Ból podbrzusza u kobiet

Ból podbrzusza u kobiet kojarzy się przede wszystkim z bólem menstruacyjnym, ale przyczyn bólu w dole brzucha może być więcej. Dolegliwości bólowe podbrzusza może powodować też m.in. infekcja dróg moczowych, endometrioza, ciąża pozamaciczna albo zapalenie wyrostka robaczkowego. 

Ból podbrzusza u kobiet envato.com

Spis treści:

  1. Ból podbrzusza - najczęstsze objawy
  2. Ból podbrzusza – to może być normalne
  3. Ból podbrzusza - możliwe przyczyny
  4. Przyczyny bólu podbrzusza - ciąża
  5. Przyczyny bólu podbrzusza - endometrioza
  6. Przyczyny bólu podbrzusza - zapalenie dróg moczowych
  7. Przyczyny bólu podbrzusza - zapalenie wyrostka robaczkowego
  8. Przyczyny bólu podbrzusza - infekcje intymne

Ból podbrzusza - najczęstsze objawy

Ból podbrzusza ma kilka postaci, najczęściej jest opisywany jako kłucie lub rozpieranie, ale bywa też tępy lub szarpiący. Czasami dotyka tylko jednej strony, a czasami dotyka obu stron ciała jednocześnie. W niektórych przypadkach ból promieniuje do pleców, brzucha albo do pachwiny. Bywa, że bólowi podbrzusza towarzyszą inne objawy, takie jak biegunka, problemy z oddawaniem moczu, plamienie czy zaparcia. Zobacz, co może oznaczać ból podbrzusza. 

Ból podbrzusza – to może być normalne

Często ból podbrzusza nie oznacza żadnego niepokojącego stanu w organizmie i jest normalnym stane fizjologicznym. Ból podbrzusza często pojawia się u całkowicie zdrowych kobiet na kilka dni przed początkiem miesiączki, może być obecny w okolicach owulacji – jeśli ten objaw pojawia się u ciebie od początku menstruacji, raczej nie musisz się przejmować. Dopiero jeśli zauważysz zmianę - boli Cię bardziej niż zwykle lub boli choć wcześniej nigdy nie bolało – powiedz o tym ginekologowi. 

Ból podbrzusza - możliwe przyczyny

Poza zbliżającą się miesiączką i/lub owulacją, ból podbrzusza u kobiet może być spowodowany między innymi przez:

  • ciążę
  • endometriozę
  • zapalenia pęcherza
  • kamicę nerkową
  • odmiedniczkowe zapalenie nerek
  • zapalenie przydatków
  • zaparcia
  • wzdęcia
  • zapalenie wyrostka robaczkowego
  • zespół jelita nadwrażliwego
  • zakażenia bakteryjne (np chlamydioza, zapalenie gruczołu Bartholina)
  • przepuklinę pachwinową

Jak sama widzisz, przyczyn dolegliwości w dole brzucha może być bardzo dużo i samodzielne diagnozowanie jest praktycznie niemożliwe. Jeżeli zatem odczuwasz ból podbrzusza, którego wcześniej nie znałaś, skonsultuj się z lekarzem - zacznij od lekarza pierwszego kontaktu, który będzie w stanie ocenić, czy problem jest banalny, czy też wymaga skierowania do specjalisty.

Zanim wybierzesz się do lekarza, przygotuj sobie odpowiedzi na pytania, które prawdopodobnie padną. Najprawdopodobniej lekarz zapyta Cię:

  • gdzie dokładnie zlokalizowany jest ból (np. z lewej czy z prawej strony, ból poniżej pępka),
  • jaki charakter ma ból, który odczuwasz (czy jest tępy, czy kłujący, a może szarpiący?)
  • czy ból promieniuje, a jeśli tak, to do której części ciała
  • jak długo trwają dolegliwości
  • czy pojawiają się określonych sytuacjach lub porach dnia (np. najczęściej rano, zwykle po posiłku, w trakcie wysiłku etc)
  • czy ból jest stały czy chwilowy, jak często się zdarza i czy ustępuje samoistnie.
  • czy brałaś jakieś środki (np leki przeciwbólowe, nospę etc) i czy przynosiły ulgę?
  • czy ból nasila się po stosunku

Przyczyny bólu podbrzusza - ciąża

Kiedy zachodzisz w ciążę, Twoja macica dość gwałtownie się rozciąga, co może powodować nieprzyjemne doznania w dole brzucha, szczególnie w drugim trymestrze. Nie jest to więc powód do szczególnego niepokoju. Objawem, który powinien Cię skierować do lekarza jest silny ból podbrzusza na początku ciąży, szczególnie jeśli towarzyszy mu krwawienie lub plamienie z dróg rodnych. Niestety, taki ból, szczególnie w połączeniu z bardzo obfitym krwawieniem ze skrzepami i fragmentami tkanek może być efektem poronienia. Według statystyk około 20% ciąż kończy się samoistnym poronieniem, więc jeśli podejrzewasz, że przydarzyło się i Tobie, idź do lekarza, żeby ocenił, co się wydarzyło i czy nie trzeba żadnego dodatkowego zabiegu.

SPRAWDŹ TEŻ: Dlaczego jest tak wiele poronień?

Przyczyny bólu podbrzusza - endometrioza

Endometrioza polega na występowaniu śluzówki macicy, czyli endometrium, poza jej prawidłową lokalizacją, czyli wnętrzem jamy macicy. Obecność tej specyficznej tkanki w innych miejscach ciała może powodować silne bóle, ponieważ śluzówka macicy jest szczególnie podatna na zmiany hormonalne związane z cyklem miesiączkowym. Jeśli więc endometrium zawędruje np do jajników albo do mięśnia macicy, reaguje nadal jak endometrium - krwawi, jeśli po jajeczkowaniu nie dojdzie do zapłodnienia. Niewielka ilość krwi nie ma jednak ujścia, co zwiększa ryzyko powstawania torbieli i nacieków - a te powodują ból. Endometrium najczęściej wędruje w obrębie miednicy, dlatego właśnie ból podbrzusza często bywa spowodowany endometriozą. 

ZOBACZ TEŻ: Endometrioza - jak rozpoznać, jak leczyć?

Przyczyny bólu podbrzusza - zapalenie dróg moczowych

Przyczyną bólu podbrzusza mogą też być stany zapalne układu moczowego, a więc pęcherza, nerek i dróg moczowych. Zazwyczaj oprócz bólu podbrzusza występuje wówczas częstsze lub rzadsze oddawanie moczu, pieczenie podczas mikcji, zmiana koloru moczu (na ciemnobrunatny), gorączka i dreszcze. W przypadku kamicy nerkowej ból może najpierw występować jedynie w dolnej części pleców, by z czasem przemieszczać się w dół. Przy podejrzeniu problemów z układem moczowym nie ma co zwlekać z wizytą u lekarza, bo stan może się gwałtownie zaostrzyć.

ZOBACZ TEŻ: Zapalenie dróg moczowych - jak uniknąć nawrotów

Przyczyny bólu podbrzusza - zapalenie wyrostka robaczkowego

Zapalenie wyrostka robaczkowego, chociaż jest dolegliwością doś powszechnie występującą, może być śmiertelnie niebezpieczne, jeśli dojdzie do tzw. „rozlania wyrostka”, a w konsekwencji do zakażenia otrzewnej. Dlatego nie wolno lekceważyć objawów, które mogą wskazywać na zapalenie wyrostka robaczkowego. Najczęściej zapalenie wyrostka robaczkowego objawia się bólem w prawej części podbrzusza, blisko pachwiny. Najczęściej nie znaczy jednak, że zawsze – czasami ból pojawia się wyżej, czasami z prawej strony lub w dolnej części pleców. Jeśli więc boli Cię coś w dole brzucha, a dodatkowo masz też brak apetytu, nudności, wymioty i gorączkę, koniecznie zgłoś się do lekarza. Jeżeli ból jest bardzo silny i nie przechodzi - zgłoś się jak najszybciej, bo to może być objaw rozlania wyrostka.  

Przyczyny bólu podbrzusza - infekcje intymne

Jeżeli bólowi podbrzusza towarzyszą upławy, swędzenie, ewentualnie wykwity skórne w okolicach bikini, prawdopodobnie doszło do zakażenia bakteryjnego, wirusowego lub grzybiczego. Mogą to być objawy choroby przenoszonej drogą płciową, np. chlamydiozy, kiły, rzeżączki czy opryszczki. Tutaj również najlepiej iść do ginekologa, bo im szybciej zostanie wprowadzona terapia, tym szybciej wyzdrowiejesz i tym krócej będziesz cierpieć. Jeśli to choroba przenoszona drogą płciową, prawdopodobnie lekarz zaproponuje również terapię dla Twojego partnera.

REKLAMA