Biżuteria antykoncepcyjna

Antykoncepcja ma wiele form. Mamy prezerwatywy, tabletki, spirale, kalendarzyk, plastry, zastrzyki i implanty. Niedługo do tego grona mogą dołączyć kolczyki, obrączki i pierścionki. Czy biżuteria może chronić przed niechcianą ciążą?

Biżuteria antykoncepcyjna Mark Prausnitz, Georgia Tech
Fot. Mark Prausnitz, Georgia Tech

Pierwsze hormonalne tabletki antykoncepcyjne pojawiły się w latach 60. ubiegłego wieku, chociaż eksperymenty nad wykorzystaniem progesterony w zapobieganiu niechcianej ciąży prowadzili już w 1944 roku niemieccy uczeni. Pierwszy dostępny preparat - wieloskładnikowa pigułka Enovid®, trafiła do sprzedaży w USA w roku 1960. Kilka lat później dołączyły do nich pigułki jednoskładnikowe. I rozpoczęła się wielka rewolucja seksualna.

Kobiety uwolnione od lęku o niepożądaną ciążę zaczęły śmielej zmieniać partnerów, obyczaje uległy rozluźnieniu. Pójście z kimś do łóżka nie wiązało się już z tak dużym ryzykiem ciąży. I kobiety skorzystały z nowych możliwości.

Jednak pierwsze tabletki antykoncepcyjne oprócz podstawowej zalety miały też
sporo wad. Oskarżano je o powodowanie raka piersi i jajników i częściowo oskarżenia te były uzasadnione, bo pierwsze dawki hormonów były niepotrzebnie duże. Dziś działanie uboczne pigułek jest wręcz odwrotne - zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory sutka i jajników.

Nie tylko pigułki

Pigułki nadal miały jednak jedną wadę - trzeba je brać bardzo regularnie, co dla wielu kobiet, zwłaszcza tych podróżujących albo mieszkających daleko od najbliższej apteki stanowiło problem. Uczeni zaczęli się zastanawiać nad innymi drogami podawania hormonów. Szukali rozwiązań jak najwygodniejszych. Tak powstały hormonalne wkładki domaciczne, implanty i plastry antykoncepcyjne, które kilka lat temu wręcz wypadało nosić w odpowiednio eksponowanym miejscu.

A gdyby tak kolczyki?

Uczeni z Georgia Institute of Technology poszli nieco dalej i opracowują nową drogę podawania hormonów - specjalnie zaprojektowaną biżuterię z nasączonym hormonami plastrem transdermalnym wkomponowanym w te miejsca kolczyków, bransoletek czy zegarków, które stykają się ze skórą. 

Biżuteria antykoncepcyjnaMark Prausnitz, Georgia Tech
Przykładowe lokalizacje naklejek antykoncepcyjnych w biżuterii. Fot. Mark Prausnitz, Georgia Tech

„Im więcej opcji wyboru metody antykoncepcji będą miały kobiety, tym większa szansa, że każda znajdzie najodpowiedniejszą dla siebie – mówi prof. Mark Prausnitz z School of Chemical and Biomolecular Engineering na Georgia Institute of Technology. - Jako że kobiety i tak zakładają codziennie biżuterię, ten nowy sposób może ułatwić dotrzymanie koniecznej regularności stosowania i zapobiec niechcianym ciążom”. Zespół prof. Prausnitza przetestowała już prototypy kolczyków na świniach i szczurach - okazało się, że nawet jeśli biżuteria była obecna nie przez całą dobę, a jedynie przez 16 godzin, z przerwą na sen, skuteczność była wystarczająca. 

Czym to się różni od plastra?

W gruncie rzeczy mechanizm jest bardzo podobny, jednak ma tę zaletę, że jest mniej ostentacyjny - kobieta nawet rozebrana do naga nie musi się obnosić z tym, że stosuje antykoncepcję. Uwalniająca hormony nakładka składa się z trzech warstw. Pierwsza przykleja nakładkę do powierzchni kolczyka, zegarka czy pierścionka. Warstwa środkowa zawiera dawkę hormonów. Warstwa zewnętrzna, ta stykająca się ze skórą odpowiada za odpowiednio wolne uwalnianie substancji aktywnej, by do organizmu przedostawało się dokładnie tyle hormonów, ile potrzeba. Autorzy pomysłu oceniają, że te nakładki trzeba by zmieniać raz w tygodniu.

Nie tylko antykoncepcja

Uczeni mają nadzieję, że tę dyskretną metodę będzie można wykorzystać również do podawania innych substancji, które  najlepiej działają wówczas, gdy są administrowane w stały, jednostajny sposób, bez cyklicznych wahań poziomu. 

Źródło: Georgia Institute of Technology

 ZOBACZ TEŻ: Pozytywne skutki uboczne pigułek antykoncepcyjnych

Zobacz również:
REKLAMA