Biust: czy to normalne? [5 najczęstszych problemów]

Jedna pierś większa od drugiej, niechciane włoski w okolicach brodawki, zgrubienia, dziwny kształt biustu i wklęsłe sutki – oto 5 spraw związanych z biustem, którymi się zajmiemy. Tylko nie martw się o cycki niepotrzebnie. Nie licząc lalki Barbie, nikt nie ma piersi idealnych.

| Data aktualizacji: 2020-07-15
biust najczęstsze problemy Shutterstock

1. Jedna pierś większa od drugiej

Asymetryczne piersi to zjawisko znacznie częstsze niż się wydaje. „Wyjątkowo rzadko zdarzają się piersi naprawdę identyczne” – mówi dr Mary Jane Minkin, ginekolog z Yale University.

Zdarza się, wcale nierzadko, że jedna pierś jest o jeden, a czasami nawet o dwa rozmiary większa od drugiej. „Twoje piersi to dwa oddzielne organy – jak np. nerki. W trakcie rozwoju rozwijają się samodzielnie, każda z nich nieco inaczej reaguje na wpływ hormonów i inaczej gromadzi tkankę tłuszczową i łączną” – wyjaśnia dr Todd Malan

Do zapamiętania: posiadanie jednej nieco większej piersi to rzecz absolutnie normalna. Niepokój powinna wzbudzić jedynie sytuacja, gdy nagle jedna z piersi robi się znacznie większa niż druga. Wówczas trzeba się wybrać do lekarza, bo może to być objaw jakiejś infekcji albo guza.

ZOBACZ TEŻ: Stanik sportowy - jak wybrać idealny?

Większość kobiet ma asymetryczne piersi. Często jedna jest nawet o rozmiar, a bywa że o dwa rozmiary większa od drugiej.

2. Zgrubienia

Piersi bardzo rzadko są idealnie gładkie i równie miękkie w dotyku. Gdy tuż przed miesiączką w piersiach gromadzi się woda, możesz wyczuć w niej nierówności.

Ponad połowa kobiet w pewnym okresie cierpi na tzw. mastopatię, czyli skłonność do pojawiania się guzków. Co nie znaczy, że możesz zlekceważyć jakikolwiek guzek w piersi.

Gdy wyczujesz zgrubienie, które nie zmniejsza się po miesiączce, pokaż je lekarzowi, bo być może trzeba będzie przeprowadzić dalszą diagnostykę.

3. Dziwny kształt piersi

Ołówki, zielone jabłuszka, balony, pinezki.... Typów piersi jest wiele i zależą od wielu czynników. Największy wpływ na kształt piersi mają geny i typ sylwetki.

Na przykład piersi w kształcie ołówka, czyli wydłużone, ma ok. 7% kobiet. Ich DNA sprawia, że najwięcej tkanki tłuszczowej gromadzi się w okolicach sutków, a niewiele na bocznych ściankach piersi.

ZOBACZ TEŻ: Rak piersi - fakty i mity

rak piersi Shutterstock
fot. shutterstock.com

4. Sterczące sutki albo wręcz przeciwnie

Z sutkami jest podobnie jak z pępkami: niektóre są wystające, a inne wklęsłe. „Wklęsłymi nie należy się martwić – uspokaja doktor Alina Kardasz-Cywoniuk, ginekolog z Lux Medu, Grupa LUX MED. – Jest to wariant normy. Problemem może być jedynie karmienie dziecka piersią, ale pomóc w tym mogą specjalne wkładki”.

Według statystyk wklęsłe sutki ma około 5% kobiet – to również jest kwestia genetyki. Jednak uwaga: jeśli dotychczas miałaś sutki wypukłe i nagle zrobiły się wklęsłe, idź do lekarza, bo może to być objaw choroby.

Przeciętna brodawka sutkowa ma około centymetra średnicy i długości. Otoczka ma średnio 3 cm średnicy (pamiętaj, że to również tylko średnia, a Ty w parze z dowolnym psem masz średnio trzy nogi) i może mieć różne kolory: od jasnoróżowego po ciemny brąz. Z wiekiem otoczki zazwyczaj ciemnieją.

Sprawdź koniecznie: Siedem pytań i odpowiedzi, dzięki którym lepiej poznasz swoje piersi

stanik, bielizna, biustonosz Shutterstock
fot. shutterstock.com

5. Włosy na sutkach

Jeden, dwa, a nawet kilka włosków na biuście to żaden problem i nie ma się czym przejmować. Około 40% pań ma na biuście widoczne włoski. Kilka dłuższych, grubszych i ciemnych włosów w pobliżu sutka to również nic niezwykłego, zwłaszcza w czasie ciąży. Pojedyncze włoski na piersiach to kwestia stale zmieniających się hormonów oraz, a jakżeby inaczej, genetyki.

Jeśli jednak zauważysz, że na Twoim biuście pojawia się coś, co nawet przy najlepszych chęciach trudno nazwać pojedynczymi włoskami, a słowem, które wydaje się bardziej odpowiednie, jest... futerko, lepiej idź do lekarza, bo może to być sygnał, że masz zaburzoną równowagę hormonalną. Jedną z przyczyn pojawienia się owłosienia na piersiach jest zespół policystycznych jajników.

Takie pojedyncze włoski możesz wyrwać, potraktować woskiem lub kremem do depilacji, a nawet usunąć laserowo. Jedyne, czego nie zalecamy, to maszynka do golenia: ostrza w pobliżu sutków to zbyt duże ryzyko.

I jeszcze jedno na koniec: jeśli Twoje piersi nigdy nie osiągnęły rozmiarów miseczki C, przestań zaprzątać tym sobie głowę i poznaj 11 powodów, by pokochać małe piersi.

REKLAMA