Bierzesz hormony? O tym musisz pamiętać przed podróżą.

Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną, matki do 6 tygodni po porodzie i te, które stosują HTZ są szczególnie narażone na zakrzepicę. Dlatego w długiej podróży samolotem lub autobusem muszą stosować się do pewnych zasad.

zakrzepica fot. Shutterstock.com

Zakrzepica żył głębokich jest potocznie nazywana syndromem klasy ekonomicznej, bo właśnie w podróżach tą klasą cierpimy z powodu ciasnoty, zwłaszcza braku miejsca na nogi. Zjawisko nasiliło się w ostatnich latach, gdy wielu przewoźników lotniczych zaczęło tworzyć nowe klasy podróży, np. klasę ekonomiczną plus – wszystko kosztem tej najtańszej. W efekcie w podstawowej cenie biletu lotniczego dostajemy miejsce, gdzie przez wiele godzin siedzimy z podkurczonymi nogami. Krew i limfa przestają prawidłowo krążyć, kostki i łydki nam puchną i może dojść do utworzenia się zakrzepów. Gdy zakrzep oderwie się i powędruje wyżej, może dojść do naprawdę niebezpiecznych sytuacji z udarem mózgu włącznie. Według prestiżowego magazynu „Lancet” problem zakrzepicy dotyczy 1% pasażerów, co, biorąc pod uwagę 2 miliardy ludzi podróżujących rocznie, oznacza ryzyko naprawdę wielu zgonów.

SPRAWDŹ: Pajączki na nogach - jak się ich pozbyć?

Co robić, gdy jesteś w grupie ryzyka? Przed długą podróżą samolotem lub autobusem zgłoś się do lekarza – on najpewniej przepisze Ci tabletki zmniejszające krzepliwość krwi. W trakcie podróży staraj się jak najczęściej wstawać i – o ile to możliwe - spacerować. Gdy siedzisz, często rób ruchy okrężne samymi stopami. Nie pij alkoholu - odwadnia i dodatkowo zwiększa prawdopodobieństwo utworzenia się zakrzepu. Najlepiej zabierz ze sobą na pokład napoje izotoniczne – badanie przeprowadzone w Japonii pokazało, że o wiele skuteczniej zapobiegają zagęszczaniu krwi niż woda. A jeszcze lepiej – na długą podróż załóż skarpety kompresyjne – aż o 90% zmniejszają prawdopodobieństwo powstania zakrzepu.

Jakie objawy powinny Ci zaniepokoić? Opuchnięte nogi oraz ból w łydce i pod kolanem - oznacza to, że powinien obejrzeć cię lekarz. Oprócz młodych matek i kobiet biorących hormony do grupy zwiększonego ryzyka należą osoby powyżej 70. roku życia, osoby po przebytych operacjach i udarach, chorzy na serce i żylaki.

ZOBACZ TEŻ: Tabletki antykoncepcyjne - wady i zalety oraz Jak czuć się dobrze podczas lotu [patenty stewardess]

Zobacz również:
REKLAMA