Bierzesz hormony? O tym musisz pamiętać przed podróżą.

Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną, matki do 6 tygodni po porodzie i te, które stosują HTZ są szczególnie narażone na zakrzepicę. Dlatego w długiej podróży samolotem lub autobusem muszą stosować się do pewnych zasad.

zakrzepica fot. Shutterstock.com

Zakrzepica żył głębokich jest potocznie nazywana syndromem klasy ekonomicznej, bo właśnie w podróżach tą klasą cierpimy z powodu ciasnoty, zwłaszcza braku miejsca na nogi. Zjawisko nasiliło się w ostatnich latach, gdy wielu przewoźników lotniczych zaczęło tworzyć nowe klasy podróży, np. klasę ekonomiczną plus – wszystko kosztem tej najtańszej. W efekcie w podstawowej cenie biletu lotniczego dostajemy miejsce, gdzie przez wiele godzin siedzimy z podkurczonymi nogami. Krew i limfa przestają prawidłowo krążyć, kostki i łydki nam puchną i może dojść do utworzenia się zakrzepów. Gdy zakrzep oderwie się i powędruje wyżej, może dojść do naprawdę niebezpiecznych sytuacji z udarem mózgu włącznie. Według prestiżowego magazynu „Lancet” problem zakrzepicy dotyczy 1% pasażerów, co, biorąc pod uwagę 2 miliardy ludzi podróżujących rocznie, oznacza ryzyko naprawdę wielu zgonów.

REKLAMA

SPRAWDŹ: Pajączki na nogach - jak się ich pozbyć?

Co robić, gdy jesteś w grupie ryzyka? Przed długą podróżą samolotem lub autobusem zgłoś się do lekarza – on najpewniej przepisze Ci tabletki zmniejszające krzepliwość krwi. W trakcie podróży staraj się jak najczęściej wstawać i – o ile to możliwe - spacerować. Gdy siedzisz, często rób ruchy okrężne samymi stopami. Nie pij alkoholu - odwadnia i dodatkowo zwiększa prawdopodobieństwo utworzenia się zakrzepu. Najlepiej zabierz ze sobą na pokład napoje izotoniczne – badanie przeprowadzone w Japonii pokazało, że o wiele skuteczniej zapobiegają zagęszczaniu krwi niż woda. A jeszcze lepiej – na długą podróż załóż skarpety kompresyjne – aż o 90% zmniejszają prawdopodobieństwo powstania zakrzepu.

Jakie objawy powinny Ci zaniepokoić? Opuchnięte nogi oraz ból w łydce i pod kolanem - oznacza to, że powinien obejrzeć cię lekarz. Oprócz młodych matek i kobiet biorących hormony do grupy zwiększonego ryzyka należą osoby powyżej 70. roku życia, osoby po przebytych operacjach i udarach, chorzy na serce i żylaki.

ZOBACZ TEŻ: Tabletki antykoncepcyjne - wady i zalety oraz Jak czuć się dobrze podczas lotu [patenty stewardess]

Zobacz również:
Kitesurfing w Polsce z roku na rok staje się coraz popularniejszy. Jeszcze 16 lat temu uprawiała go garstka zapaleńców, dziś widok kite'a nad falami Bałtyku nie budzi już zdziwienia. Przez ten czas ewaluował nie tylko sprzęt, ale i technika pływania, rozgrywane podczas zawodów konkurencje i ilość zapaleńców na wodzie. Kitesurfing ma już tak wielu fanów na świecie, że znalazł się w programie Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA