Co oznaczają białe plamki na paznokciach?

Białe plamki na paznokciach mogą, ale nie muszą od razu oznaczać choroby. Mimo to nie powinnaś bagatelizować zmian, które zachodzą w Twoim organizmie, czy jak w tym przypadku na płytce paznokcia. Zacznij od znalezienia przyczyny i dopiero wtedy podejmij odpowiednią kurację.  

białe plamy na paznokciach fot. Shutterstock.com

Spis treści

  1. Białe plamki na paznokciach
  2. Białe plamki na paznokciach – przyczyny
  3. Rodzaje białych plam na paznokciach
  4. Białe plamki na paznokciach - co jeść?
  5. Jak się pozbyć białych plam na paznokciach?
  6. Pielęgnacja paznokci

Białe plamki na paznokciach 

Przebarwienia o białej barwie pojawiające się na płytce paznokcia określane są terminem „leukonychia”, co z języka greckiego oznacza biały (leuko) paznokieć (onyx). Mogą pojawiać się one na pojedynczej płytce lub na kilku paznokciach, zarówno na dłoniach, jak i na stopach.

Ze względu na przyczynę pojawienia się białych plamek na paznokciach, leukonychia może przyjmować różne formy: 

leukonychia prawdziwa – plamki powstają w wyniku uszkodzenia łożyska.

leukonychia pozorna – białe przebarwienia pojawiają się w wyniku uszkodzenia tkanek znajdujących się pod paznokciem.

pseudoleukonychia – plamy spowodowane są uszkodzeniami mechanicznymi.

ZOBACZ: Pielęgnacja rąk - jak dbać o dłonie w czasie pandemii?

Białe plamki na paznokciach – przyczyny

Często mówi się, że jedyną przyczyną pojawienia się białych plamek na paznokciach jest niedobór wapnia w organizmie, co jest mitem, ponieważ przyczyn może być o wiele więcej. Owszem, jedną z nich może stanowić niedobór tego składnika mineralnego, ale także jego zbyt duża ilość, co w takim przypadku określane jest mianem hiperkalcemii. 

Niedobory związków odżywczych

Jedną z przyczyn pojawienia się białych przebarwień na paznokciach mogą być niedobory witamin i minerałów. Najczęściej są to niedobory:

• cynku 

• żelaza

• wapnia

• potasu

• magnezu

• krzemu

• witaminy A

• witamin z grupy B

Aby sprawdzić, czy organizm potrzebuje zmian w diecie lub dodatkowej suplementacji związków odżywczych, najlepiej udać się na badania krwi lub wizytę u lekarza, który zleci odpowiedni zestaw badań. Niedobory mogą również wynikać z obecności w organizmie pasożytów, dlatego dokładne badania, w celu wykluczenia ich występowania, są bardzo istotne. 

Mikrouszkodzenia i nieprawidłowa pielęgnacja

Nie martw się na zapas, ponieważ nie zawsze białe plamki na paznokciach oznaczają niedobory w organizmie. Bywa również tak, że pojawiają się na skutek mikrourazów płytki paznokciowej, do których dochodzi przy nieodpowiednio wykonanych zabiegach kosmetycznych lub stosowaniu złych produktów do pielęgnacji czy ozdabiania paznokci (lakiery, odżywki itd.). 

Białe plamki na paznokciach a inne choroby

Poza niedoborami witamin i mikrouszkodzeniami białe przebarwienia na paznokciach zarówno u rąk, jak i stóp, mogą towarzyszyć innym schorzeniom, takim jak: 

• łuszczyca

• anemia

• niewydolność jelit

• choroby żołądka

• niewydolność nerek

• choroby tarczycy 

„Na paznokciach możemy mieć również białe naloty – świadczące o zakażeniu grzybiczym” – dodaje dermatolog z Instytutu Kosmetycznego dr Irena Eris. 

Rodzaje białych plam na paznokciach

punktowe – białe kropki na paznokciu

podłużne – białe paski, przerywane linie lub cienkie paseczki

całościowe – biała plama na całym paznokciu

częściowe – duża plama na części płytki paznokcia

nieregularne 

SPRAWDŹ: Witamina D - na co działa, czy ma wpływ na mózg i kto powinien ją suplementować przez cały rok

Białe plamki na paznokciach – co jeść?

„Pojawiające się białe plamki na paznokciach to znak, aby przyjrzeć się czy nasza dieta jest pełnowartościowa i odpowiednio zbilansowana” – mówi dr Nowicka. Codzienna dieta powinna być przede wszystkim zdrowa, czyli bogata w składniki odżywcze, bez konserwantów, cukrów i sztucznych barwników. Ponadto jadłospis powinien być urozmaicany o nowe produkty, dzięki czemu do organizmu zostaną dostarczone zróżnicowane witaminy i minerały. Zadbaj o to, aby przede wszystkim nie zabrakło w niej:

wapnia – produkty mleczne, jarmuż, pietruszka, kapusta, awokado, brokuły, rodzynki, figi, morele, szprotki i sardynki.

magnezu – kakao, produkty pełnoziarniste, orzechy laskowe, pestki dyni, słonecznik, jabłka, pomarańcze, banany, warzywa strączkowe, sałata, marchew, mięso, ryby i produkty mleczne.

żelaza – szpinak, jarmuż i inne zielone warzywa liściaste, chuda wołowina, wieprzowina, kasza gryczana, natka pietruszki, chleb żytni, sezam, mak, pestki dyni.

białka – soczewica, soja, quinoa, fasola, kukurydza, groszek, ryż, ziemniaki, jaja, dorsz, wołowina, mleko.

cynku – mięso, ostrygi, kasza gryczana, jaja, ryż ryby, sery i twarogi, pestki dyni i nasiona słonecznika.

potasu – wszystkie rodzaje mięsa, ryby, pomidory, ziemniaki, dynia, banany, owoce cytrusowe, śliwki, morele, orzechy.

• krzemu – chleb razowy, płatki owsiane, gruboziarniste kasze, zioła, owoce i warzywa (czosnek zawiera dużo krzemu).

witamin z grupy B – jaja, drób, wątróbka, ryby, orzechy, szpinak i inne zielone warzywa liściaste.

witaminy A – marchew, szpinak, tłuste ryby, podroby zwierzęce, produkty mleczarskie, czerwona papryka, sałata, wiśnie, morele, brzoskwinie, śliwki.

Przy dużych niedoborach prawdopodobnie niezbędna będzie dodatkowa suplementacja, o której powinien zadecydować lekarz, ale jak wiadomo – lepiej zapobiegać niż leczyć. 

„Właściwa pielęgnacja płytki paznokciowej, zbilansowana bogata w makro i mikroelementy dieta są podstawowymi sposobami na dbałość o wygląd płytki paznokciowej” – dodaje ekspertka.

Jak się pozbyć białych plam na paznokciach?

Krok 1: Znajdź przyczynę/skonsultuj się ze specjalistą.

Krok 2: Zadbaj o odpowiednią dietę i suplementację witamin.

Krok 3: Pamiętaj o pielęgnacji płytki paznokci zarówno u rąk, jak i nóg. 

Krok 4: Zastosuj specjalistyczne leczenie, tylko kiedy zaleci je lekarz.

„Przed wdrożeniem jakiegokolwiek leczenia najpierw powinniśmy dokładnie sprawdzić przyczynę. Same białe plamki możemy zakamuflować lakierem do paznokci, ale należy najpierw poznać przyczynę ich powstania. Niech te białe plamki będą zawsze dla nas sygnałem konieczności wykonania odpowiednich badań: morfologii krwi, poziomu składników mineralnych i odżywczych. Nie sięgajmy po suplementację bez wyników miarodajnych badań laboratoryjnych, a jeśli trzeba, skonsultuj się ze specjalistą” – podkreśla ekspertka. 

Pielęgnacja paznokci

„Przede wszystkim unikajmy czynników niszczących płytki paznokciowe, które mogę wpływać na jej stan i wygląd. Unikajmy urazów, podważania, obgryzania paznokci, częstego moczenia dłoni w wodzie, kontaktu z agresywnymi detergentami. Codziennie zadbajmy o nawilżenie skóry dłoni i stóp, wałów paznokciowych i samych paznokci. Zabiegi zdobnicze wykonujmy profesjonalnie bez agresywnych i niszczących ingerencji w delikatną strukturę płytki paznokciowej” mówi dr hab. Danuta Nowicka.

Ekspertka

https://danutanowicka.pl 

Dr hab. n. med. Danuta Nowicka, specjalista dermatolog, adiunkt Kliniki Dermatologii we Wrocławiu, wykładowca Akademii Wychowania Fizycznego, szkoleniowiec. „Moja wiedza i doświadczenie pozwalają mi zaoferować Państwu pełną gamę zabiegów z zakresu dermatologii estetycznej, a także możliwość leczenia chorób skóry. Na bieżąco uczestniczę w szkoleniach i kursach specjalistycznych, aby móc zaoferować Państwu nowoczesne i profesjonalne usługi”.

ZOBACZ TEŻ: Olejki eteryczne na problemy skórne - 9 najskuteczniejszych

Zobacz również:
REKLAMA