Bezsenność - jak zasypiać bez problemu

Chociaż jesteś zmęczona, nie możesz zasnąć? Bezsenność to choroba naszych czasów i musisz nauczyć się z nią walczyć. Poznaj kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym szybko zapadniesz w zdrowy sen.

bezsenność skutki zdrowotne Shutterstock
fot. shutterstock.com

Sen nie lubi światła

REKLAMA

Dlatego wszelką elektronikę trzymamy z dala od łóżka. Lepiej przed snem poczytać książkę analogową niż z czytnika. A jeszcze lepiej w ogóle nie czytać w łóżku przed snem ani niczego nie oglądać, tylko zapamiętać, że łóżko służy do spania i do kochania się. Dobrze jest wykształcić w sobie odruch bezwarunkowy: przykładamy głowę do poduszki i zapadamy w sen.

Nie licz na barany

Nie pomogą Ci zasnąć. Wypróbuj technikę relaksacyjną. Połóż się na wznak, weź kilka głębokich oddechów i powoli rozluźniaj każdą część ciała, zaczynając od stóp. Możesz sobie w myślach powtarzać: „Moje stopy są rozluźnione, moje kostki, łydki są rozluźnione, kolanaaa..., udaaa...”. Chrap.

Bezpieczna pozycja

Dopóki mózg nie uzna, że jesteś całkowicie bezpieczna, nie zaśniesz tak naprawdę głęboko i nie wypoczniesz. Całodzienny stres nie ułatwia sprawy. Dlatego istotne jest wyciszenie sypialni oraz przybranie pozy, która kojarzy się z bezpieczeństwem. Spróbuj zasypiać w pozycji embrionalnej, mając za plecami poduszkę albo ukochanego.

Leki na sen

Czy warto je łykać? Jak działa melatonina, melisa, waleriana i l-tryptofan? Dowiedz się więcej o lekach na bezsenność bez recepty.

Cykle snu

Faza snu głębokiego trwa około 90 minut, dlatego dobrze jest przesypiać wielokrotność tego okresu. Specjaliści od snu zalecają, by w ciągu tygodnia przespać ok. 35 takich 90-minutowych cykli. W przeliczeniu na dobę wychodzi około 7,5 godziny.

Pobudka

Wstań od razu, odsłoń zasłony, żeby wystawić się na światło, wypij coś, żeby uzupełnić poziom płynu w organizmie, i zjedz coś, by dostarczyć mózgowi dawkę energii. Węglowodany zadziałają najszybciej. Zestaw światło + woda + jedzenie zapewni Ci więcej energii niż dodatkowy kwadrans snu. Wypróbuj któryś z naszych przepisów na zdrowe śniadanie.

Zobacz również:
Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej... się spocić. Szukasz dla siebie czegoś nowego, co nie wymaga karnetu? Zacznij tutaj.
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA