Barbie wynalazczyni szczepionki. Powstała seria lalek upamiętniająca kobiety walczące z pandemią

Sześć kobiet dostała swoją lalkę Barbie w podziękowaniu za ich wkład w walkę z pandemią koronawirusa. Wśród nich znalazła się m.in. Brytyjka Sarah Gilbert – 59-letnia profesorka Oxford University, która wraz z innymi naukowcami stworzyła szczepionkę AstraZeneca.

Barbie pandemia fot. materiały prasowe Mattel

Barbie wykonują już ponad 200 różnych zawodów, dzięki czemu mogą stanowić wzór do naśladowania dla każdego dziecka, niezależnie od tego, kim chciałoby zostać w przyszłości.

"Zdajemy sobie sprawę z tego, że wszyscy pracownicy z pierwszej linii walki z pandemią wykazali się ogromnym poświęceniem w obliczu wyzwań, jakie wzmogła powiedziała Lisa McKnight, starszy wiceprezes i globalna szefowa działu Barbie i Lalek w firmie Mattel. Chcąc zwrócić uwagę na ich wysiłki, dzielimy się ich historiami i wykorzystujemy Barbie, aby zainspirować następne pokolenie do oddania tym bohaterom należnego im honoru. Chcemy, by dzieci podczas zabawy, mogły odgrywać historie tych bohaterów".

Nowa kolekcja obejmuje sześć ekspertek w swoich dziedzinach, które wykazały się niespotykaną odwagą w tym trudnym czasie. Kobiety wywarły pozytywny wpływ na swoje społeczności, inspirując obecne i przyszłe pokolenia. Jedyną w swoim rodzaju lalką uhonorowane zostały:

  • Amy O'Sullivan (Stany Zjednoczone) - pielęgniarka z izby przyjęć Amy O'Sullivan wyleczyła pierwszego pacjenta z COVID-19 na Brooklynie w Wyckoff Heights Medical Center, zachorowała i została zaintubowana, a kilka tygodni później wróciła do pracy, aby kontynuować swoją misję dbania o innych.

  • Dr Audrey Sue Cruz (Stany Zjednoczone) – Dr Cruz, pracownik pierwszej linii z Las Vegas, podczas pandemii połączyła siły z innymi lekarzami pochodzenia azjatyckiego, aby walczyć z uprzedzeniami rasowymi i dyskryminacją.

  • Dr Chika Stacy Oriuwa (Kanada) – rezydentka psychiatrii na Uniwersytecie w Toronto w Kanadzie, dr Oriuwa opowiadał się przeciwko systemowemu rasizmowi w opiece zdrowotnej. Sytuacja rasizmu została dodatkowo uwydatnione w trakcie pandemii.

  • Profesor Sarah Gilbert (Wielka Brytania) – Jako profesor wakcynologii, profesor Gilbert kierowała rozwojem szczepionki na Uniwersytecie Oksfordzkim w Wielkiej Brytanii.

  • Dr Jaqueline Goes de Jesus (Brazylia) – Jako badacz biomedyczny, dr Goes jest uznawana za liderkę sekwencjonowania genomu wariantu COVID-19 w Brazylii.

  • Dr Kirby White (Australia) – lekarz ogólny w Australii, dr White był współzałożycielką inicjatywy Gowns for Doctors – opracowując fartuch PPE, który można prać i ponownie używać, umożliwiając pracownikom pierwszej linii w stanie Wiktoria pracę z pacjentami podczas pandemii.

"Chciałabym, aby moja lalka pokazała dzieciom ścieżki kariery, o których mogły nawet nie wiedzieć, jak praca wakcynologa" – powiedziała Dame Gilbert

Barbie wprowadziło również zestaw Fast Cast Clinic, zawierający lalkę Barbie i cztery różne miejsca do zabawy: stację medyczną, stół do badań, aparat rentgenowski i sklep z pamiątkami. Innowacyjny zestaw zawiera m.in. masę, z którą można kształtować w celu wykonania odlewów nóg lub ramion oraz bandaży do robienia okładów. Zestaw ten ma umożliwiać dzieciom zaznajomienie ich ze światem medycyny poprzez zabawę.

Zobacz również:
REKLAMA