[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.3

Bakterie oporne na leki: jak zapobiec chorobie

Znasz powiedzenie: „Lepiej zapobiegać, niż leczyć”? W obliczu zmniejszonej skuteczności leczenia antybiotykami nabiera ono nowego znaczenia. Zobacz, co możesz zrobić, żeby trzymać niebezpieczne bakterie na dystans.

fot. Belusevic Srdjan 2015/shutterstock.com fot. Belusevic Srdjan 2015/shutterstock.com

1. Zużywaj mydło

Uczą Cię tego od przedszkola, ale przypomnimy dla pewności. Myj ręce za każdym razem, gdy wchodzisz do domu, po skorzystaniu z WC oraz przed gotowaniem i posiłkiem.

REKLAMA

2. Wytrzyj sprzęt

Gronkowce powodujące infekcje skóry wręcz uwielbiają wilgotne od potu uchwyty urządzeń gimnastycznych. Przetrzyj je chusteczką z alkoholem, zwłaszcza gdy masz jakieś ranki. Utrzymywanie czystości w domu także jest ważne. Zobacz jak skutecznie pozbyć się brudu ze swoich czterech kątów.

3. Podgrzej mięso

Kup sobie termometr do mięsa. Większość bakterii ginie w ciągu 10 min w 70 st. C. Jeśli lubisz krwiste steki, przynajmniej dobrze je obsmaż – bakterie zazwyczaj gromadzą się na powierzchni.

4. Zmieniaj noże

Sztućce użyte do obróbki surowego mięsa, mieszania jaj, obierania warzyw i owoców zawsze odkładaj do zlewu. Gotowe do zjedzenia produkty krój i nakładaj czystym zestawem.

5. Nie myj jajek

Skorupka jajka pokryta jest substancjami, które ją uszczelniają, żeby bakterie nie dostały się do środka. Umyj je więc dopiero tuż przed gotowaniem, a nie tuż po zakupie.

Dowiedz się także, jak możesz uchronić się przed przeziębieniem i grypą i poznaj całą prawdę o bakteriach opornych na antybiotyki.

Z łóżka do łóżka

Pod względem ryzyka zakażenia bakteriami lekoopornymi w tej chwili najniebezpieczniejszym miejscem jest... szpital.

Ludzie trafiający do szpitala liczą na to, że zostaną wyleczeni, a nie zakażeni bakteriami, na dodatek trudnymi do zwalczenia. Niestety, to właśnie w szpitalach często dochodzi do takich zakażeń. Jednym z antybiotyków „ostatniej szansy”, będących w arsenale lekarzy, są karbapenemy. Poniżej zamieściliśmy listę państw europejskich, w których problem z bakteriami opornymi na działanie tego antybiotyku jest największy.

Brak przypadków: Islandia, Czarnogóra.

Sporadycznie: Norwegia, Finlandia, Holandia, Belgia, Luksemburg, Szwajcaria, Austria, Bośnia i Hercegowina, Albania, Macedonia.

Zasięg regionalny: Szwecja, Estonia, Irlandia, Słowenia.

Międzyregionalny: Francja, Hiszpania, Polska, Rumunia, Serbia, Bułgaria, Kosowo, Turcja.

Powszechne: Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, Czechy, Słowacja, Węgry, Chorwacja, Grecja, Łotwa.

Tekst: Piotr Pflegel

WH 02/2015

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij