Badanie krwi pokaże, czy umrzesz w ciągu 10 lat

Naukowcy z Instytutu Maxa Plancka w Köln opracowali wyjątkowy test krwi, dzięki któremu można przewidzieć, czy ktoś umrze w ciągu następnych 10 lat. Brzmi trochę strasznie, prawda?

Shutterstock

„I tak wszyscy umrzemy” – napisał I.B. Singer. W zasadzie dla nikogo nie jest to tajemnicą, a jednak co innego jest wiedzieć, że umrę "kiedyś", a zupełnie co innego, że zostało mi już tylko kilka lat, raczej nie więcej niż 10. Czy zatem znajdą się chętni na takie badania?

Krwawa wyrocznia

Prace nad testem krwi, który miałby przewidzieć śmierć rozpoczęły się ponad dwie dekady temu. Pierwsza grupa badanych liczyła 44 168 osób w wieku pomiędzy 18 a 109 lat. Naukowcy podzielili grupę doświadczalną na 12 podgrup, uwzględniając między innymi ich nałogi, choroby i wiek. Okres kontrolny trwał 16 lat. W tym czasie regulanie poddawano analizie 226 biomarkerów (wskaźników biologicznych, które wskazują obecność stanu chorobowego i innych zaburzeń w organizmie) we krwi badanych. Podczas badania zmarło w sumie 5 512 osób. Naukowcy, analizując wyniki badań wyodrębnili 14 biomarkerów, które mogły mieć bezpośredni związek ze śmiercią (były związane między innymi z układem odpornościowym, cholesterolem, stanami zapalnymi i poziomem glukozy).

ZOBACZ TEŻ: 7 reguł długiego życia

W celu potwierdzenia swoich przypuszczeń, naukowcy przeprowadzili badanie drugi raz w Finlandii. Analizowana grupa wynosiła tym razem 7600 osób. W trakcie prowadzenia badań zmarło 1213 osób, a ich śmierć przewidziano 5-10 lat wcześniej z dokładnością 83%. Wszystko to dzięki 14 biomarkerom, które zostały wskazane w poprzednim badaniu.

Badanie przyszłości?

Czy to oznacza, że w przyszłości badanie krwi może być metodą do przewidywania daty śmierci?

„Wykazaliśmy, że przewidywanie śmierci w ciągu 5-10 lat na podstawie wybranych biomarkerów daje bardziej precyzyjne wyniki, niż konwencjonalne metody określania ryzyka zgonu” – powiedział dr Joris Deleen z Instytutu Plancka.

Niemieccy naukowcy twierdzą jednak, że potrzeba więcej badań, zanim taki test krwi będzie ogólnie dostępny. Ich powściągliwość popierają eksperci spoza niemieckiego Instytutu – „Wprawdzie to odkrycie pokazuje, że ten rodzaj profilowania może być przydatny, ale potrzeba nam więcej badań, by opracować metodę diagnostyczną na poziomie indywidualnym – stwierdziła dr Amanda Heslegrave z brytyjskiego instytutu badawczego Dementia.

Ten, jakby nie patrzeć, stresujący rodzaj badania krwi może okazać się dobrym motywatorem. Według doktora Jorisa Deleena z pozoru straszna diagnoza może być świetnym impulsem do poprawy jakości swojego życia. A to, według naukowca, jest w stanie wydłużyć życie nawet dwa razy. 

Jeśli zamierzasz żyć długo i nie bać się takich testów, sprawdź, jak zachować zdrowie i witalność na długo. I wyrób w sobie dobre nawyki. 

 

REKLAMA