Badanie krwi: jakie choroby wykrywa

Krew jest jak okienko, przez które można zajrzeć do Twojego organizmu. Przepływając przez wszystkie tkanki, zbiera ślady jak śledczy z serialu „CSI”, które potrafią wiele powiedzieć o stanie zdrowia. Badanie krwi może wykryć wiele chorób, zanim jeszcze pojawią się ich wyraźne objawy. 

badanie krwi Shutterstock
fot. shutterstock.com

Cukrzyca

Badanie poziomu cukru we krwi to podstawa. Według najnowszych, pierwszych wiarygodnych danych na cukrzycę choruje w Polsce 2,7 miliona ludzi, z czego co czwarty nie zdaje sobie z tego sprawy. Co więcej, Polska należy do czołówki krajów na świecie z nieprawidłową tolerancją glukozy - niemal drugie tyle jest na granicy cukrzycy. A wykryć cukrzycę może proste i tanie badanie krwi.

ZOBACZ TEŻ: 5 typowych objawów cukrzycy

Idealny poziom? Na czczo poziom glukozy we krwi ma być niższy niż 100 mg/dl. Jeżeli poziom glukozy wynosi między 100 a 125 mg/dl, możesz mieć stan przedcukrzycowy i warto przeprowadzić dalszą diagnostykę.

Na badanie idź rano, nie wcześniej niż po 12 godzinach od ostatniego posiłku. Przed badaniem nie trenuj, bo w ten sposób możesz sztucznie obniżyć poziom glukozy i zamaskować problem. Oczywiście wiesz, że na czczo oznacza, iż z zupełnie pustym żołądkiem. Żadnej przekąski, owocu, soku ani kawy. Co najwyżej możesz się napić czystej wody.

 

Tarczyca

Jeśli wszystko jest w porządku, nie ma sensu badać poziomu hormonów tarczycy. Ale jeśli stale jesteś zmęczona, masz nieregularne lub bardzo obfite okresy, jesteś nadmiernie pobudzona lub zauważyłaś, że bez powodu schudłaś lub przytyłaś, warto sprawdzić poziom hormonów tarczycy. Z wynikami zaś koniecznie idź do endokrynologa, bo nie jest łatwo je zinterpretować.

Sprawdź również, jak hormony wpływają na odchudzanie.

Ciśnienie

Dzięki Bogu tym razem nie musisz dać się kłuć. Wystarczy ciśnieniomierz. Ciśnienie skurczowe (pierwsza liczba) to wartość siły, z jaką krew naciska na ścianki naczyń krwionośnych, gdy serce się kurczy. Ciśnienie rozkurczowe (druga liczba) to siła, z jaką krew naciska na ściany tętnic, gdy serce rozluźnia się między uderzeniami. Jeśli ciśnienie jest stale podwyższone, ściany naczyń krwionośnych ulegają pogrubieniu, zmniejsza się ich elastyczność i rośnie ryzyko chorób serca.

Kiedy się niepokoić? Gdy wartość przekroczy 140/90. Wtedy idź do lekarza, żeby zmierzył ciśnienie dokładnie i powiedział, co możesz robić, by je obniżyć. Poznaj także nasze patenty na rozwiązanie tego problemu.

Nieinwazyjne badanie prenatalne

Nowoczesne testy krwi — badana jest krew mamy, nie płodu — potrafią wcześnie, bo już ok. 10 tygodnia, wykryć wady genetyczne płodu, np. podwyższone ryzyko, że dziecko urodzi się z zespołem Downa. Nie dają jednoznacznie pewnych wyników, dlatego koniecznie trzeba je skonsultować z ginekologiem. Być może potrzebna będzie dalsza, tym razem już inwazyjna diagnostyka. Bonus: niektóre testy podają też płeć dziecka.

ZOBACZ TEŻ: Ginekolog - 10 rzeczy, które chce Ci powiedzieć

REKLAMA