Jakie badania zrobić przed ciążą?

Jakie badania warto wykonać, żeby się przygotować do ciąży i zmniejszyć ryzyko problemów. Zapytaliśmy o to eksperta, profesora Roberta Jacha, specjalisty położnictwa i ginekologii z Krakowa.

Decyzja o dziecku to jedna z najważniejszych decyzji w Twoim życiu, dlatego zanim rozpoczniesz starania, warto poświęcić trochę czasu, żeby się przygotować do ciąży. Jako że do ciąży potrzeba dwojga ludzi, Twój mężczyzna również może się przygotować. Co można zrobić?

WH: Jakieś badania warto zrobić zanim zdecydujemy się na ciążę. Co może i powinna zbadać kobieta, a co mężczyzna?

Prof. Robert Jach: Zawsze warto jest zrobić ogólne badanie stanu zdrowia w postaci pomiaru masy ciała, wskaźnika BMI, ciśnienia tętniczego, jak i podstawowych parametrów morfologii krwi, moczu (co czasem może pomóc w wykryciu stanów przedcukrzycowych czy zaburzeń metabolicznych). Tego typu badania doradza się zawsze.

Przed zajściem w ciążę u kobiety powinno być wykonane również tzw. badanie TORCH – w kierunku czynników infekcyjnych, takich jak: toksoplazmoza, cytomegalia, różyczka i inne wirusy. Ponadto badanie ginekologiczne ogólne oceniające stan narządu rodnego i jajników, cytologia (badanie profilaktyczne w kierunku raka szyjki macicy), biocenoza pochwy, a także badanie piersi. Ponadto ultrasonografia narządu rodnego.

Jeśli kobieta ma też problemy z płodnością i wagą ciała, powinna wykonać badanie tarczycy. W ciąży zalecane jest stężenie TSH na poziomie ok. 2 (norma jest do 4 jednostek na ml surowicy krwi), natomiast u kobiet w okresie koncepcyjnym Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne, jak i Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zalecają, żeby wartości TSH były niższe, a co się z tym wiąże – żeby hormony tropowe w organizmie zabezpieczały prawidłowy rozwój zarodka, a następnie płodu i dziecka.

ZOBACZ TEŻ: Karmienie piersią - to powinnaś wiedzieć

U mężczyzny nie ma specyficznych badań, oprócz tych określających ogólny stan zdrowia. Natomiast warto mieć na uwadze, że staranie się o dziecko jest dobrym momentem na zmianę stylu życia: rzucenia papierosów, ograniczenie spożywania alkoholu, zadbanie o masę ciała, prowadzenie bardziej aktywnego trybu życia czy zmniejszenie poziomu glukozy i stresu.

Nie warto również iść w kierunku badań specjalistycznych zbyt wcześnie – pamiętajmy bowiem, że o problemie z płodnością wśród młodych par (a więc w przypadkach, kiedy kobieta jest przed 35. rokiem życia) można mówić dopiero po roku regularnych starań o dziecko.


Ekspert

Prof. dr hab. n.med. Robert Jach, specjalista położnictwa i ginekologii, specjalista ginekologii onkologicznej, specjalista endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości. Prezes Polskiego Towarzystwa Kolposkopii i Patofizjologii Szyjki Macicy, konsultant wojewódzki w dziedzinie endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości. Jest kierownikiem Oddziału Klinicznego Endokrynologii Ginekologicznej i Ginekologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Przyjmuje również w krakowskim Centrum Medycznym Superior.

ZOBACZ TEŻ: Lista zakazanych zabiegów kosmetycznych podczas ciąży

REKLAMA