Badania AGH dotyczące znaczenia noszenia maseczki w trakcie kaszlu

Wydawnictwo Springer Nature zwróciło się do badaczy z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej z prośbą o udostępnienie wyników autorskich badań dotyczących roli maseczki w trakcie kaszlu. Wyniki badań mają zostać udostępnione Światowej Organizacji Zdrowia oraz publicznym międzynarodowym bibliotekom artykułów naukowych. 

kaszel fot. shutterstock.com

Zgodnie z informacjami, które w poniedziałek przekazała Akademia Górniczo-Hutnicza, zespół prof. Macieja Paszyńskiego z Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji, przeprowadza symulacje komputerowe propagacji patogenów COVID-19 podczas kaszlu.

Metoda, którą zaproponował zespół z AGH, pracujący z naukowcami z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin w USA, polega na dokładnych symulacjach komputerowych, które pozwalają określić między innymi to, w jaki sposób patogeny rozprzestrzeniają się w trakcie kaszlu i jaką rolę w zapobieganiu rozprzestrzeniania ich odgrywają maseczki.

Publikacja opracowana wspólnie przez oba zespoły została wyłapana przez program surfujący po bazach artykułów naukowych. To projekt wydawnictwa Springer Nature, który bazuje na algorytmach sztucznej inteligencji. Program przeszukuje bazy publikacji naukowych na całym świecie pod kątem możliwości ich wykorzystania w walce z pandemią COVID-19. Z prof. Paszyńskim skontaktował się szef wydawnictwa i poprosił go o zgodę na udostępnienie treści artykułu Światowej Organizacji Zdrowia oraz bibliotekom na całym świecie. 

 

„Wyróżnienie to zmotywowało mój zespół do dalszych badań nad możliwością zastosowania opracowanych metod komputerowych do symulacji propagacji patogenów podczas kaszlu. Z pomocą matematyka prof. Ignacio Mugi z Papieskiego Uniwersytetu w Valparaiso w Chile opracowaliśmy model komputerowy, umożliwiający zbadanie znaczenia maseczki w kontekście rozprzestrzeniania się patogenów w trakcie kaszlu" – mówi prof. Paszyński z AGH. Dodał także: „Symulacje pokazują dobitnie, jak istotne jest w czasach pandemii noszenie maseczki, szczególnie przez osoby zainfekowane”.

Symulacje przeprowadzone przez naukowców wykazały, że w pomieszczeniach zamkniętych, bez dodatkowego obiegu powietrza, w przypadku kaszlenia bez maseczki teoretycznie możliwe jest zakażenie nawet jeśli zachowamy 2-metrową odległość od kaszlącego. Natomiast w sytuacji, w której osoba kaszląca zasłania usta maseczką, zasięg emitowanych patogenów zmniejsza się nawet czterokrotnie, a to oznacza względne bezpieczeństwo osób, które zachowują dystans społeczny.

Symulacje wskazują również na fakt, że noszenie maseczki bez zachowania dystansu społecznego nie jest wyklucza możliwości zarażenia.

Badania i symulacje prowadzone w Instytucie Informatyki w AGH dotyczyły wielu zagadnień, m.in. rozprzestrzeniania się choroby nowotworowej, fali powodziowej czy zanieczyszczeń nad Małopolską.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Zobacz również:
REKLAMA