[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.1

BMI i jego następcy: wskaźniki stanu zdrowia

Najgroźniejszy dla naszego zdrowia jest tłuszcz na brzuchu. Nowe indeksy mają tę przewagę nad BMI, że biorą pod uwagę także obwód w pasie. Sprawdź stan swojej wagi a następnie, używając bardziej precyzyjnych wskaźników, oceń, czy Twój organizm na pewno mieści się w granicach normy.

centymetr fot. shutterstock.com

Policz sobie BMI (najłatwiej to zrobić w jednym z setek kalkulatorów BMI online) i zobacz, jak ocenia stan Twojej wagi oficjalna tabela WHO.

Klasyfikacja BMI

  • Wygłodzenie: mniej niż 16
  • Wychudzenie: 16,0 –16,99
  • Niedowaga: 17,0–18,49
  • Waga prawidłowa: 18,5 –24,99
  • Nadwaga: 25,0 –29,99
  • Otyłość stopnia I: 30,0 –34,99
  • Otyłość kliniczna: 35,0 –39,99
  • Otyłość skrajna: powyżej 40

Jednak coraz więcej ekspertów zaczęło podważać sensowność używania BMI do oceny, czy waga jest prawidłowa czy nie. Zobacz, dlaczego nie warto kurczowo trzymać tego narzędzia przy ustalaniu prawidłowej wagi.

Są też inne, dokładniejsze sposoby oceny, czy Twój organizm mieści się w granicach normy. Przygotuj miarkę krawiecką, pomierz się i oceń, czy wszystko jest w porządku.

REKLAMA

REKLAMA

obwód w pasie fot. Sergey Peterman 2015/shutterstock.com

Obwód w pasie/ obwód bioder (WHR)

Zmierz obwód w pasie mniej więcej na wysokości pępka, a następnie obwód w biodrach w najszerszym ich miejscu. Na koniec podziel pierwszą liczbę przez drugą.

Wyniki: o dobrym stanie zdrowia świadczy wynik poniżej 0,85.

REKLAMA

fot. Andrei Shumskiy 2015/shutterstock.com

Poziom tłuszczu (Body Fat)

Zmierz sobie obwód szyi. Pozostałe wymiary już znasz. Następnie idź do klubu fitness wyposażonego w profesjonalne urządzenie do pomiaru poziomu tłuszczu.

Wyniki: 14-24% – forma idealna, 24-33% – jest OK.

REKLAMA

REKLAMA

obwód fot. shutterstock.com

Obwód w pasie/ wzrost (WHtR)

Podziel obwód w pasie przez wzrost. Ten pomiar jest odrobinę bardziej precyzyjny, uwzględnia bowiem wzrost. Mierząc obwód w pasie, nie przekraczaj nigdy poziomu połowy wysokości.

Wyniki: zacznij się niepokoić, gdy wynik będzie wyższy niż 0,5.

REKLAMA

odchudzanie fot. shutterstock.com

Obwód w pasie (WC)

Najprostsze z badań. Wydaje się banalne, a jednak statystyka podpowiada, że po przekroczeniu wartości granicznej, niezależnie od wzrostu (!), ryzyko wielu chorób zdecydowanie rośnie.

Wyniki: poniżej 80 cm jest OK. U facetów granicą jest 90 cm.

WH 03/2015

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij