BMI i jego następcy: wskaźniki stanu zdrowia

Najgroźniejszy dla naszego zdrowia jest tłuszcz na brzuchu. Nowe indeksy mają tę przewagę nad BMI, że biorą pod uwagę także obwód w pasie. Sprawdź stan swojej wagi a następnie, używając bardziej precyzyjnych wskaźników, oceń, czy Twój organizm na pewno mieści się w granicach normy.

centymetr fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Policz sobie BMI (najłatwiej to zrobić w jednym z setek kalkulatorów BMI online) i zobacz, jak ocenia stan Twojej wagi oficjalna tabela WHO.

REKLAMA

Klasyfikacja BMI

  • Wygłodzenie: mniej niż 16
  • Wychudzenie: 16,0 –16,99
  • Niedowaga: 17,0–18,49
  • Waga prawidłowa: 18,5 –24,99
  • Nadwaga: 25,0 –29,99
  • Otyłość stopnia I: 30,0 –34,99
  • Otyłość kliniczna: 35,0 –39,99
  • Otyłość skrajna: powyżej 40

Jednak coraz więcej ekspertów zaczęło podważać sensowność używania BMI do oceny, czy waga jest prawidłowa czy nie. Zobacz, dlaczego nie warto kurczowo trzymać tego narzędzia przy ustalaniu prawidłowej wagi.

Są też inne, dokładniejsze sposoby oceny, czy Twój organizm mieści się w granicach normy. Przygotuj miarkę krawiecką, pomierz się i oceń, czy wszystko jest w porządku.

REKLAMA

REKLAMA

obwód w pasie fot. shutterstock.com

Obwód w pasie/ obwód bioder (WHR)

Zmierz obwód w pasie mniej więcej na wysokości pępka, a następnie obwód w biodrach w najszerszym ich miejscu. Na koniec podziel pierwszą liczbę przez drugą.

Wyniki: o dobrym stanie zdrowia świadczy wynik poniżej 0,85.

REKLAMA

fot. shutterstock.com

Poziom tłuszczu (Body Fat)

Zmierz sobie obwód szyi. Pozostałe wymiary już znasz. Następnie idź do klubu fitness wyposażonego w profesjonalne urządzenie do pomiaru poziomu tłuszczu.

Wyniki: 14-24% – forma idealna, 24-33% – jest OK.

REKLAMA

REKLAMA

obwód w pasie, kobieta, pośladki fot. shutterstock.com

Obwód w pasie/ wzrost (WHtR)

Podziel obwód w pasie przez wzrost. Ten pomiar jest odrobinę bardziej precyzyjny, uwzględnia bowiem wzrost. Mierząc obwód w pasie, nie przekraczaj nigdy poziomu połowy wysokości.

Wyniki: zacznij się niepokoić, gdy wynik będzie wyższy niż 0,5.

REKLAMA

odchudzanie fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Obwód w pasie (WC)

Najprostsze z badań. Wydaje się banalne, a jednak statystyka podpowiada, że po przekroczeniu wartości granicznej, niezależnie od wzrostu (!), ryzyko wielu chorób zdecydowanie rośnie.

Wyniki: poniżej 80 cm jest OK. U facetów granicą jest 90 cm.

WH 03/2015

Zobacz również:
Cztery kobiety, jeden cel i cała masa wymówek (naprawdę całkiem niezłych). Pewnie by im się nie udało, ale trafiły w ręce trenerki WH, która stworzyła dla nich plan z gwarancją sukcesu. Teraz dzielą się nim z wszystkimi, którzy chcą być fit, ale...
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA