[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.2

Azot: występowanie, właściwości, skutki niedoboru

Chociaż powietrze kojarzy Ci się zapewne z tlenem, tak naprawdę to właśnie azot stanowi największą część każdego oddechu. Coraz głośniej jest o nim w medycynie i dietetyce. Szczególnie o wpływie tlenku azotu na układ krwionośny i o działaniu przeciwnowotworowym tego gazu. Niektóre źródła donoszą o jego dużym znaczeniu w  profilaktyce chorób neurologicznych, w tym Parkinsona. 

nabiał fot. shutterstock.com

Dla człowieka największe znaczenie ma azot związany z tlenem, czyli tlenek azotu. W organizmie powstaje on z aminokwasu -argininy- i wpływa korzystnie na odporność, ma też działanie odtruwające, regenerujące i rozkurczające.

To ostatnie ma niebagatelne znaczenie dla obniżenia ciśnienia krwi i zmniejszenia ryzyka zawału serca. Tlenek azotu uczestniczy również w mechanizmie erekcji – to dzięki tlenkowi azotu naczynia krwionośne w penisie rozszerzają się i umożliwiają wypełnienie ciał jamistych.

REKLAMA

Niedobór

Niewielki niedobór argininy objawia się ogólnym osłabieniem i wypadaniem włosów, w poważniejszych niedoborach organizm wykazuje cechy wyniszczenia.

Dzienne zapotrzebowanie

Już 3 do 5 gram argininy dziennie wykazuje działanie regenerujące, gojące i odtruwające organizm.

Nadmiar

Potencjalnie niebezpieczne są związki azotu: azotany i azotyny, stosowane między innymi do konserwowania produktów spożywczych, głównie mięsa. Z jednej strony mogą być szkodliwe, z drugiej strony nie stosuje się ich przecież po to, żeby zaszkodzić konsumentom. To między innymi dzięki związkom azotu nie zatrułaś się np. jadem kiełbasianym.

Azotany i azotyny występują też w warzywach i owocach intensywnie nawożonych. Uniknąć się ich praktycznie nie da, ale można zminimalizować ilość spożywanych azotanów przez ograniczenie wędlin i kupowanie warzyw ze sprawdzonych gospodarstw ekologicznych. Według Światowej Organizacji Zdrowia bezpieczna dawka to 0,1 mg na kilogram masy ciała.

Najlepsze źródła

Tam, gdzie jest białko, tam występuje też arginina a więc i tlenek azotu. Czyli w mięsie, nabiale, rybach, orzechach, soi. Choć coraz więcej jest reklam promujących suplementy z argininą, zupełnie wystarczy Ci dobrze zbilansowana dieta. Jeśli stosujesz dietę wegetariańską – jedz więcej orzechów i pestek dyni.

Zajrzyj do naszego leksykonu makroelementów i przeczytaj o pozostałych składnikach mineralnych.

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij