[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.0

Aspiryna: kiedy szkodzi?

Pisaliśmy już o tym, że kwas acetylosalicylowy, potocznie zwany aspiryną, ma wiele zalet. Jednak w niektórych przypadkach może Ci zaszkodzić. Jeśli masz astmę, wrzody żołądka albo wybierasz się do dentysty nie powinnaś łykać leku. Zobacz, kiedy jeszcze należy uważać i dlaczego.

aspiryna fot. shutterstock.com

Okazuje się, że kwas acetylosalicylowy to cudowny lek. Dawniej leczyło się nim przeziębienia i bóle głowy. Jednak dziś już wiemy, że aspiryna ma wiele innych zdrowotnych zastosowań (m.in. zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory). Poza tym WH odkryło kilka niecodziennych zastosowań aspiryny, które warto poznać i wykorzystać. Ale kiedy kwas acetylosalicylowy nie jest wskazany?

1. Wrzody żołądka

REKLAMA

Unikaj aspiryny, jeżeli masz wrzody żołądka. Aspiryna podrażnia śluzówkę i zmniejsza krzepliwość krwi, w związku z czym zwiększa ryzyko krwotoku. Nieco łagodniejsza dla żołądka jest ta w tabletkach dojelitowych.

2. Astma

Medycyna zna pojęcie tzw. astmy aspirynowej – różni się ona niewiele od zwykłej astmy oprócz tego, że jej ataki mogą być wywołane przez aspirynę lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne.

3. Operacja

Jeżeli planujesz operację lub jakikolwiek zabieg nawet wyrwanie zęba – przez tydzień wcześniej nie zażywaj aspiryny. Kwas acetylosalicylowy zmniejsza krzepliwość krwi i sprawia, że trudniej zatamować ewentualny krwotok.

4. Wylew

Zapytaj też lekarza, czy w Twoim przypadku nie występuje ryzyko wylewu krwi do mózgu. To jeden z bardzo rzadkich, ale bardzo niebezpiecznych skutków ubocznych częstego zażywania kwasu acetylosalicylowego.  

WH 09/2015

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij