Aspiryna: kiedy szkodzi?

Pisaliśmy już o tym, że kwas acetylosalicylowy, potocznie zwany aspiryną, ma wiele zalet. Jednak w niektórych przypadkach może Ci zaszkodzić. Jeśli masz astmę, wrzody żołądka albo wybierasz się do dentysty nie powinnaś łykać leku. Zobacz, kiedy jeszcze należy uważać i dlaczego.

| Data aktualizacji: 2019-11-08
aspiryna fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Okazuje się, że kwas acetylosalicylowy to cudowny lek. Dawniej leczyło się nim przeziębienia i bóle głowy. Jednak dziś już wiemy, że aspiryna ma wiele innych zdrowotnych zastosowań (m.in. zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory). Poza tym WH odkryło kilka niecodziennych zastosowań aspiryny, które warto poznać i wykorzystać. Ale kiedy kwas acetylosalicylowy nie jest wskazany?

1. Wrzody żołądka

Unikaj aspiryny, jeżeli masz wrzody żołądka. Aspiryna podrażnia śluzówkę i zmniejsza krzepliwość krwi, w związku z czym zwiększa ryzyko krwotoku. Nieco łagodniejsza dla żołądka jest ta w tabletkach dojelitowych.

2. Astma

Medycyna zna pojęcie tzw. astmy aspirynowej – różni się ona niewiele od zwykłej astmy oprócz tego, że jej ataki mogą być wywołane przez aspirynę lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne.

3. Operacja

Jeżeli planujesz operację lub jakikolwiek zabieg nawet wyrwanie zęba – przez tydzień wcześniej nie zażywaj aspiryny. Kwas acetylosalicylowy zmniejsza krzepliwość krwi i sprawia, że trudniej zatamować ewentualny krwotok.

4. Wylew

Zapytaj też lekarza, czy w Twoim przypadku nie występuje ryzyko wylewu krwi do mózgu. To jeden z bardzo rzadkich, ale bardzo niebezpiecznych skutków ubocznych częstego zażywania kwasu acetylosalicylowego.  

ZOBACZ TEŻ: Najdziwniejsze fobie świata. Czego boją się inni?

REKLAMA