W plecaku nigdy nie ma nadmiaru miejsca, dlatego poprosiłyśmy specjalistę o podpowiedź, czego naprawdę nie powinno w nim zabraknąć. Oczywiście to wersja minimum – jeśli tylko zmieścisz, możesz apteczkę doposażyć w dodatkowe elementy.
Apteczka w wersji minimum:
- Jednorazowe rękawiczki
- Nożyczki
- Komplet plastrów
- Jałowa gaza
- Koc termiczny
- Środek z oktenidyną
- Sól fizjologiczna
- Bandaże
- Steri-Strip
- Hydrożel
- Sterylne igły
- Leki
- Dodatki
1. Jednorazowe rękawiczki
Nawet jeżeli masz w domu spory zapas lateksowych po pandemii, do apteczki włóż nitrylowe – łatwiej się je zakłada i są bardziej wytrzymałe.
2. Nożyczki
Przydadzą się, gdy trzeba będzie dociąć bandaż, plaster albo rozciąć ubranie. Pamiętaj, żeby nie miały ostrych czubków.
3. Komplet plastrów
Komplet plastrów z opatrunkami. To może być gotowy zestaw lub plaster z opatrunkiem do cięcia. Jeśli czeka Cię długa wędrówka, dorzuć też miękkie plastry na odciski.
4. Jałowa gaza
Kilka jałowych gaz do zaopatrywania ran. Warto zapakować kilka rozmiarów (5 x 5 cm, 10 x 10 cm, 1 m2).
5. Koc termiczny
Czyli tzw. folia NRC – złożona, cieniutka i lekka folia aluminiowa, z jednej strony srebrna, z drugiej złota. Możesz ją wykorzystać do zawinięcia poszkodowanego, gdy grozi mu wychłodzenie (srebrnym do środka), lub osłony przed promieniowaniem słonecznym (srebrne na zewnątrz), gdy grozi mu udar cieplny. No i świetnie zabezpiecza przed deszczem!
6. Środek z oktenidyną
Do odkażania ran. Nie używaj do tego ani spirytusu, ani wody utlenionej – ten sposób odkażania to już przeszłość.
7. Sól fizjologiczna
Kilka ampułek z solą fizjologiczną do przepłukania oczu, gdy np. wpadnie Ci do nich kurz albo pieprz, gdy będziesz przyprawiać kanapki na wietrze.
8. Bandaże
Dwa bandaże, najlepiej elastyczne, bo łatwiej się nimi bandażuje i mocniej uciskają ranę. Zwykle sprawdzają się te o szerokości 10 i 15 cm.
9. Steri-Strip
Paski do zaklejania ran Steri-Strip. Gdy rana ma równe krawędzie, świetnie zastępują szwy.
10. Hydrożel
Opatrunki hydrożelowe na oparzenia – najlepiej kilka rozmiarów. Dzięki nim oparzenia goją się znacznie szybciej.
11. Sterylne igły
Takie do zastrzyków. Przydadzą się, gdy trzeba będzie przebić pęcherz, aby opróżnić go z płynu, albo wyjąć drzazgę.
12. Leki
Dostępne bez recepty leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (np. ibuprofen albo paracetamol). Oczywiście jeśli przyjmujesz na stałe jakieś leki, również je zapakuj.
13. Dodatki
Jeśli tylko masz miejsce, możesz też do apteczki dorzucić urządzenie do wyciągania kleszczy i kilka agrafek. Przy wyprawach górskich może przydać się lekka szyna do unieruchamiania typu sam splint. Alergicy koniecznie powinni wziąć ze sobą autowstrzykiwacze z adrenaliną (receptę wypisze Ci lekarz).
Bio eksperta
Jarosław Sowizdraniuk – asystent w Katedrze Ratownictwa Medycznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. To on pomógł nam wybrać niezbędne elementy apteczki.
ZOBACZ TEŻ: Soczewki kontaktowe - najczęstsze błędy