Aplikacja do leczenia strachu przed pająkami

Uczeni z Uniwersytetu w Bazylei opracowali aplikację, która za pomocą wirtualnej rzeczywistości pomaga ludziom cierpiącym na arachnofobię pokonać lub przynajmniej złagodzić lęk przed pająkami.
W badaniach klinicznych wykazano, że wystarczy kilka sesji, żeby poczuć ulgę.

Strach przed pająkami Shutterstock.com

Arachnofobia, czyli lęk przed pająkami jest jedną z najczęstszych fobii. Na pozór może wydawać się banalną chorobą, ale w rzeczywistości poważnie utrudnia życie cierpiącym na nią ludziom. Wyobraź sobie, że nie możesz wejść do piwnicy, że sięgnięcie pod łóżko jest jak wyprawa do Mordoru, a w lecie nie masz odwagi wejść do lasu. 

Jedną ze skutecznych metod leczenia fobii jest kontrolowana ekspozycja na czynnik wywołujący reakcję lękową. Cały dowcip polega na tym, żeby zacząć od bodźców jak najłagodniejszych i stopniowo nasilać ich intensywność. Problem polega na tym, że arachnofobicy niechętnie decydują się na taką terapię, bo... boją się nawet tych delikatnych bodźców. Na tym właśnie polegają fobie, że lęk jest nieracjonalny i bardzo trudno jest się przełamać, żeby pozwolić się dotknąć nawet najmniejszemu czy najbardziej sympatycznemu pajączkowi. 

ZOBACZ TEŻ: Różne dziwne fobie - historie czytelniczek

Sztuczny pająk na ręce - w aplikacji

Aby rozwiązać ten problem, interdyscyplinarny zespół naukowców pod przewodnictwem profesora Dominique de Quervain opracował aplikację na smartfony o nazwie Phobys. W artykule opublikowanym w Journal of Anxiety Disorders autorzy przedstawili bardzo obiecujące wyniki wstępnych testów na pacjentach cierpiących na arachnofobię. 

Aplikacja Phobys działa właśnie na zasadzie ekspozycji na stresory w kontrolowanych warunkach. Trójwymiarowe pająki są na ekranie telefonu nakładane na żywo na obraz z kamery. A przykład na ścianę, albo na rękę osoby chorej. Widok wirtualnego pająka jest dla dotkniętych lękiem przed pająkami o wiele łatwiejszy do zniesienia, a więc łatwiej jest rozpocząć terapię. 

Skuteczność potwierdzona badaniem

Uczeni sprawdzili skuteczność w badaniu klinicznym, w którym wzięło udział 66 osób. W ciągu dwóch tygodni uczestnicy badania – każdy z nich cierpiał na arachnofobię – albo ukończył trwające w sumie 6 godzin sesje z aplikacją Phobys, albo - to była grupa kontrolna - nie był poddany żadnej terapii. U wszystkich osób zmierzono poziom lęku i obrzydzenia na widok prawdziwego pająka w akwarium na początku i na końcu eksperymentu. Okazało się, że ci, którzy przez dwa tygodnie ćwiczyli z Phobys potrafili podejść bliżej do pająka niż ci, którzy nie zostali poddani terapii. 

W aplikacji Phobys ekspozycja na źródło lęku ma dziewięć poziomów. Na najwyższym można nawet wchodzić w interakcje z wirtualnym pająkiem. Każdy kolejny poziom dostarcza coraz bardziej intensywnych i realistycznych doznań. Po każdym etapie trzeba przejść test „odporności” na widok pająków i dopiero po jego zaliczeniu można przejść dalej. Jeśli niez dasz testu, musisz powtórzyć etap. Pod tym względem aplikacja przypomina nieco grę komputerową. Jest w niej zresztą więcej elementów znanych z gier - są animacje, nagrody i pochwały.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Technologia VR w leczeniu fobii

Aplikacja dostępna dla wszystkich

Dzięki współpracy z GeneGuide AG udało się dopracować aplikację do tego stopnia, że można ją było udostępnić dla wszystkich. Uczeni przestrzegają jednak, że korzystać z niej bez nadzoru powinny tylko osoby o umiarkowanym natężeniu lęku. Ci, którzy cierpią na zaostrzoną postać arachnofobii, również mogą spróbować, ale najlepiej jeśli będą to robić pod nadzorem specjalisty. Darmowa wersja pozwala sprawdzić, czy cierpisz na arachnofobię. Treningi są już płatne w aplikacji. 

ZATRZYMAJ FOBIĘ: Sposoby na pokonanie lęku

ŹRÓDŁO: University of Basel

https://www.unibas.ch/en/News-Events/News/Uni-Research/Augmented-reality-helps-tackle-fear-of-spiders.html

Zobacz również:
REKLAMA