Apiterapia: lecznicze działanie produktów pszczelich

Hipokrates powiedział kiedyś, że „Przyroda jest lekarzem dla wszelkich chorób”. Za tym zdaniem kryje się sporo prawdy, dlatego coraz częściej sięgamy po naturalne metody leczenia. Czym jest apiterapia i jakie właściwości lecznicze mają poszczególne produkty pasieczne? Odpowiedź znajdziesz w artykule. 

Apiterapia fot. shutterstock.com

Czym jest apiterapia? 

Termin apiterapia pochodzi od łac. apis – pszczoła i grec. therapia – leczenie. Jest to lecznicze zastosowanie produktów wytwarzanych przez pszczoły. Apiterapia stosowana jest w przypadku chorób układu oddechowego, krążenia i pokarmowego, a także chorób reumatycznych i skórnych. Warto pamiętać, że nie tylko miód znalazł swoje zastosowanie w apiterapii.

Produkty wykorzystywane w apiterapii:

 • miód 
 • wosk pszczeli
 • propolis (pszczeli kit)
 • pyłek kwiatowy
 • pierzga
 • mleczko pszczele 
 • zasklep miodowy
 • jad pszczeli (tzw. apitoksynoterapia to kontrowersyjna metoda, która powinna być stosowana wyłącznie pod nadzorem lekarza)

Produkty pasieczne stosowane są nie tylko w alternatywnych, domowych sposobach leczenia. Zostały także docenione w medycynie konwencjonalnej. W tym przypadku wykorzystywane są apiterapeutyki, czyli produkty, których substancją czynną jest standaryzowany ekstrakt z produktów pszczelich. 

PRZECZYTAJ: Czy miód jest zdrowy?

Apiterapia – który miód wybrać? 

Zacznijmy od najpopularniejszego produktu pszczelego, czyli miodu, który pszczoły produkują już od ponad 120 milionów lat. Lipowy, spadziowy, a może wielokwiatowy? Który rodzaj wybrać? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo każdy rodzaj naturalnego miodu ma inne właściwości ze względu na różnorodny rodzaj roślin, z których pszczoły pozyskują nektar. Sprawdź który miód wybrać na jakie schorzenia. 

Miód lipowy – skuteczny środek na przeziębienie, a także w przypadku infekcji dróg oddechowych. Działa przeciwgorączkowo i wykrztuśnie, dlatego pomaga szybko pozbyć się zalegającej wydzieliny. Jest bogatym źródłem energii, dlatego  powinnaś sięgnąć po niego w sytuacjach stresujących oraz w przypadku zmęczenia. 

Miód spadziowy – dzieli się na ten pozyskiwany ze spadzi iglastej i liściastej. Ten pierwszy stosowany jest w przypadku chorób układu pokarmowego oraz krążenia. Miód ze spadzi liściastej natomiast wspomaga pracę nerek, wątroby. 

Miód wielokwiatowy – sprawdzi się w przypadku ogólnego zmęczenia i osłabienia. Wskazany jest także dla alergików oraz osób z chorobami serca.

Miód gryczany – ma działanie detoksykujące, odtruwa organizm ze szkodliwych substancji. Wspomaga pracę wątroby, chroni przed miażdżycą i chroni przed niedokrwistością spowodowaną niedoborem żelaza.   

Miód akacjowy – wzmacnia organizm, dlatego polecany jest przy przeziębieniach, ale także na choroby układu moczowego oraz problemy trawienne. 

Miód rzepakowy – wzmacnia serce, wątrobę i drogi żółciowe. Ponadto wspomaga leczenie dróg oddechowych. 

Miód wrzosowy – przeznaczony jest przede wszystkim dla osób z chorobami dróg moczowych, zapaleniem jelita, jamy ustnej i gardła.

Apiterapia – właściwości lecznicze produktów pszczelich

wosk pszczeli – to składnik wykorzystywany nie tylko w kosmetyce do produktów, których zadaniem jest przyspieszenie gojenia się ran i oparzeń. Stosuje się go również w walce z przeziębieniem czy chorobami serca.

propolis (kit pszczeli) – jest to lepka substancja, którą pszczoły wykorzystują do uszczelniania uli. Charakteryzuje się przeciwgrzybiczym i antybakteryjnym działaniem, dlatego sprawdzi się zarówno w leczeniu chorób jamy ustnej, oparzeń oraz trudno gojących się ran, jak i stanów zapalnych odbytnicy czy pochwy. 

pyłek pszczeli (pyłek kwiatowy) – ten produkt powinien jak najszybciej stać się Twoim przyjacielem, ponieważ jest naturalnym suplementem diety bogatym w białka, tłuszcze i składniki mineralne. Działa leczniczo u osób z anemią i problemami układu trawiennego, np. chorobie wrzodowej. 

pierzga – to przetworzony przez pszczoły pyłek kwiatowy, który wzmacnia i regeneruje organizm dostarczając mu wiele substancji odżywczych. Polecana przy depresji, w stanach przewlekłego zmęczenia i nerwicy. Działa łagodząco na reakcje alergiczne, reguluje poziom cholesterolu we krwi i wspomaga pracę naczyń krwionośnych. 

mleczko pszczele – pełne witamin, aminokwasów i lipidów pobudza układ odpornościowy, poprawia metabolizm i oczyszcza z toksyn organizm. Ten produkt znalazł swoje zastosowanie także w przemyśle kosmetycznym i dermatologii, ponieważ przyspiesza gojenie się ran i oparzeń, a także skutecznie przyspiesza leczenie m.in. egzemy i łojotoku. 

jad pszczeli (tzw. apitoksynoterapia to kontrowersyjna metoda, która powinna być stosowana wyłącznie pod nadzorem lekarza) – terapia jadem pszczelim polega na podaniu pacjentowi jadu w postaci zastrzyków lub przez żądlenie pszczół. Jad pszczeli stosowany jest w przypadku bólów reumatycznych, gośćca czy zapalenia mięśnia sercowego. Osoby cierpiące na stwardnienie rozsiane także sięgają po terapię jadem pszczelim. 

Apiterapia – przeciwwskazania 

Głównym przeciwwskazaniem do rozpoczęcia apitarapii jest alergia na miód czy inne produkty pasieczne. Jeżeli nigdy wcześniej nie zaobserwowałaś u siebie reakcji alergicznych po spożyciu podobnych produktów, ale masz skłonności alergiczne np. na pyłki roślin, zacznij od zastosowania minimalnej ilości produktu, aby sprawdzić czy nie wywoła u Ciebie niepożądanych reakcji. Spożycie dużych ilości produktu, na który jesteś uczulona, mogłoby w skrajnych przypadkach prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego. Warto skonsultować podjęcie apiterapii z lekarzem, który oceni czy w Twoim przypadku jest to bezpieczne. 

ZOBACZ TEŻ: Kosmetyczne właściwości miodu + przepisy

Domek do apiterapii 

Stosunkowo nową formą apiterapii jest uloterapia, która polega na leczeniu pszczelim powietrzem w specjalnie do tego przeznaczonych domkach inhalacyjnych. W domkach do apiterapii montowane są ule, w których może znajdować się nawet do 200 tys. pszczół. Owady nie mają natomiast bezpośredniego dostępu do domku. Ule są odpowiednio zabezpieczone, więc osoba odbywająca inhalację nie jest narażona na użądlenie. Najważniejszym elementem terapii jest wolne od wszelkiego rodzaju grzybów, wirusów i bakterii powietrze wydostające się z ula, a także wytworzona przez pszczoły energia, tzw. biopole. Kuracjusze przypisują energii działanie uspokajające i relaksujące. Poza tym wibracje wytworzone przez bzyczenie pszczół w połączeniu z zapachem miodu i propolisu mają poprawiać ogólny stan organizmu człowieka. Inhalacje w domkach do apiterapii polecane są w szczególności osobom, które cierpią na: 

 • bezsenność
 • choroby układu nerwowego
 • choroby układu oddechowego 
 • choroby serca
 • choroby układu moczowego
 • choroby stawów 

W domkach do apiterapii można przebywać nawet do kilku godzin. Zaleca się jednak krótsze, ale regularne seanse. Cena seansu w domku do uloterapii to około 10zł/h.

SPRAWDŹ: Najzdrowsze rodzaje miodów

Zobacz również:
REKLAMA