Czym jest apiterapia?
Termin apiterapia pochodzi od łac. apis – pszczoła i grec. therapia – leczenie. Jest to lecznicze zastosowanie produktów wytwarzanych przez pszczoły. Apiterapia stosowana jest w przypadku chorób układu oddechowego, krążenia i pokarmowego, a także chorób reumatycznych i skórnych. Warto pamiętać, że nie tylko miód znalazł swoje zastosowanie w apiterapii.
Produkty wykorzystywane w apiterapii:
- miód
- wosk pszczeli
- propolis (pszczeli kit)
- pyłek kwiatowy
- pierzga
- mleczko pszczele
- zasklep miodowy
- jad pszczeli (tzw. apitoksynoterapia to kontrowersyjna metoda, która powinna być stosowana wyłącznie pod nadzorem lekarza)
Produkty pasieczne stosowane są nie tylko w alternatywnych, domowych sposobach leczenia. Zostały także docenione w medycynie konwencjonalnej. W tym przypadku wykorzystywane są apiterapeutyki, czyli produkty, których substancją czynną jest standaryzowany ekstrakt z produktów pszczelich.
PRZECZYTAJ: Czy miód jest zdrowy?
Apiterapia – który miód wybrać?
Zacznijmy od najpopularniejszego produktu pszczelego, czyli miodu, który pszczoły produkują już od ponad 120 milionów lat. Lipowy, spadziowy, a może wielokwiatowy? Który rodzaj wybrać? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo każdy rodzaj naturalnego miodu ma inne właściwości ze względu na różnorodny rodzaj roślin, z których pszczoły pozyskują nektar. Sprawdź który miód wybrać na jakie schorzenia.
• Miód lipowy – skuteczny środek na przeziębienie, a także w przypadku infekcji dróg oddechowych. Działa przeciwgorączkowo i wykrztuśnie, dlatego pomaga szybko pozbyć się zalegającej wydzieliny. Jest bogatym źródłem energii, dlatego powinnaś sięgnąć po niego w sytuacjach stresujących oraz w przypadku zmęczenia.
• Miód spadziowy – dzieli się na ten pozyskiwany ze spadzi iglastej i liściastej. Ten pierwszy stosowany jest w przypadku chorób układu pokarmowego oraz krążenia. Miód ze spadzi liściastej natomiast wspomaga pracę nerek, wątroby.
• Miód wielokwiatowy – sprawdzi się w przypadku ogólnego zmęczenia i osłabienia. Wskazany jest także dla alergików oraz osób z chorobami serca.
• Miód gryczany – ma działanie detoksykujące, odtruwa organizm ze szkodliwych substancji. Wspomaga pracę wątroby, chroni przed miażdżycą i chroni przed niedokrwistością spowodowaną niedoborem żelaza.
• Miód akacjowy – wzmacnia organizm, dlatego polecany jest przy przeziębieniach, ale także na choroby układu moczowego oraz problemy trawienne.
• Miód rzepakowy – wzmacnia serce, wątrobę i drogi żółciowe. Ponadto wspomaga leczenie dróg oddechowych.
• Miód wrzosowy – przeznaczony jest przede wszystkim dla osób z chorobami dróg moczowych, zapaleniem jelita, jamy ustnej i gardła.
Apiterapia – właściwości lecznicze produktów pszczelich
• wosk pszczeli – to składnik wykorzystywany nie tylko w kosmetyce do produktów, których zadaniem jest przyspieszenie gojenia się ran i oparzeń. Stosuje się go również w walce z przeziębieniem czy chorobami serca.
• propolis (kit pszczeli) – jest to lepka substancja, którą pszczoły wykorzystują do uszczelniania uli. Charakteryzuje się przeciwgrzybiczym i antybakteryjnym działaniem, dlatego sprawdzi się zarówno w leczeniu chorób jamy ustnej, oparzeń oraz trudno gojących się ran, jak i stanów zapalnych odbytnicy czy pochwy.
• pyłek pszczeli (pyłek kwiatowy) – ten produkt powinien jak najszybciej stać się Twoim przyjacielem, ponieważ jest naturalnym suplementem diety bogatym w białka, tłuszcze i składniki mineralne. Działa leczniczo u osób z anemią i problemami układu trawiennego, np. chorobie wrzodowej.
• pierzga – to przetworzony przez pszczoły pyłek kwiatowy, który wzmacnia i regeneruje organizm dostarczając mu wiele substancji odżywczych. Polecana przy depresji, w stanach przewlekłego zmęczenia i nerwicy. Działa łagodząco na reakcje alergiczne, reguluje poziom cholesterolu we krwi i wspomaga pracę naczyń krwionośnych.
• mleczko pszczele – pełne witamin, aminokwasów i lipidów pobudza układ odpornościowy, poprawia metabolizm i oczyszcza z toksyn organizm. Ten produkt znalazł swoje zastosowanie także w przemyśle kosmetycznym i dermatologii, ponieważ przyspiesza gojenie się ran i oparzeń, a także skutecznie przyspiesza leczenie m.in. egzemy i łojotoku.
• jad pszczeli (tzw. apitoksynoterapia to kontrowersyjna metoda, która powinna być stosowana wyłącznie pod nadzorem lekarza) – terapia jadem pszczelim polega na podaniu pacjentowi jadu w postaci zastrzyków lub przez żądlenie pszczół. Jad pszczeli stosowany jest w przypadku bólów reumatycznych, gośćca czy zapalenia mięśnia sercowego. Osoby cierpiące na stwardnienie rozsiane także sięgają po terapię jadem pszczelim.
Apiterapia – przeciwwskazania
Głównym przeciwwskazaniem do rozpoczęcia apitarapii jest alergia na miód czy inne produkty pasieczne. Jeżeli nigdy wcześniej nie zaobserwowałaś u siebie reakcji alergicznych po spożyciu podobnych produktów, ale masz skłonności alergiczne np. na pyłki roślin, zacznij od zastosowania minimalnej ilości produktu, aby sprawdzić czy nie wywoła u Ciebie niepożądanych reakcji. Spożycie dużych ilości produktu, na który jesteś uczulona, mogłoby w skrajnych przypadkach prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego. Warto skonsultować podjęcie apiterapii z lekarzem, który oceni czy w Twoim przypadku jest to bezpieczne.
ZOBACZ TEŻ: Kosmetyczne właściwości miodu + przepisy
Komentarze