Antykoncepcja: pozytywne skutki uboczne

Nie każdy efekt uboczny jest zły. Sprawdź, ile dobrego potrafi ą zdziałać „na boku” zwykłe pigułki antykoncepcyjne.

antykoncepcja fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Pigułka oszukuje Twoje ciało. Ale jest to oszustwo, które bardzo łatwo wybaczyć. Malutka tabletka, którą przyjmujesz codziennie, zawiera sztuczne hormony żeńskie, które sprawiają, że organizm myśli, że jest już po owulacji i nie uwalnia kolejnego jajeczka, więc nawet jeśli pojawią się jakieś plemniki, nie ma szans na zajście w ciążę. Sprytne i skuteczne. Ale działanie antykoncepcyjne to nie wszystko. Stały podwyższony poziom hormonów we krwi ma też wpływ na Twoją urodę, zdrowie i umysł. Zobacz, w czym może Ci pomóc tabletka antykoncepcyjna. Warto wiedzieć.

Sprawdź także jak działa tabletka antykoncepcyjna.

Jak pigułka zmienia Twój wygląd?

> Koniec pryszczy

Wprawdzie nie można traktować pigułek antykoncepcyjnych jako sposobu leczenia trądziku, bo to byłoby jak strzelanie do wróbli z armaty, ale rzeczywiście wiele dziewczyn borykających się z pryszczami po rozpoczęciu stosowania antykoncepcji hormonalnej zauważa, że stan ich skóry zdecydowanie się poprawił. Jak to działa? Syntetyczny estrogen powoduje, że obniża się poziom testosteronu (tak, kobiety też go mają!), a to właśnie testosteron stymuluje produkcję łoju, który zatyka pory i powoduje powstawanie wyprysków.

> Nie przytyjesz

Na pewno spotkałaś się z opiniami typu „Kiedyś zaczęłam brać pigułki, ale zauważyłam, że tyję, więc odpuściłam sobie”. Każda z nas ma koleżankę, która ma koleżankę, której się to przytrafiło... To są jednak tzw dowody anegdotyczne, przez naukę niebrane pod uwagę. Przeprowadzona w 2013 roku przez najbardziej chyba obiektywną organizację na świecie – Cochrane Collaboration – metaanaliza 49 dostępnych badań naukowych wykazała, że nie ma przekonujących dowodów, że zażywanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych prowadzi do wzrostu masy ciała.

> Łagodzi PCOS

Nie wiesz, co to PCOS? Szczęściara! Zespół policystycznych jajników to choroba dotykająca ok. 15-20% młodych kobiet. Rozpoznać ją można po nieregularnych lub bardzo obfitych miesiączkach, nadmiernym owłosieniu, trądziku, przebarwieniach na skórze i otyłości. Dobra wiadomość jest taka, że pigułki antykoncepcyjne to lek pierwszego rzutu w leczeniu PCOS. Zawarte w nich hormony stabilizują układ hormonalny i zmniejszają te dolegliwości.

> Chroni przed rakiem

Z pewnością zetknęłaś się z opinią, że zawarty w tabletkach estrogen powoduje wzrost ryzyka zachorowania na raka piersi. Coś w tym jest, bo przeprowadzone niedawno na Boston University badania wykazały, że niektóre z kobiet zażywających pigułki miały nawet o 65% wyższe ryzyko rozwinięcia się jednego z rodzajów raka piersi. Z drugiej strony raport „The New England Journal of Medicine” stwierdza coś całkiem innego – przyjmowanie tabletek nie ma wpływu na ryzyko wystąpienia raka. Również według breastcancer.org stosowanie pigułek z niską dawką estrogenu nie zwiększa ryzyka raka piersi. Wobec sprzecznych doniesień nie pozostaje nic innego, jak zdać się na zdrowy rozsądek i opinię zaufanego lekarza. Obecnie zalecenia są następujące: jeżeli w Twojej rodzinie kiedykolwiek wystąpiły przypadki zachorowań na raka piersi – przed rozpoczęciem przyjmowania pigułek zasięgnij opinii specjalisty: zapytaj, czy może przepisać Ci te zawierające małe dawki estrogenu – te są bezpieczniejsze. Ale mamy również dobre wieści! Wyniki badań na temat ryzyka występowania innych nowotworów u stosujących pigułki są jednoznaczne – hormonalne pigułki antykoncepcyjne zmniejszają ryzyko występowania raka jajników o 50%, a raka trzonu macicy – o ponad 40%.

ZOBACZ TEŻ: 7 zdjęć szyjki macicy, które powinnaś zobaczyć

 

> Robisz się mądrzejsza

No dobra, niezbitych dowodów na takie działanie pigułek nie ma, ale są co najmniej sugestie. Wyniki badań opublikowane w piśmie „Frontiers of Neuroscince” sugerują, że tabletki antykoncepcyjne powiększają obszary mózgu odpowiedzialne m.in. za zapamiętywanie i przetwarzanie informacji. Inne eksperymenty potwierdziły, że zażywanie pigułek poprawia też pamięć werbalną, chroni pamięć w sytuacjach silnego stresu i... ułatwia zapamiętywanie snów. Oby tych przyjemnych!

> Poprawia nastrój

Badania dr Oevind Lidegaard z Uniwersytetu w Kopenhadze, wykazały, że pigułki, zwłaszcza te niezawierające estrogenu, zwiększają ryzyko depresji u nastolatek, więc jeśli miałaś kłopoty z psychiką, koniecznie powiedz o tym lekarzowi. Ale pigułki mają zbawienny wpływ na nastrój. Wyobraź sobie, że w końcu odczepią się od Ciebie PMS, bóle brzucha, znika trądzik i irytujący wąsik pod nosem... Nic dziwnego, że często kobiety, które zaczęły stosować pigułki, też zaczynają cieszyć się życiem. Ale pozytywny wpływ pigułek na nastrój to nie tylko efekt ulgi od dotychczasowych problemów. One po prostu zmniejszają wahania nastroju związane z cyklem, niezależnie od tego, czy pigułki rozwiązały jakiś Twój inny problem czy nie. Jeśli więc masz już dosyć tej emocjonalnej huśtawki, pigułka może być dobrym wyjściem.

ZOBACZ TEŻ: Jakie są wady i zalety tabletek antykoncepcyjnych?

REKLAMA