Alpakoterapia – na czym polega, efekty

Alpakoterapia jest formą zooterapii, która odbywa się z udziałem puszystych zwierząt o łagodnym usposobieniu. Jakie korzyści daje kontakt z alpakami? Spieszymy z odpowiedzią.

Alpakoterapia fot. Getty Images

Alpakoterapia – spis treści

Co to jest alpakoterapia?

Podobnie jak dogoterapia, hipoterapia czy delfinoterapia, alpakoterapia jest jedną z dziedzin zooterapii, czyli formy leczenia wspomagającego, które odbywa się w obecności zwierząt – w tym przypadku, jak sama nazwa wskazuje, alpak. Alpakoterapię stosuje się jako metodę wspierającą leczenie i rehabilitację osób niepełnosprawnych. Terapia z alpakami pozytywnie wpływa również na dzieci, ponieważ opiekując się alpaką, uczy się odpowiedzialności, empatii, a także rozwija zdolności poznawcze.

Alpaki – nie mylić z lamami – nazywane są „puszystymi terapeutami” lub „żywymi maskotkami”. Wynika to z ich łagodnego usposobienia i przyjaznego podejścia do ludzi oraz innych zwierząt. Choć wyglądem przypominają nieco lamy i również pochodzą z rodziny wielbłądowatych, lamami nie są. Naturalnie żyją głównie w Ameryce Południowej, w Andach na wysokości od 4000 do 4700 m n. p. m. – można spotkać je w Chile, Peru, Boliwii, a także od pewnego czasu w Polsce (wyłącznie w hodowlach).

Na czym polega alpakoterapia? 

Alpakoterapia polega głównie na obcowaniu ze zwierzęciem pod okiem instruktora, który dobiera odpowiednie aktywności do potrzeb pacjenta. Podczas sesji terapeutycznej uczestnik sprawuje opiekę nad zwierzęciem, dokarmia je i głaska. Jest to przede wszystkim forma relaksu, ale jak już wspomniałyśmy, alpakoterapia może być również uzupełnieniem różnych form rehabilitacji i leczenia.  

„Spotkanie z alpakami odbywa się zwykle na otwartym terenie, gdzie można wyprowadzić alpakę na spacer lub rozłożyć koc i po prostu posiedzieć w towarzystwie zwierząt. Zwykle na wejściu goście dostają porcję karmy, aby w trakcie spotkania mogli karmić alpaki z ręki i w ten sposób przełamać pierwsze lody. Alpaki lubią towarzystwo człowieka, chętnie pozwalają się przytulać i głaskać, a także robić wspólne zdjęcia” – mówi Aleksandra Skrzyńska z serwisu Prezentmarzeń.

Alpakoterapia – efekty

„Alpakoterapia przynosi ogromne korzyści nie tylko w terapii osób niepełnosprawnych, ale też ludzi starszych, osób narażonych na długotrwały stres, przechodzących załamania nerwowe czy chorych na depresję. Wspomaga rehabilitację ruchową i umysłową osób niepełnosprawnych, a także poprawia samopoczucie” – wyjaśnia Aleksandra Skrzyńska z serwisu Prezentmarzeń.

 Jak działa alpakoterapia?

 • Pozytywnie wpływa na samopoczucie
 • Łagodzi stany napięcia i niepokoju
 • Stymuluje układ nerwowy
 • Pomaga w pokonywaniu fobii i lęków
 • Uczy empatii i odpowiedzialności u dzieci
 • Jest formą stymulacji sensorycznej
 • Wspomaga procesy wychowawcze
 • Pozytywnie wpływa na rozwój ruchowy i pewność siebie 

W alpakoterapii kluczową rolę odgrywa dotyk, który podobnie jak w dogoterapii czy hipoterapii, może działać zarówno doraźnie, jak i długofalowo. Alpaki są miękkie, przyjazne, ciekawe otoczenia i pozbawione agresji. „Zabawy z alpakami, ich przytulanie i głaskanie, sprzyjają rozluźnieniu, uspokojeniu oraz wyciszeniu, łagodząc tym samym uczucie niepokoju” – dodaje Aleksandra Skrzyńska.

SPRAWDŹ: Hirudoterapia: na co pomogą pijawki lekarskie?

Alpakoterapia – dla kogo?

Kontakt z alpakami niesie ze sobą szereg pozytywnych efektów, dlatego warto z niego korzystać nie tylko jako z dodatkowej rehabilitacji, ale warto potraktować ją również jako formę rekreacji i spędzania wolnego czasu samotnie lub z rodziną i znajomymi. Niemniej jednak alpakoterapia jest szczególnie polecana dzieciom i osobom dorosłym z:

 • zaburzeniami lękowymi
 • nerwicą
 • depresją
 • autyzmem
 • ADHD
 • zespołem Downa
 • zespołem Aspergera
 • niepełnosprawnościami ruchowymi
 • problemami emocjonalnymi
 • trudnościami w nauce

Alapkoterapia może okazać się skuteczna również w przypadku osób samotnych lub zmagających się z kryzysem emocjonalnym, traumą powypadkową czy obniżoną samooceną, dlatego z powodzeniem można z niej korzystać zarówno regularnie, jak i sporadycznie – w razie potrzeby.

Alpakoterapia – przeciwwskazania

Nie ma większych przeciwwskazań do korzystania z alpakoterapii. Każde spotkanie ze zwierzakiem odbywa się w obecności instruktora, który zadba o bezpieczeństwo podczas aktywności. Poza tym z alpakoterapii mogą czerpać korzyści nawet alergicy, ponieważ wełna alpak jest hipoalergiczna, więc nie wywołuje reakcji alergicznych i podrażnień.

Gdzie można odbyć aplakoterapię?

W Polsce otwiera się coraz więcej hodowli alpak, dlatego z tego rodzaju terapii możesz skorzystać między innymi w Warszawie, pod Krakowem, w Gnieźnie, Rzeszowie, we Wrocławiu, w okolicach Lublina, na Kaszubach i nie tylko. Nierzadko bywa również tak, że hodowcy alpak dojeżdżają ze zwierzakami do konkretnych placówek, np. do domów opieki społecznej, domów dziecka czy ośrodków rehabilitacyjnych.

Alpakoterapia – cena

Cena alpakoterapii różni się przede wszystkim od formy terapii – niektóre hodowle oferują terapie grupowe i indywidualne – a także od czasu jej trwania. Indywidualna terapia godzinna to zwykle koszt około 100-150 zł, natomiast dwugodzinne zajęcia grupowe mogą kosztować między 500 a 800 zł.

ZOBACZ TEŻDogoterapia – na czym polega i dla kogo jest przeznaczona?

REKLAMA