Alexa Chung cierpi na endometriozę

Brytyjska projektantka wyznała, że zmaga się z tą paskudną chorobą.

Invision/Invision/East News

Coraz więcej celebrytów zaczyna mówić otwarcie o swoich problemach ze zdrowiem. Niektórzy być może powiedzą, że to nowa moda na „chwalenie się swoimi chorobami”. Coś w tym jest, ale czy to źle? W końcu takie wyznania mogą dodać otuchy ludziom, którzy cierpią na podobne schorzenia. Zwłaszcza w przypadku chorób stygmatyzujących, jak np łuszczyca, czy w gruncie rzeczy intymnych (jak w przypadku endometriozy) takie wyciąganie ich na światło dzienne sprawia, że zwykłym ludziom łatwiej jest mówić o swoich problemach. Być może też jakaś część chorych nieświadomych swojego stanu trafi do lekarza i uzyska pomoc. I za to uświadamianie celebrytkom należy się wdzięczność. 

ZOBACZ TEŻ: Lady Gaga zmaga się z bolesną chorobą

Szczere wyznanie

Do grona gwiazd, które publicznie przyznały się do choroby, dołączyła ostatnio Alexa Chung. Była modelka ujawniła swój problem na Instagramie, wrzucając zdjęcie ze szpitala z hashtagami #endometriosisclub #partytime #woohoo #lifelongmembership #sorryifyouhaveittooitsucks #endometriosisawareness.

Współczujemy Alexie z całego serca. Endometrioza to bolesna choroba, która potrafi dać w kość. Według lekarzy, może na nią cierpieć nawet co dziesiąta kobieta na świecie.

Co to jest endometrioza?

To stan, w którym komórki błony śluzowej macicy znajdują się nie tam, gdzie powinny. Najczęściej pojawiają się w okolicach narządów płciowych (na jajniku, ściance pochwy czy jajowodzie), ale potrafią też zawędrować do jelit, a nawet do płuc. 

ZOBACZ TEŻ: Ginekolog: 10 rzeczy, które chce Ci powiedzieć

Jakie są jej objawy?

W zależności od jej rodzaju, endometrioza może objawiać się m.in. ostrym bólem w okolicach miednicy, bolesnym miesiączkowaniem, bólem podczas oddawania moczu i/lub podczas stosunku. Chorobie mogą towarzyszyć też przewlekłe stany zmęczenia, nudności, dokuczliwy PMS i krwiomocz. W wielu przypadkach choroba utrudnia też zajście w ciążę.

Co powoduje endometriozę?

Pomimo rozwoju nauki, wciąż nie ma pewności co do przyczyn choroby. Niektórzy uczeni twierdzą, że powstaje wskutek wędrówki krwi menstruacyjnej do jamy otrzewnej (miesiączka wsteczna), ale to tylko jedna z kilku teorii. Niestety przy obecnym stanie wiedzy endometrioza jest chorobą nieuleczalną. Nie musi jednak sprawiać wielu problemów, jeśli zostanie wcześnie zdiagnozowana i będzie konsekwentnie leczona. 

Więcej na temat endometriozy dowiesz się w tym artykule.

Zobacz również:
REKLAMA