Alergia a zapalenie zatok: zatokowy ból głowy

Co roku o tej porze walczysz z katarem, swędzeniem i łzawieniem oczu? Uważaj, alergia czasami przyczynia się do rozwoju zapalenia zatok i silnego bólu głowy. Na własną rękę i bez obaw możesz zastosować naturalne metody leczenia. Oto parę najskuteczniejszych.

ból głowy fot. Piotr Marcinski 2015/shutterstock.com
fot. Piotr Marcinski 2015/shutterstock.com

Diagnoza

Każdy trwający dłużej niż tydzień katar, również ten wywołany uczuleniem na pyłki, może prowadzić do zapalenia zatok (zobacz, najskuteczniejsze metody leczenia objawów alergii). Te puste przestrzenie w twarzoczaszce pełnią funkcję podobną do tej, jaką ma nos – ocieplają i oczyszczają wdychane powietrze. Niewyleczony katar może je zatykać, prowadząc do stanów zapalnych i silnych bólów głowy.

Rozwiązanie

Nie każdy katar wymaga wizyty u lekarza i nie każdy ból głowy oznacza chore zatoki. Jeśli jednak dolegliwości nie ustępują po 2 tygodniach, a ból głowy (zwłaszcza pod oczami i koło brwi) nasila się przy wydmuchiwaniu nosa oraz gdy się schylasz, prawdopodobnie masz stan zapalny zatok.

Lepiej skonsultować się z lekarzem, bo leczenie może wymagać antybiotyków. Na własną rękę i bez obaw możesz zastosować te naturalne. Znajdziesz je na kolejnych stronach.

czosnek fot. Timmary 2015/shutterstock.com
fot. Timmary 2015/shutterstock.com

Dieta

To jedz

Babcie miały dobrą intuicję, że czosnek to pogromca różnych infekcji, również zatok. Dziś naukowcy już wiedzą, że zawiera allicynę, nazywaną naturalnym antybiotykiem.

Liczne badania potwierdziły, że allicyna ma działanie przeciwwirusowe i bakteriobójcze. Możesz dodać rozgnieciony ząbek czosnku do świeżego, ciepłego mleka i wypić, lub zasypać kilka ząbków cukrem, a powstały syrop popijać kilka razy dziennie.

Zmniejszysz ból i pokonasz drobnoustroje. Staraj się również dużo pić, zwłaszcza herbaty z cynamonem i (lub) imbirem. Najlepiej używać świeżego, ale jeśli nie masz, dodatek gotowej przyprawy powinien przynieść ulgę w oddychaniu. Cynamon i imbir rozgrzeją górne drogi oddechowe i pomogą udrożnić nos oraz zatoki.

Herbaty stanowią bogactwo składników odżywczych. Zobacz, na które szczególnie warto zwrócić uwagę.

kobieta, relaks Aleshyn_Andrei / shutterstock.com
fot. Aleshyn_Andrei 2015/shutterstock.com

Ruch

Spaceruj

Kiedyś sądzono, że infekcje górnych dróg oddechowych wymagają leżenia w łóżku i izolowania od świata zewnętrznego. Dziś lekarze i naukowcy mają zgoła odmienne zdanie. Zatoki potrzebują powietrza, które działa na nie jak inhalacja.

Dlatego jeśli za oknem nie wieje halny, nie ścierają się fronty atmosferyczne i głowy nie urywa, staraj się pobyć na zewnątrz codziennie około 20 minut. Nie przesadzaj jednak z wysiłkiem – każde przeciążenie może mocno nasilać bóle głowy. Jeśli leczysz chore zatoki, spaceruj. Na jogging przyjdzie pora.

Inhaluj się

Oprócz codziennych spacerów na zewnątrz, rób domowe inhalacje. Wdychaj opary gorącej wody z dodatkiem ziół: mięty pieprzowej i rozmarynu, które rozgrzewają i udrażniają zatoki. Jeśli od kataru silniejszy jest ból u nasady nosa, zamiast ziół dodaj do wody kilka łyżek soli morskiej. Jeśli masz w domu sól bromowo-jodową, wsyp garść na patelnię lub do piekarnika, a potem zawiń w bawełnianą ściereczkę.

Ciepły okład przykładaj na bolące miejsca na twarzy. Poczujesz delikatną ulgę, a związki z soli przyspieszą oczyszczanie zatok. Pamiętaj również, by dbać o zatoki również wtedy, gdy są zdrowe. Zrobisz to najlepiej, jeśli zafundujesz sobie raz w tygodniu saunę i codziennie kilkanaście minut na świeżym powietrzu.

WH 04/2015

REKLAMA