Akupunktura: co się dzieje, gdy... dasz się pokłuć

Upora się z migreną, zmniejszy alergię i objawy miesiączki, a nawet pomoże Ci rzucić palenie. Akupunktura wygląda trochę jak praktyka rodem z voodoo, ale jest oficjalnie uznaną metodą terapii. Zobacz, co się z Tobą dzieje po wbiciu igieł.

akupunktura fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Akupunktura jest bezpieczna pod warunkiem, że wykonywana jest przez doświadczonego i wykwalifikowanego specjalistę. Upewnij się, że posiada certyfikat Polskiego Towarzystwa Akupunktury.

Ból

Akupunktura jest skuteczna przy bólach migrenowych, zwyrodnieniowych, a także psychogennych. Kilka precyzyjnie wbitych igiełek stymuluje obwodowy układ nerwowy do wydzielania naturalnych substancji przeciwbólowych – beta-endorfin. 

Sprawdź, jakimi jeszcze metodami możesz pokonać ból głowy bez tabletek.

Stres

Medycyna chińska nie oddziela ciała od umysłu i uważa, że za niepokój, strach, złość czy smutek odpowiedzialna jest dysfunkcja jakiegoś konkretnego organu. Jeżeli przez nakłucia przywrócimy równowagę tego organu, uspokoją się również emocje.

Zobacz także, jakie są inne sposoby radzenia sobie ze stresem.

Nastrój

Tu przynajmniej wiemy, o co chodzi – nakłuwanie odpowiednich punktów wywołuje gwałtowny wzrost endorfin. Na ogół ogarnia nas po seansie błogi nastrój.

alergia fot. wavebreakmedia 2015/shutterstock.com
fot. wavebreakmedia 2015/shutterstock.com

Alergie

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Alergologów nie zaleca akupunktury jako jedynej metody leczenia alergii i astmy. Jednak dla wielu osób igły stanowią metodę wspomagającą i przynoszącą wyraźną ulgę np. w katarze siennym.

Nałogi

Medycyna nie potrafi  wyjaśnić, dlaczego wiele osób rzuca palenie już po pierwszym seansie. Ale tak się dzieje. Specjaliści zwracają też uwagę na to, że akupunktura pomaga przywrócić równowagę organizmu po odstawieniu trucizny.

Kobiece historie

Badania na Thomas Jeffferson University Hospital wykazały, że u 78% pacjentek akupunktura pomogła na takie dolegliwości, jak ból brzucha, bolesność piersi, nadmierne skurcze i krwawienie.

WH 04/2016

REKLAMA