Akupresura: działanie, wskazania, przyrządy

Czy ucisk może leczyć? Według wielu tak, a to dzięki alternatywnej, naturalnej metodzie wywodzącej się z Chin. Jak się okazuje, nie musisz być specjalistą w dziedzinie refleksologii, żeby móc leczyć u siebie różne dolegliwości poprzez nacisk. Akupresura nie jest niczym skomplikowanym i możesz ją śmiało sama praktykować w domu, jeżeli tylko wiesz, w jaki sposób stymulować poszczególne punkty. 

akupresura fot. Shutterstock.com

Akupresura – na czym polega? 

Akupresura to nie akupunktura, którą wykonuje się przy pomocy specjalnych igieł i dla niektórych jest dość bolesna. W tym artykule skupiamy się na akupresurze, czyli alternatywnej metodzie leczenia poprzez nacisk. Pod wpływem nacisku wysyłamy naszemu organizmowi sygnał, że ma sam podjąć kroki leczenia bez użycia leków. Nie jest to podwód, dla którego miałabyś rezygnować z wizyt u specjalistów. Akupresura może mieć działanie lecznicze, ale w niektórych przypadkach nie musi. Poza uśmierzaniem bólu, odpowiedni ucisk może łagodzić stres i zmęczenie, a także poprawić krążenie krwi i limfy w organizmie. 

ZOBACZ TEŻ: Joga na dobry początek dnia [wideo]

Krótka historia akupresury 

Zacznijmy od początku… Akupresura, tak jak wiele innych alternatywnych/naturalnych metod leczenia, przyszła do nas z Chin, gdzie znana jest od ponad 7 tysięcy lat. Medycyna chińska opiera się na założeniu, które mówi, że ludzki organizm funkcjonuje dzięki energii zwanej chi, która płynie przez meridiany, czyli kanały w naszym ciele. Jeżeli osoba zaczyna odczuwać dyskomfort, zmęczenie czy ból oznacza to, że przepływ energii życiowej został zaburzony, dlatego należy znaleźć miejsce niewłaściwego przepływu i odblokować go poprzez ucisk lub nakłucia (w przypadku akupunktury). 

Akupresura – receptory 

Aby odblokować powstały zator w przepływie chi, należy uciskać odpowiedni receptor, a jest ich na naszym ciele 361. Wiele z nich znajduje się na stopach i dłoniach, ale także w okolicach głowy. Akupresurę wykonuje wielu specjalistów, ale nie każdego stać na wielokrotne wizyty lub zwyczajnie nie mamy na to czasu. Takie uciski i masaże można śmiało wykonywać w domu. Należy jednak najpierw poznać mapę receptorów oraz technikę ucisku, aby wiedzieć gdzie i jak to robić. 

Jak masować? 

Przede wszystkim musisz zrelaksować wszystkie mięśnie i odsunąć od siebie jak najwięcej myśli (szczególnie tych, które wywołują u Ciebie stres). Najlepiej połóż się wygodnie i wyrównaj oddech. Następnie znajdź receptor, który będziesz uciskać. Masuj go uciskowo lub ruchem okrężnym. Masaż każdego punktu powinien trwać między 30 a 60 sekund.  

akupresura fot. Shutterstock.com

Receptory na stopach 

Nasze stopy są pełne receptorów, których ucisk wpłynie na poprawę funkcjonowania takich organów jak m.in.: 

  • głowa: mózg, oczy, gardło, uszy 
  • tarczyca 
  • organy układu pokarmowego
  • organy układu oddechowego
  • części układu moczowego
  • serce i wiele innych

akupresurafot. Shutterstock.com

Receptory na dłoniach 

Receptory znajdujące się na dłoniach odpowiadają za podobne organy jak te na stopach. Uciskając odpowiednie punkty na dłoni, możesz zniwelować m.in. ból głowy, kręgosłupa czy problemy z układem trawiennym.  

Gdzie uciskać jak boli głowa? 

Uciskanie na ból głowy zamiast tabletki to dla wielu osób niezawodne rozwiązanie. Na naszym ciele znajduje się kilka punktów, które powinnaś uciskać lub masować okrężnymi ruchami, aby się zrelaksować, obniżyć poziom stresu i tym samym złagodzić dolegliwości bólu głowy. 

Gdzie uciskać? 

1. Miejsce na dłoni pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym.

Są to tzw. punkty He GU. Najłatwiej zlokalizujesz je poprzez zbliżenie kciuka do palca wskazującego tej samej ręki. Mięsień znajdujący się pomiędzy tymi palcami utworzy niewielkie wzniesienie, a jego najwyższy punkt, to właśnie ten, którego szukasz. Rozluźnij mięśnie i masuj ten punkt na dłoni. 

2. Opuszki palców 

Przy bólu głowy możesz także intensywnie masować każdy opuszek palca – każdy po kolei albo jeden, np. prawym kciukiem masuj palec wskazujący u prawej ręki, a lewym kciukiem lewy palec wskazujący czy środkowy. 

3. Na czole, między brwiami

Uciskaj ten punkt, jeśli zmagasz się z bólem zatok i pulsującym bólem głowy. 

4. Linia serca 

Ból z tyłu głowy postaraj się zniwelować poprzez ucisk zewnętrznej krawędzi dłoni tam, gdzie zaczyna się tzw. linia serca. 

5. Stopa

1/3 długości podeszwy stopy to miejsce, które możesz masować przy boleściach czubka głowy.

6. Punkt z tyłu głowy

Miejsce łączenia czaszki z kręgosłupem powinno być masowane przy bólu całej głowy. Kiedy bolą skronie, część potyliczna czubek itd. 

7. Nadgarstek

W okolicy nadgarstka znajdują się dwa punkty, których ucisk może pomóc Ci zniwelować uporczywe bóle migrenowe. Pierwszy receptor znajduje się w odległości dwóch palców od zgięcia nadgarstka, a drugi w odległości trzech palców. 

Przeciwwskazania 

Przeszkodami do stosowania tego typu metody naturalnego leczenia są przede wszystkim problemy skórne (otwarte rany, oparzenia, stany zapalne, grzybica, choroby skórne np. egzema, łuszczyca). Do przeciwwskazań należą także: 

  • ciąża 
  • silna anemia
  • zakrzepowe zapalenie żył
  • stany pozawałowe
  • choroba serca lub inna choroba wieńcowa
  • zaburzenia krzepliwości krwi
  • epilepsja
  • gorączka
  • choroby nowotworowe 

Mata do akupresury – czy warto? 

Najlepsze efekty odczujesz niewątpliwie po wizycie u doświadczonego terapeuty, który wie najlepiej, jak uciskać poszczególne punkty. Oczywiście nie jest to jedyne rozwiązanie, bo jak już wspomniałyśmy, akupresurę możesz śmiało praktykować w domu, jeśli poznasz tylko odpowiednią technikę i mapę receptorów na ciele. Ale czym byłby świat bez dodatkowych ułatwień? W tym wypadku, z pomocą przychodzi nam kolczasta, wielozadaniowa mata, która ma na celu przede wszystkim stymulację akupresurowych receptorów, a co za tym idzie, poprawę krążenia krwi w organizmie. Sprawdź nasz test. 

REKLAMA