Akupresura – na czym polega?
Akupresura to nie akupunktura, którą wykonuje się przy pomocy specjalnych igieł i dla niektórych jest dość bolesna. W tym artykule skupiamy się na akupresurze, czyli alternatywnej metodzie leczenia poprzez nacisk. Pod wpływem nacisku wysyłamy naszemu organizmowi sygnał, że ma sam podjąć kroki leczenia bez użycia leków. Nie jest to podwód, dla którego miałabyś rezygnować z wizyt u specjalistów. Akupresura może mieć działanie lecznicze, ale w niektórych przypadkach nie musi. Poza uśmierzaniem bólu, odpowiedni ucisk może łagodzić stres i zmęczenie, a także poprawić krążenie krwi i limfy w organizmie.
ZOBACZ TEŻ: Joga na dobry początek dnia [wideo]
Krótka historia akupresury
Zacznijmy od początku… Akupresura, tak jak wiele innych alternatywnych/naturalnych metod leczenia, przyszła do nas z Chin, gdzie znana jest od ponad 7 tysięcy lat. Medycyna chińska opiera się na założeniu, które mówi, że ludzki organizm funkcjonuje dzięki energii zwanej chi, która płynie przez meridiany, czyli kanały w naszym ciele. Jeżeli osoba zaczyna odczuwać dyskomfort, zmęczenie czy ból oznacza to, że przepływ energii życiowej został zaburzony, dlatego należy znaleźć miejsce niewłaściwego przepływu i odblokować go poprzez ucisk lub nakłucia (w przypadku akupunktury).
Akupresura – receptory
Aby odblokować powstały zator w przepływie chi, należy uciskać odpowiedni receptor, a jest ich na naszym ciele 361. Wiele z nich znajduje się na stopach i dłoniach, ale także w okolicach głowy. Akupresurę wykonuje wielu specjalistów, ale nie każdego stać na wielokrotne wizyty lub zwyczajnie nie mamy na to czasu. Takie uciski i masaże można śmiało wykonywać w domu. Należy jednak najpierw poznać mapę receptorów oraz technikę ucisku, aby wiedzieć gdzie i jak to robić.
Jak masować?
Przede wszystkim musisz zrelaksować wszystkie mięśnie i odsunąć od siebie jak najwięcej myśli (szczególnie tych, które wywołują u Ciebie stres). Najlepiej połóż się wygodnie i wyrównaj oddech. Następnie znajdź receptor, który będziesz uciskać. Masuj go uciskowo lub ruchem okrężnym. Masaż każdego punktu powinien trwać między 30 a 60 sekund.