Przyznaj to: często, kiedy nie czujesz się najlepiej, zrzucasz złe samopoczucie na hormony, prawda? I najprawdopodobniej masz rację! Te związki chemiczne szalejące w Twoim organizmie rządzą całym ciałem, przesądzając o apetycie, wadze, popędzie seksualnym, cyklu miesiączkowym i wielu innych sprawach.
Wahania hormonalne nie są zazwyczaj dziełem przypadku, którego nie jesteś w stanie skontrolować. Pewne zachowania mogą doprowadzić do wzrostu hormonów lub ich spadku, dlatego dowiedz się, jakie nawyki przyczyniają się do zaburzenia równowagi hormonalnej i jak to wpływa na Twój organizm.
1. Słodycze
"Spożywanie produktów z dużą zawartością cukru nie tylko wiąże się przybraniem na wadze. To także łatwa droga do tego, by organizm uodpornił się na insulinę, czyli hormon odpowiedzialny za transport cukru do krwiobiegu, dzięki któremu komórki otrzymują potrzebną energię" – wyjaśnia lekarz Holly Phillips, ekspert Women’s Health w Nowym Yorku i medyczny korespondent CBS News.
Jakie więc są konsekwencje pochłaniania dużych ilości słodkości? W pierwszej kolejności jest to ryzyko zespołu metabolitycznego, który może przekształcić się nawet w cukrzycę typu 2.
2. Wieczorny stres
"Zazwyczaj poziom kortyzolu – hormonu stresu – spada pod wieczór, co pozwala Ci na wyciszenie się i spokojne zaśnięcie. Natomiast bycie zaniepokojoną, spiętą i zestresowaną pod wieczór oznacza, że poziom kortyzolu w Twoim ciele gwałtownie rośnie, a to z kolei oznacza, że jesteś zbyt pobudzona, by zasnąć" – wyjaśnia Phillips.
Dlatego pod koniec dnia spróbuj się odciąć od wszystkiego – wycisz telefon, wyłącz komputer, przygotuj lekką kolację, spędź czas z bliskimi i poczytaj książkę przed snem. Jeśli wciąż czujesz spore napięcie, postaw na ćwiczenia relaksacyjne, medytację lub jogę. Nieważne co Ci daje ukojenie, ważne, byś kładła się do łóżka z wolną głową.
3. Bezsenność
Ależ to błędne koło! "Brak snu podnosi poziom kortyzolu, który powoduje skok poziomu cukru we krwi, a następnie… spadek odpowiadający za zestresowanie i fatalne wybory żywieniowe" – wyjaśnia Phillips. Jak temu zaradzić? Postaw na drzemki w ciągu dnia – dzięki temu poziom kortyzolu wróci do normy.
Jeśli masz problemy ze snem, zobacz nasze porady: Zdrowy sen: najlepsze pozycje do spania.