9 najczęściej popełnianych błędów przy myciu zębów

Oto najczęstsze błędy, które popełniamy każdego dnia przy myciu zębów. Być może robimy to nieświadomie.

Błędy przy szczotkowaniu zębów fot. shutterstock

Najczęstsze błędy w myciu zębów – spis treści

  1. Zła technika szczotkowania
  2. Źle dobrana szczoteczka
  3. Mycie zębów od razu po każdym posiłku
  4. Nieodpowiedni czas szczotkowania
  5. Nieprawidłowe przechowywanie szczoteczki
  6. Płukanie jamy ustnej po umyciu zębów
  7. Nieużywanie nici dentystycznych
  8. Pomijanie języka podczas mycia zębów
  9. Wybór nieodpowiedniej pasty

1. Zła technika szczotkowania

Sposób, w jaki szczotkujesz zęby to podstawa. Nie ma uniwersalnych zasad poprawnego mycia zębów, ponieważ technika powinna być przede wszystkim dostosowana do rodzaju zębów, wieku, a także dolegliwości. „U dzieci najbardziej sprawdza się technika szorowania powierzchni żujących zębów i technika okrężna Fonesa do powierzchni policzkowych i językowych. U dorosłych technikę szorowania powierzchni żujących lepiej połączyć ze zmodyfikowaną techniką wymiatania, czyli tzw. metodą Stillmanna – mówi lek.dent. Aleksandra Grocholska. – Polega ona na przykładaniu główki szczoteczki do dziąseł i wykonywaniu ruchu wibracyjnego, masującego dziąsła oraz wymiataniu do powierzchni zgryzowej”. Kąt mycia (między szczoteczką a powierzchnią zębów) także ma znaczenie. Główka szczoteczki powinna być lekko nachylona, pod kątem około 45 stopni, aby pojedyncze włoski mogły wyczyścić nie tylko zewnętrzną powierzchnię szkliwa, ale także okolice dziąseł.

2. Źle dobrana szczoteczka

Choć coraz więcej ekspertów rekomenduje używanie szczoteczek elektrycznych, ponieważ nie jesteśmy w stanie wykonać tak wielu dokładnych ruchów szczoteczką manualną, jak zrobi to szczoteczka elektryczna, która skuteczniej oczyści płytkę nazębną. Nie chodzi nam jednak o rodzaj samej szczoteczki, a o jej włosie. Zbyt twarde włosie, podobnie jak za mocny nacisk, może powodować nadwrażliwość zębów i dziąseł, dlatego wybieraj szczoteczki o średnim włosiu (często opisane jako „medium”). „Szczoteczki o miękkim włosiu używane są zwykle po zabiegach periodontologicznych czy chirurgicznych” – mów lek. dent. Aleksandra Grocholska. Wybieraj szczoteczkę i rodzaj włosia zgodnie z zaleceniami lekarza dentysty. 

3. Mycie zębów od razu po każdym posiłku

Myjesz zęby od razu po każdym posiłku? To dobrze, ale nie zawsze. „W ciągu 30-60 minut po posiłku zachwiana jest równowaga pH w jamie ustnej i bakterie zaczynają produkować kwasy, które rozpuszczają nasze szkliwo i stwarzają sprzyjające warunki do rozwoju próchnicy, dlatego w wielu przypadkach należy myć zęby po posiłku” - tłumaczy ekspertka. Duże znaczenie ma jednak rodzaj spożywanych produktów. „Są produkty, takie jak cytryna czy kawa, po których lepiej wypłukać usta, a dopiero po około 15 minutach umyć zęby, ponieważ w tym czasie ślina, która jest naturalnym środkiem buforującym, zneutralizuje trochę pH” – dodaje dentystka. To samo dotyczy sytuacji, gdy wymiotujemy. Naturalnym odruchem byłoby sięgnięcie po szczoteczkę i pastę, ale w tym przypadku również należy odczekać około pół godziny. „Szczotkując zęby od razu, wcieramy kwasy i wzmagamy rozpuszczanie tkanek” – podkreśla lek. dent. Aleksandra Grocholska.

4. Nieodpowiedni czas szczotkowania

Dwie minuty, trzy, a może pięć? „Zęby trzeba myć tak długo, aż będą umyte” – mówi dentystka. – „Niektórym zajmie to dwie minuty, a innym pięć, dlatego zawsze należy sprawdzić, czy są gładkie (szczególnie przy dziąsłach) i nie ma na nich osadu”. Jeśli nie jesteś pewna, czy wystarczająco dokładnie szczotkujesz zęby, możesz kupić płyn lub tabletki wybarwiające płytkę nazębną, które pomogą Ci to sprawdzić.

SPRAWDŹ: Błędy higieniczne, które są groźne dla zdrowia [ekspert radzi]

5. Nieprawidłowe przechowywanie szczoteczki

Gdzie najczęściej przechowujemy szczoteczki do zębów? Oczywiście w kubeczku na umywalce. I uwaga, uwaga… To też robimy źle! Jak się okazuje to wcale nie deski toaletowe, a szczoteczki do zębów są największym siedliskiem bakterii w naszych łazienkach, co wykazały badania przeprowadzone przez naukowców z University of Manchester. Skupiska zarazków na szczoteczkach powstają nie tylko przez, pozostającą na włosiu, płytkę nazębną, ale także przez rozbryzg wody na umywalce podczas mycia rąk, a przede wszystkim przez drobnoustroje, które wydostają się z toalety. Kiedy spuszczamy wodę, zanim opuścimy deskę, w powietrzu unosi się niezauważalna dla nas mgiełka, która następnie osadza się na podłodze, ręcznikach, stojących obok kosmetykach, a także na szczoteczkach do zębów. Pamiętaj o regularnej wymianie szczoteczki, czyszczeniu włosia i zamykaniu deski toaletowej, a szczoteczkę do zębów najlepiej trzymaj w zamkniętej szufladzie (koniecznie w pozycji pionowej, bez pojemniczków na główki końcówek).

6. Płukanie jamy ustnej po umyciu zębów

Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda… Wszystko się zgadza, ale woda przyda Ci się wyłącznie do opłukania szczoteczki, ponieważ po szczotkowaniu nie należy przepłukiwać jamy ustnej wodą. Kiedy przepłukujesz usta, zawarty w paście do zębów fluor przestaje oddziaływać na szkliwo, jak powinien. Wystarczy, że po szczotkowaniu wyplujesz nadmiar pasty i tyle. Warto również odczekać 20-30 minut i dopiero napić się wody.

7. Nieużywanie nici dentystycznych

Nici dentystyczne zostały stworzone po to, aby pomóc Ci w pozbyciu się resztek jedzenia z niewielkich przestrzeni międzyzębowych – nie tylko, kiedy poczujesz, że utknął tam kawałek marchewki, ale każdego dnia. W tych niedużych przestrzeniach gromadzi się płytka nazębna, resztki pokarmów, a także bardzo wiele bakterii. Po pewnym czasie pojawiają się tam przebarwienia, ubytki, a nawet zapalenie przyzębia (parodontoza). Stosowanie nici dentystycznej jest więc niezbędne w codziennej higienie jamy ustnej.

8. Pomijanie języka podczas mycia zębów

Tak, język też trzeba myć. Resztki obiadu nie osadzają się wyłącznie na zębach. Bakterie też wcale nie omijają ani języka, ani dziąseł. Z tego względu przy każdym szczotkowaniu zębów zadbaj także o język.

Niektórzy po umyciu zębów tą samą szczoteczką czyszczą także język. Niestety regularne szorowanie języka szczoteczką może skutkować uszkodzeniem kubków smakowych. Niektóre szczoteczki wyposażone są w nieduże wypustki, znajdujące się na jej tylnej części, które służą do czyszczenia języka. W drogeriach dostępne są także specjalne czyściki, które bezpiecznie usuwają osad. Taką skrobaczkę należy przyłożyć jak najdalej, blisko nasady języka i równomiernym ruchem przesunąć aż do samego czubka. Następnie płuczemy czyścik i jeszcze raz powtarzamy tę czynność.

9. Wybór nieodpowiedniej pasty

Pasta do zębów powinna być dobrana do konkretnego problemu. Bardzo ważnym czynnikiem przy jej zakupie jest współczynnik RDA, który mówi nam o stopniu ścieralności. Zwykle nie powinien być on wyższy niż 45, chyba że lekarz zaleci inaczej. Istotny jest także fluor, czyli składnik niezbędny w zapobieganiu próchnicy. Warto zwrócić uwagę również na dodatkowe substancje w paście – na przykład wyciągi ziołowe, które sprawdzą się przy schorzeniach dziąseł, przeciwbakteryjną chlorheksydynę czy węgiel aktywny, który nie powinien być stosowany zbyt często. 

ZOBACZ TEŻ: Soczewki kontaktowe - najczęstsze błędy

Zobacz również:
REKLAMA