Najczęstsze błędy w myciu zębów – spis treści
- Zła technika szczotkowania
- Źle dobrana szczoteczka
- Mycie zębów od razu po każdym posiłku
- Nieodpowiedni czas szczotkowania
- Nieprawidłowe przechowywanie szczoteczki
- Płukanie jamy ustnej po umyciu zębów
- Nieużywanie nici dentystycznych
- Pomijanie języka podczas mycia zębów
- Wybór nieodpowiedniej pasty
1. Zła technika szczotkowania
Sposób, w jaki szczotkujesz zęby to podstawa. Nie ma uniwersalnych zasad poprawnego mycia zębów, ponieważ technika powinna być przede wszystkim dostosowana do rodzaju zębów, wieku, a także dolegliwości. „U dzieci najbardziej sprawdza się technika szorowania powierzchni żujących zębów i technika okrężna Fonesa do powierzchni policzkowych i językowych. U dorosłych technikę szorowania powierzchni żujących lepiej połączyć ze zmodyfikowaną techniką wymiatania, czyli tzw. metodą Stillmanna – mówi lek.dent. Aleksandra Grocholska. – Polega ona na przykładaniu główki szczoteczki do dziąseł i wykonywaniu ruchu wibracyjnego, masującego dziąsła oraz wymiataniu do powierzchni zgryzowej”. Kąt mycia (między szczoteczką a powierzchnią zębów) także ma znaczenie. Główka szczoteczki powinna być lekko nachylona, pod kątem około 45 stopni, aby pojedyncze włoski mogły wyczyścić nie tylko zewnętrzną powierzchnię szkliwa, ale także okolice dziąseł.
2. Źle dobrana szczoteczka
Choć coraz więcej ekspertów rekomenduje używanie szczoteczek elektrycznych, ponieważ nie jesteśmy w stanie wykonać tak wielu dokładnych ruchów szczoteczką manualną, jak zrobi to szczoteczka elektryczna, która skuteczniej oczyści płytkę nazębną. Nie chodzi nam jednak o rodzaj samej szczoteczki, a o jej włosie. Zbyt twarde włosie, podobnie jak za mocny nacisk, może powodować nadwrażliwość zębów i dziąseł, dlatego wybieraj szczoteczki o średnim włosiu (często opisane jako „medium”). „Szczoteczki o miękkim włosiu używane są zwykle po zabiegach periodontologicznych czy chirurgicznych” – mów lek. dent. Aleksandra Grocholska. Wybieraj szczoteczkę i rodzaj włosia zgodnie z zaleceniami lekarza dentysty.
3. Mycie zębów od razu po każdym posiłku
Myjesz zęby od razu po każdym posiłku? To dobrze, ale nie zawsze. „W ciągu 30-60 minut po posiłku zachwiana jest równowaga pH w jamie ustnej i bakterie zaczynają produkować kwasy, które rozpuszczają nasze szkliwo i stwarzają sprzyjające warunki do rozwoju próchnicy, dlatego w wielu przypadkach należy myć zęby po posiłku” - tłumaczy ekspertka. Duże znaczenie ma jednak rodzaj spożywanych produktów. „Są produkty, takie jak cytryna czy kawa, po których lepiej wypłukać usta, a dopiero po około 15 minutach umyć zęby, ponieważ w tym czasie ślina, która jest naturalnym środkiem buforującym, zneutralizuje trochę pH” – dodaje dentystka. To samo dotyczy sytuacji, gdy wymiotujemy. Naturalnym odruchem byłoby sięgnięcie po szczoteczkę i pastę, ale w tym przypadku również należy odczekać około pół godziny. „Szczotkując zęby od razu, wcieramy kwasy i wzmagamy rozpuszczanie tkanek” – podkreśla lek. dent. Aleksandra Grocholska.
4. Nieodpowiedni czas szczotkowania
Dwie minuty, trzy, a może pięć? „Zęby trzeba myć tak długo, aż będą umyte” – mówi dentystka. – „Niektórym zajmie to dwie minuty, a innym pięć, dlatego zawsze należy sprawdzić, czy są gładkie (szczególnie przy dziąsłach) i nie ma na nich osadu”. Jeśli nie jesteś pewna, czy wystarczająco dokładnie szczotkujesz zęby, możesz kupić płyn lub tabletki wybarwiające płytkę nazębną, które pomogą Ci to sprawdzić.
SPRAWDŹ: Błędy higieniczne, które są groźne dla zdrowia [ekspert radzi]