Mamy z nimi do czynienia każdej nocy. Czasem je pamiętamy, czasem zapominamy o nich w parę sekund po przebudzeniu. Niekiedy koszmary sprawiają, że budzimy się zlane potem w środku nocy, marząc, by wreszcie przestały nas męczyć, a innym razem chcemy, by fantazje senne trwały w nieskończoność.
Wiedza naukowa na temat snów wciąż jest dosyć mglista i niejednoznaczna, co sprawia, że dla nas jest jeszcze ciekawsza. Dlatego zebrałyśmy kilka zaskakujących faktów dotyczących snów, z których dowiesz się m.in. kiedy i dlaczego właściwie przelatują przez Twój umysł. Gotowa na taką porcję ciekawostek? No to zaczynamy!
1. Masz bardzo dużo snów
Przeciętna osoba doświadcza podczas swojego życia ponad 100 000 snów, a to sprowadza się do kilkudziesięciu w ciągu jednej nocy. Naprawdę tyle śnisz! Problem w tym, że zapamiętujesz jedynie nieliczne. „Większość ludzi zapamiętuje jeden lub dwa sny w ciągu nocy, ale niektórzy nigdy nie pamiętają żadnego lub zapamiętują nawet po 15 – wyjaśnia specjalistka od snu dr Isabelle Arnulf, wykładowca neurologii na Université Pierre-et-Marie-Curie in Paris.
Dlaczego tak mało? Nauka nie znalazła jeszcze konkretnej odpowiedzi na to pytanie. „Wiadomo jedynie, że podczas snu mózg się rozluźnia jeżeli chodzi o monitorowanie Twoich myśli, co może mieć wpływ na zapamiętywanie snów” – dodaje.
2. Sny mogą Ci pomóc w nauce
„Nawet do 86% tego co dzieje się w Twoich snach ma swoje korzenie w wydarzeniach za dnia” – mówi nasz ekspert. Jeśli więc starasz się zaliczyć jakiś wykład lub kurs, sny mogą Ci pomóc w nauce.
Na Harwardzie przeprowadzono eksperyment, w którym uczestnikom zaprezentowano trójwymiarowy plan labiryntu, by za kilka godzin znaleźli z niego wyjście. Osoby, które ucięły sobie 90-minutową drzemkę (i śniły o labiryncie) szybciej wykonały zadanie niż ci, którzy nie spali lub którym nic się nie śniło. Warto więc w trakcie nauki zrobić sobie przerwę na krótki sen.
Istnieją też inne sposoby na efektywną naukę. My zalecamy udanie się do... kuchni! Poznaj 35 produktów, które utrzymają Twój mózg w formie i popraw swoją pamięć oraz koncentrację.
3. Twój okres może namieszać w snach
Badania opublikowane w czasopiśmie naukowym „Journal of Sex Research” wykazały, że podczas owulacji kobiety mają więcej snów erotycznych. Prawdopodobnie winę ponosi za to Twój organizm, który w ten sposób sygnalizuje zwiększoną chęć prokreacji.
4. Koszmary mogą być dobrymi omenami
Czy podczas snów nieustannie się zamartwiasz? To dobrze! Nasza ekspertka w swoich najnowszych badaniach opublikowanych w „Consciousness and Cognition” udowadnia, że studenci, którzy śnili o oblanym egzaminie przed przystąpieniem do niego, wypadli lepiej niż pozostali.
Jeśli więc stresujesz się i ostro zakuwasz przed ważnym egzaminem, rozmową o prace lub prezentacją, Twoje sny będą to odzwierciedlać, ale – jak uważa zespól badawczy dr Arnulf – koszmary same w sobie mogą podnieść Twoje zdolności kognitywne. A więc zamiast słodkich, życzymy strasznych snów!
5. Śnisz także podczas lekkiego snu
Pewnie obiło Ci się o uszy, że możesz śnić jedynie podczas tzw. fazy REM, czyli fazy snu, w której występują szybkie ruchy gałek ocznych. Jednak dziś badacze mówią, że nie jest to prawda. Nasza ekspertka twierdzi, że sny pojawiają się w trakcie całej czynności spania.
Fazy snu mają jednak wpływ na ich treść. Są bardziej emocjonalne, złożone, wizualne i agresywne w trakcie fazy REM (która zazwyczaj występuje późno w nocy) niż nudne sny o myciu zębów i wizycie w warzywniaku, które pojawiają się podczas lekkiego snu.
6. Kobiety też mają mokre sny
Prawda jest taka, że faceci nie mają monopolu na wszystko, co związane jest z seksem. Jak podają badania z University of Montreal, odsetek mokrych snów zakończonych orgazmem u obu płci wynosi około 4%.
Mimo wielu podobieństw, okazuje się jednak, że mózgi kobiety i mężczyzny się do siebie różnią. Dowiedz się, jak działa kobiecy mózg i zobacz, jak z tej wiedzy zrobić użytek.
7. Zapamiętujemy te najdziwniejsze sny
Może Ci się wydawać, że masz naprawdę dziwne sny, ale chodzi raczej o to, że właśnie te najdziwaczniejsze najłatwiej zapamiętać. W snach często zdarza Ci się latać lub pojawiać się nago w miejscu publicznym?
Chociaż nie doświadczamy tego typu przeżyć na jawie, to prawie wszyscy miewamy takie sny. „Tego typu sny są dla nas łatwiejsze do zapamiętania, chociaż tak naprawdę reprezentują jedynie 1% wszystkich naszych snów” – zdradza dr Arnulf.
8. Budzenie się pomoże Ci w zapamiętaniu snów
„Im częściej budzisz się w trakcie nocy, tym bardzie prawdopodobne, że zapamiętasz swoje sny” – zdradza nasz ekspert. Może słyszałaś już, że jedzenie obfitych posiłków sprawia, iż śnisz więcej? To nieprawda, ale na pewno z pełnym żołądkiem będziesz się częściej budzić.
9. Sny potrafią być epicko długie
Cały sen może mieć długość jednej sekundy, ale równie dobrze może trwać nawet godzinę i obejmować długie scenariusze oraz różne sceny. Badacze nazywają to zjawisko „snami epickimi”.
Tekst: Aleisha Fetters
WH
Komentarze