8 różnych typów wagin: czy wyglądam normalnie tam na dole?

Czy przyjrzałaś się kiedyś dokładnie, jak wygląda Twoje łono?

wagina fot. shutterstock
fot. shutterstock

Według terminologii medycznej wagina to nasza pochwa, ale potocznie przyjęło się tak nazywać również widoczną część genitaliów, czyli wargi sromowe, łechtaczkę i sam wzgórek łonowy. Dla wielu kobiet jest to miejsce tajemnicze i nigdy nie oglądane. A szkoda, bo życie seksualne bardzo zyskuje, kiedy zaprzyjaźniamy się z nasza waginą.
Przez ostatnie półtora roku Hilde Atalanta codziennie malowała "portret" jednej waginy. Na początku inspiracją dla niej była wyobraźnia, później z pomocą przyszedł internet, a ostatnio same kobiety, które wysyłały jej zdjęcia swoich "klejnotów".
Dla artystki z Amsterdamu, która również maluje ciała i portrety, wagina stanowi obiekt równie interesujący i zindywidualizowany co ludzka twarz. "Tak jak twarze różnią się proporcjami, wielkością nosa, rozstawem oczu, szerokością czoła, tak i waginy mają swoje charakterystyczne cechy" - mówi Atalanta.

Kolorowe rysunki Atalanty możesz śledzić na Instagramie. Artystka ma nadzieję, że jej prace pomogą kobietom docenić piękno i różnorodność ich intymnych miejsc. Jest to o tyle istotne, że my wszystkie nieustannie poszukujemy jakiegoś wzorca, ideału do którego chcemy się upodobnić. A jeżeli chodzi o waginę, to trzeba sobie powiedzieć jasno, że coś takiego jak "normalna", czy "typowa" wagina nie istnieje. Albo raczej, że każda wagina jest normalna w swoim niepowtarzalnym, wyjątkowym kształcie.
No, bo przecież to prawda. "Niektóre waginy są bardziej pomarszczone i wyglądają jak płatki dużego rozkwitłego kwiatu, inne wstydliwie skrywają wejście do pochwy, niektóre są ciemne, inne blade, małe, duże, wesołe, poważne - tyle ich, ile kobiet" - mówi Atalanta.
Obejrzyj próbki rysunków Atalanty i sprawdź, czy przypadkiem nie brakuje w galerii Twojego modelu.

 

1. Goło i wesoło

Badania wskazują, że ponad 80% młodych kobiet przycina, jeżeli nie całkowicie, to chociaż trochę włosy łonowe. Współcześni mężczyźni też raczej optują za regularnym podgalaniem tych okolic. Być może to skutek powszechnego dostępu do pornografii, w której to kobiety są przeważnie wygolone na gładko. W każdym razie jest to jeden z powodów dla którego wygląd odsłoniętej waginy zaczął być tak istotny.

2. Swobodnie i ekologicznie

Oczywiście nie wszyscy akceptują modę na depilację części intymnych. Wygląda na to, że w ramach mody na naturalność i totalną akceptację swojego ciała niektóre kobiety pozwalają swoim włosom na swobodne rośnięcie, depilując tylko to, co mogłoby wystawać z majtek. Unikają przy tym ewentualnych podrażnień skóry, zapalenia mieszków włosowych, czy wrastających włosków.

3. Mniejsze i większe

Czy uważasz, że Twoje wargi sromowe mniejsze są stanowczo za duże? Nie przejmuj się tym, polub je. Atalanta zaczęła tworzyć swoją galerię wagin po tym, kiedy dowiedziała się, jak wiele kobiet rocznie poddaje się waginoplastyce, i że jest to stale rosnący trend.
"Wycinanie części ciała, która jest taka wrażliwa i która stanowi istotną część naszej mapy miejsc erogennych tylko dlatego, że Twój partner mógłby tego nie akceptować wydaje mi się straszne". (Oczywiście jeżeli są jakieś medyczne zalecenia, to nie ma problemu.) Z lekarskiego punktu widzenia wargi sromowe mniejsze, które są większe niż wargi sromowe większe (zabawnie to brzmi, swoją drogą) to rzecz absolutnie normalna. No chyba że stanowi to przeszkodę we współżyciu.

4. Asymetryczne

Nie jesteśmy idealnie symetryczni, co z pewnością zauważyłaś. Tak, jak jedna pierś jest zawsze większa od drugiej, tak samo wargi sromowe z prawej strony mogą się nieznacznie różnić rozmiarem od tych z lewej strony. Nie ma się czym przejmować, jest to całkowicie normalne. No, chyba że różnica jest bardzo duża. Wtedy warto się poradzić lekarza.

5. Wypukłości

Wzgórek łonowy, czyli ta lekko wypukła część ciała, która rozwidla się w wargi sromowe większe też może się różnić od innych w zależności od ilości tkanki tłuszczowej. Może być bardziej, lub mniej wypukły, bardziej okrągły, lub bardziej trójkątny. Z reguły wraz z wiekiem wzgórek łonowy się spłaszcza i niektóre kobiety już robią sobie odmładzające zabiegi ostrzykiwania tego miejsca, żeby wydawało się bardziej wypukłe.

6. Kolory

Waginy różnią się między sobą kolorem, mówiliśmy już o tym. Ale wagina u jednej osoby tez może być wielokolorowa - wargi sromowe wewnętrzne mogą być aż o 50 odcieni ciemniejsze niż wargi zewnętrzne. Wiele kobiet uważa, że coś jest nie tak z ich waginą, bo jest taka ciemna (wolałyby różową), ale ten kolor to absolutna norma. Wszelkie zabiegi wybielające mogą być szkodliwe dla delikatnej tkanki, dlatego lekarze ich nie zalecają.

7. Pewna siebie łechtaczka

Ta łechtaczka nie jest nieśmiała i dumnie wysuwa łepek do pieszczot. Eksperci mówią, że widoczność I rozmiar wystającej części łechtaczki jest jedną z podstawowych różnic między waginami. "Napletek" łechtaczki też może być większy lub mniejszy i właśnie jego rozmiar często staje się powodem do ingerencji chirurgicznej. Ale, jak twierdzą specjaliści, rozmiar kapturka nie ma wpływu na jakość I intensywność odczuwanej przyjemności. Okazuje się także, że różne łechtaczki wyglądają mniej więcej podobnie w trakcie podniecenia, więc naprawdę nie ma o co kruszyć kopii.

8. Dekoracja

Niektóre kobiety uważają, że genitalia wymagają dodatkowej biżuterii, inne otrząsają się na samą myśl, że mogłyby sobie coś TAM przekłuwać. Tak czy owak, jak przy każdym zabiegu, koniecznie trzeba zadbać o sterylne warunki. Kolczyk w napletku łechtaczki nie wiąże się z żadnym zagrożeniem dla zdrowia. Niektóre kobiety twierdzą, że taka ozdoba poprawia ich życie seksualne, inne są rozczarowane, bo spodziewały się mega orgazmów z dodatkową stymulacją. To jest tak indywidualna sprawa, że trudno coś doradzać, albo odradzać.

SPRAWDŹ TEŻ: 7 zdjęć szyjki macicy, które powinnaś zobaczyć.

Zobacz również:
REKLAMA