8 prostych kroków do zwiększenia płodności

W tajemnicy zaczęłaś już gromadzić wyprawkę dla przyszłego potomka? Jeśli coraz częściej myślisz o tym, żeby zajść w ciążę, zastosuj się do naszych wskazówek i dowiedz się, jak zwiększyć płodność.

| Data aktualizacji: 2019-11-18
ciąża, kobieta w ciąży, para fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

1. Zwolnij, żeby przyspieszyć

Pewnie wydaje Ci się, że sprawna kobieta łatwiej zachodzi w ciążę, ale naukowcy z Boston University odkryli, że intensywne ćwiczenia (np. bieganie) mogą powodować stres, który zakłóca owulację. W newralgicznym okresie ogranicz treningi – bardziej przysłuży Ci się joga czy spacer z kijami niż walka z ciężarami na siłowni.

2. Ustabilizuj poziom cukru we krwi

Badania wskazują, że podwyższony poziom insuliny może stymulować przysadkę mózgową do zwiększonego wydzielania hormonów zakłócających jajeczkowanie. Żywność o niskim indeksie glikemicznym pomoże Ci ograniczyć skoki insuliny. Jedz np. pieczone słodkie ziemniaki z serem feta i bazylią.

ZOBACZ TEŻ: Jak wysokie jest Twoje libido? [TEST]

3. Sojo, nara

Pożegnajcie się z soją, drogie panie. Na Harvard University odkryto, że izoflawony zawarte w żywności produkowanej z soi mogą zakłócać produkcję hormonów regulujących funkcje seksualne. Jeśli nie chcesz całkowicie wykreślać z menu soi, przeciwdziałaj konsekwencjom jej spożycia, pijąc pełne mleko, będące źródłem estrogenu.

4. Śmiej się do rozpuku

Badanie przeprowadzone na Oxford University wykazało, że kobiety, u który stwierdzono najwyższy poziom alfa-amylazy, zawartego w ślinie enzymu wydzielanego pod wpływem stresu, miały o 12% mniejsze szanse zajścia w ciążę. Szansę tę podwyższało, jak wykazało inne badanie brytyjskich uczonych, poczucie humoru i częsty, szczery i głęboki śmiech.

5. Na tropie owulacji

Badania pokazują, że szanse zapłodnienia są najwyższe w ciągu 48 godzin przed owulacją, która zdarza się 14 dni przed rozpoczęciem okresu. Dokładnie planowanie mogą wspomóc specjalne aplikacje do prowadzenia dziennika cyklu miesiączkowego.

6. Seks co 3 dni

A teraz dobre wiadomości: regularne wytryski poprawiają u mężczyzn jakość spermy – ogłasza czasopismo „Fertility and Sterility”.

ZOBACZ TEŻ: Nadchodzi nowa rewolucja seksualna

7. Uwaga na astmę

Badania wskazują, że regularne zażywanie leków przeciwko astmie może dwukrotnie zwiększyć ryzyko wystąpienia bezpłodności. „Astma może być związana z osłabieniem systemu odpornościowego, który wywołuje problemy z owulacją” – mówi dr Simon Fishel. Porozmawiaj ze swoim lekarzem, czy możesz być zagrożona i jak możesz leczyć się alternatywnie.

8. Ogranicz kofeinę

Już trzy filiżanki kawy dziennie (300 mg kofeiny) mogą zmniejszyć szansę zapłodnienia o 27% – wynika z badań opublikowanych w „American Journal of Epidemiology”. Kofeina zmniejsza aktywność mięśni w jajowodach, utrudniając podróż jajeczek z jajników do macicy.

Czasami bywa tak, że są to jedyne sposoby na zajście w ciążę to in vitro, inseminacja lub zamrażanie jajeczek. Zobacz, jak działa Twój zegar biologiczny i poznaj swój plan awaryjny na ciążę.

ciąża, kobieta w ciąży fot. shutterstock.com

Mikstury na potencję

Badania wykazują, że jakość spermy facetów systematycznie spada. Oto kilka sposobów na powstrzymanie tego procesu bez uciekania się do pomocy zielarki.

1. Woda cytrynowa

Wyciśnij pół cytryny do kubka gorącej wody. Taki napój pomoże jego wątrobie pozbywać się estrogenu. Ten żeński hormon jest jedną z głównych przyczyn sabotujących jego płodność.

2. Sok z granatów

Badacze z Queen Margaret University w Edynburgu odkryli, że regularne picie soku z granatów zwiększało u mężczyzn poziom testosteronu do 30%, co przekładało się na większe libido i produkcję spermy.

3. Herbata z żeń-szenia

Wyniki badań opublikowane w „Panminerva Medica” łączą to zioło z pozytywnym wpływem na wzrost mobilności plemników.

Wszystkie przyszłe mamy powinny też wiedzieć, których produktów spożywczych powinny unikać, jeśli starają się o dziecko.

Zobacz również:
REKLAMA