8 patentów, dzięki którym się wyśpisz

Zdarza ci się nie przespać nocy z powodu bólu? Znajdź najlepszą pozycję w łóżku, żeby się go pozbyć i zacząć dzień z uśmiechem.

stos kolorowych poduszek Shutterstock

Według ankiety Women’s Health prawie 80% kobiet nie może zasnąć przynajmniej kilka razy w miesiącu, a co czwarta źle śpi prawie każdej nocy. Co gorsza, prawie co druga czuje się rano tak, jakby w ogóle nie spała, zmęczona fizycznie i psychicznie, co zwiększa ryzyko zachorowania na takie choroby, jak cukrzyca czy depresja.

Dlaczego tak się dzieje? Nie tylko dlatego, że śpisz za krótko. O jakości Twojego snu decyduje też pozycja, w jakiej śpisz. Spanie w niewłaściwej może powodować skurcze mięśni i upośledza krążenie – w rezultacie rano wszystko Cię boli. Wiele kobiet, które już wcześniej miały jakieś dolegliwości, np. ból pleców, wpada w błędne koło - zła pozycja nasila bóle wywołujące bezsenność, która prowadzi do problemów zdrowotnych, a te znów obniżają jakość snu. Jak temu zaradzić? To proste: wystarczy zmienić pozycję, w jakiej śpisz.

Problem: Ból pleców

Rozwiązanie: Połóż się na boku i włóż poduszkę między kolana

Według „Clinical Journal of Pain” około 40% kobiet ma problemy z kręgosłupem, z których wiele ma swoje źródło lub nasila się w łóżku. „Zła pozycja w czasie snu może prowadzić do bólu trwającego czasami wiele godzin” – twierdzi dr Robert S. Rosenberg z Centrum Zaburzeń Snu w Arizonie. Rozwiązaniem jest utrzymywanie kręgosłupa w neutralnej, naturalnie wygiętej pozycji. Połóż się na boku i lekko zegnij kolana, utrzymując biodra w linii prostej (jeśli pozwolisz, żeby górne biodro opadło do przodu, lędźwiowy odcinek kręgosłupa będzie rotować, co nasili dolegliwości). Włóż jedną lub dwie twarde poduszki między kolana, tak żeby nogi były ułożone równolegle do siebie. Ręce możesz ułożyć przed sobą. Jeśli na początku czujesz się dziwnie, nie poddawaj się: spanie z dodatkowymi poduszkami wymaga pewnej wprawy.

ZOBACZ TEŻ: 10 sygnałów, że za mało śpisz

Problem: Zgaga

Rozwiązanie: Śpij na lewym boku

„Organy wewnętrzne są tak rozmieszczone, że spanie na lewym boku zmniejsza nacisk na dolny zwieracz przełyku” – wyjaśnia dr Priyanka Yadav ze Sleep for Life Center w Hillsborough. (Ten zwieracz to taki właz, przez który musi przecisnąć się jedzenie, gdy wędruje do żołądka. Gdy jest uciskany, żrące kwasy żołądkowe mogą cofać się do przełyku – stąd pieczenie.) Połóż się na lewym boku, z rękami wygodnie ułożonymi przed sobą. Zegnij kolana i podciągnij je nieco ku górze, trochę tak jak w pozycji embrionalnej, ale nie za wysoko. Jeśli męczy Cię naprawdę okropna zgaga, połóż się na plecach i śpij w prawie wyprostowanej pozycji na kilku poduszkach. Albo podnieś tę część łóżka, gdzie kładziesz głowę, nie więcej niż 15 cm, np. podkładając dwie cegły pod ramę łóżka.

Problem: Zatoki

Rozwiązanie: Śpij na boku z podparciem głowy

Za każdym razem, gdy masz zatkany nos – czy to z powodu alergii, choroby zatok, czy zwykłego przeziębienia – unikaj spania na plecach. Zasypiając na wznak, ryzykujesz spanie z otwartymi ustami, wysuszenie i stwardnienie wydzieliny, która zatkała Ci nos. Lepiej połóż się na boku z dodatkową poduszką pod głową i pozwól działać grawitacji. Pamiętaj, że gdy Twoja głowa jest wysoko, ręce wymagają dodatkowego oparcia – wystarczy przytulić do nich poduszkę. Nogi ułóż wygodnie, lekko je zginając.

Problem: Ból barku

Rozwiązanie: Połóż się na boku i przytul poduszkę

Bóle barku mają wielu winowajców (ciężka torba, garbienie się), ale głównym jest... spanie na boku. Tak się bowiem składa, że o ile taka pozycja może ulżyć w wielu dolegliwościach, o tyle niektóre może uczynić bardziej dokuczliwymi. Zdaniem dr. Rosenberga diabeł tkwi w szczegółach. „Wiele kobiet popełnia błąd, wkładając rękę pod głowę, co obciąża splot ramienny – wiązkę nerwów, które kontrolują bark. To jak spanie z pięciokilogramowym ciężarem na ręce: ten ciężar uciska nerwy” – wyjaśnia Rosenberg. Najpierw zadbaj o to, żeby nie obciążać obolałej strony. Połóż się na zdrowym boku z lekko zgiętymi kolanami. Wyciągnij dolną rękę przed siebie, a potem przyciągnij do piersi poduszkę dwiema rękoma. Podobnie jak przy bólu pleców uważaj, żeby górna noga nie opadła do przodu (aby zachować dobrą pozycję, włóż poduszkę między uda). Jeśli bolą Cię dwa barki, ułóż się na plecach z rękami luźno wyciągniętymi po bokach.

Problem: PMS

Rozwiązanie: Śpij na plecach

Dziwne, ale prawdziwe: gdy masz fatalne samopoczucie, a dodatkowo wzdęcia i skurcze, unikaj zwijania się w kulkę lub spania na brzuchu. Gdy leżysz na boku, działa siła ciążenia, szarpiąc i tak już obolałe więzadła piersiowe; jeśli leżysz na brzuchu, dodatkowy ciężar uciska macicę, co powoduje ból i skurcze. Lepiej spróbuj spać na plecach. Połóż poduszkę pod kolana: w ten sposób dolny odcinek kręgosłupa nie będzie się za bardzo wyginać, co mogłoby zwiększyć ból w dolnym odcinku pleców. Ręce trzymaj luźno po bokach. Jeżeli dalej Cię boli, włóż pod kolana jeszcze jedną poduszkę.

Problem: Ból bioder

Rozwiązanie: Śpij na plecach z poduszką pod karkiem

Około 15% kobiet cierpi na zapalenie kaletki maziowej stawu biodrowego. Dolegliwość ta często dopada ludzi aktywnych fizycznie, np. biegaczy. Zmniejsz intensywność treningów i daj odpocząć stawowi, układając się w najdogodniejszej dla niego pozycji, czyli na plecach. Na pewno zaś nie śpij na tym boku, który Cię boli. W takiej pozycji biodro jest dociśnięte do materaca i nie daje mu odpocząć po całodziennym obciążeniu (bo nawet siedzenie jest obciążeniem dla bioder). Jeśli czujesz poprawę, podłóż sobie pod kolana poduszkę, żeby odciążyć też kręgosłup.

Problem: Zgrzytanie zębami

Rozwiązanie: Połóż się na plecach z twarzą do góry

Nocne zgrzytanie zębami, czyli tzw. bruksizm, jest genetycznie uwarunkowaną dolegliwością, która dotyka ok. 8% dorosłych. Lekarze wiążą ją ze stresem, lękiem i zaburzeniami snu. Powoduje ból zębów i szczęki, może nawet doprowadzić do zmiany kształtu twarzy. Jeśli Twój facet mówi, że w nocy zgrzytasz zębami, zasypiaj na plecach twarzą do sufi tu. Pozwoli to opaść żuchwie do naturalnej pozycji i rozluźnić mięśnie twarzy, w tym mięśnie odpowiadające za zaciskanie szczęk. Najlepiej będzie, jeśli postarasz się spać na plecach z zamkniętymi ustami, ale rozchylonymi zębami. Spróbuj trzymać ręce wyprostowane przy ciele – to powinno pomóc nie odwracać głowy, bo ludzie często bezwiednie odwracają głowę w kierunku zgiętego ramienia.

ZOBACZ TEŻ: Sen lekiem na Alzheimera?

Problem: Sztywność karku

Rozwiązanie: Zmień poduszkę

„Za wysoka albo za niska poduszka, na której Twoja głowa leży za bardzo do góry albo za bardzo ku dołowi, może powodować ucisk odcinka szyjnego kręgosłupa, napięcie mięśni szyi i ból – szczególnie gdy leżysz na brzuchu albo na boku” – przestrzega Laelle Martin, chiropraktyk z Tacomy. Wielu osobom, które narzekają na bóle szyi, pomaga spanie na plecach z wyprostowaną szyją. Trzeba więc znaleźć poduszkę, która zapewni takie ułożenie ciała. Ręce połóż swobodnie wzdłuż tułowia; ważne, aby nie znalazły się za/pod głową. Jeśli wiesz, że Twoje bóle szyi spowodowane są wypadniętym dyskiem, zapytaj swojego lekarza, czy nie lepiej byłoby w ogóle pozbyć się poduszki i spać całkiem płasko na materacu – to pomogłoby wyprostować szyję.

SPRAWDŹ: Przekąski na zdrowy sen

REKLAMA