7 zdjęć szyjki macicy, które powinnaś zobaczyć

Szyjka macicy to wartownik stojący na straży Twojej macicy. Wiele rzeczy może dostać się do środka Twojej pochwy - tampony, palce, penisy, zabawki erotyczne i różne inne przedmioty, które potencjalnie mogą przenosić zarazki, ale do macicy wstępu nie mają.

| Data aktualizacji: 2020-08-06
Jak naprawdę wyglada szyjka macicy Shutterstock.com
Jak naprawdę wyglada szyjka macicy?

Nie pozwoli na to czujna i pracowita szyjka macicy, która ma za zadanie przepuszczać tylko spermę. Istnieją też rzeczy, które powinny się wydostać z macicy - krew, śluz, czy od czasu do czasu dziecko. I to właśnie szyjka macicy decyduje, kiedy to nastąpi. Szyjka stanowi niezwykle ważny element Twojego układu rozrodczego, a mimo to bardzo niewiele kobiet zdaje sobie sprawę z jej istnienia, a tym bardziej z jej funkcjonowania.

Szyjka macicy - ciekawe, czy wiesz jak ona wygląda?

Założę się, że nie. Szyjka macicy znajduje się na samym końcu pochwy, co oznacza, że niełatwo ją zobaczyć, nawet kucając nad lusterkiem. Ale, naturalnie, dysponując odpowiednimi narzędziami możesz to zrobić. Potrzebujesz tylko latarki, lusterka, wziernika oraz odrobiny odwagi. Ale jeżeli ten pomysł nie wzbudza w Tobie entuzjazmu, to też w porządku. Po prostu czytaj dalej. Od niedawna w Internecie możemy śledzić projekt pt. Beautiful Cervix Project (Piękna szyjka).

Twórczyni tej akcji - O’Nell Starkey pragnie, aby kobiety doceniły niepowtarzalną urodę oraz niezwykle istotną rolę swojej szyjki macicy. Zaczęło się od tego, że zamieściła tam zdjęcia swojej szyjki podczas poszczególnych faz cyklu miesięcznego.

Okazało się, że zainteresowała tym mnóstwo kobiet, które chciałyby wiedzieć więcej o swoich szyjkach macicy, i które również podzieliły się swoimi zdjęciami. Projekt się rozwija, zachęcamy do rzucenia okiem na stronę beautifulcervix.com a szczególnie na galerię zdjęć przedstawiających szyjki macicy w różnych fazach życia kobiety, podczas menstruacji, ciąży, a nawet podczas rozmaitych problemów zdrowotnych. Nas to zafascynowało, przyznajemy się od razu.

Zdjęcia szyjki macicy

  1. Szyjka macicy w fazie folikularnej
  2. Szyjka macicy w fazie owulacji
  3. Szyjka macicy w fazie lutealnej
  4. Szyjka macicy w trakcie menstruacji
  5. Szyjka macicy w trakcie seksu
  6. Szyjka macicy w trakcie ciąży
  7. Szyjka macicy w trakcie cytologii

BEAUTIFUL CERVIX PROJECT
Faza folikularna

Szyjka macicy w fazie folikularnej

Czyli okres, w którym złuszczony podczas menstruacji nabłonek błony śluzowej ponownie narasta. Pod wpływem estrogenów dojrzewają pęcherzyki Graffa, z których jeden uzyska pozycję dominującą. Na zdjęciu widzimy, jak środkowa część szyjki macicy pokrywa się różowym, delikatnym nabłonkiem. Produkuje też zwiększoną ilość śluzu przygotowując się do owulacji. 

BEAUTIFUL CERVIX PROJECT
Faza owulacji

Szyjka macicy w fazie owulacji

W jajniku dojrzały pęcherzyk Graffa pęka uwalniając komórkę jajową, którą następnie jeszcze dojrzewa w jajowodzie. Twój organizm jest gotowy na zapłodnienie, wobec tego nasz strażnik, czyli szyjka macicy uchyla wrota dla plemników (widoczna na zdjęciu dziurka, to jest właśnie to). 

BEAUTIFUL CERVIX PROJECT
Faza lutealna

Szyjka macicy w fazie lutealnej

W czasie trwania tej fazy pogrubia się błona śluzowa, aszyjka macicy zostaje zamknięta przygotowując się albo na ciążę, albo na menstruację. Ilość śluzu się zmienia, staje się on nieprzeźroczysty i gęsty.  

BEAUTIFUL CERVIX PROJECT
Szyjka macicy podczas menstruacji

Szyjka macicy w trakcie menstruacji

Nie było zapłodnienia, więc rozrośnięta błona śluzowa macicy zaczyna się złuszczać i strażnik - szyjka wypuszcza na zewnątrz płyn składający się głównie z krwi i tkanki błony śluzowej. Gdybyś miała jakieś wątpliwości co do swojej miesiączki, zawsze możesz poznać 10 najważniejszych faktów o krwawieniu miesięcznym.

BEAUTIFUL CERVIX PROJECT
W trakcie seksu

Szyjka macicy w trakcie seksu

To zdjęcie przedstawia szyjkę macicy tuż po orgaźmie (możecie nawet zobaczyć spermę poniżej otworu w szyjce. W zależności od budowy anatomicznej partnera, bywa on zdolny do uderzania penisem w szyjkę macicy podczas seksu. Wiele kobiet uważa, że to przyjemne doznanie, a są i takie, które mają orgazm na skutek tego właśnie bodźca. Inne kobiety wręcz przeciwnie, uważają, że to bolesne i nieprzyjemne, i dlatego duże penisy mają tyle samo entuzjastek, co przeciwniczek.

BEAUTIFUL CERVIX PROJECT
Szyjka macicy w czasie ciąży

Szyjka macicy w ciąży

Nasz miesięczny cykl oraz życie seksualne dostarczają szyjce macicy sporo zajęć, ale prawdziwym wyzwaniem jest ciąża i poród. Na tym zdjęciu widzimy szyjkę kobiety w drugim miesiącu ciąży. Biała gęsta wydzielina, która niemal zasłania szyjkę macicy jest normalnym zjawiskiem.

BEAUTIFUL CERVIX PROJECT
Cytologia

Szyjka macicy w trakcie cytologii

Pobranie wymazu z szyjki macicy do badań cytologicznych nie jest może szczególnie przyjemne, ale to konieczna procedura, która umożliwia wczesną diagnozę raka i innych groźnych chorób. Rak szyjki macicy wcześnie wykryty jest niemal w 100% wyleczalny. Jak często robić badania? Ginekolodzy mówią, że jeżeli poprzednie badania wypadły dobrze, to wystarczy robić cytologię co 3 lata, chociaż, jeśli chcesz się czuć zupełnie bezpieczna, możesz sprawdzać stan szyjki macicy co roku. Oczywiście cytologia to tylko jedno z badań, które warto robić regularnie.

Zobacz również:
REKLAMA