[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
PODZIEL SIĘ


OCEŃ
4.1

7 zdjęć szyjki macicy, które powinnaś zobaczyć

Szyjka macicy to wartownik stojący na straży Twojej macicy. Wiele rzeczy może dostać się do środka Twojej pochwy - tampony, palce, penisy, zabawki erotyczne i różne inne przedmioty, które potencjalnie mogą przenosić zarazki, ale do macicy wstępu nie mają.

Jak naprawdę wyglada szyjka macicy Jak naprawdę wyglada szyjka macicy?

Nie pozwoli na to czujna i pracowita szyjka macicy, która ma za zadanie przepuszczać tylko spermę. Istnieją też rzeczy, które powinny się wydostać z macicy - krew, śluz, czy od czasu do czasu dziecko. I to właśnie szyjka macicy decyduje, kiedy to nastąpi. Szyjka stanowi niezwykle ważny element Twojego układu rozrodczego, a mimo to bardzo niewiele kobiet zdaje sobie sprawę z jej istnienia, a tym bardziej z jej funkcjonowania.

Ciekawe, czy wiesz jak ona wygląda?

Założę się, że nie. Szyjka znajduje się na samym końcu pochwy, co oznacza, że niełatwo ją zobaczyć, nawet kucając nad lusterkiem. Ale, naturalnie, dysponując odpowiednimi narzędziami możesz to zrobić. Potrzebujesz tylko latarki, lusterka, wziernika oraz odrobiny odwagi. Ale jeżeli ten pomysł nie wzbudza w Tobie entuzjazmu, to też w porządku. Po prostu czytaj dalej. Od niedawna w Internecie możemy śledzić projekt pt. Beautiful Cervix Project (Piękna szyjka).

Twórczyni tej akcji - O’Nell Starkey pragnie, aby kobiety doceniły niepowtarzalną urodę oraz niezwykle istotną rolę swojej szyjki macicy. Zaczęło się od tego, że zamieściła tam zdjęcia swojej szyjki podczas poszczególnych faz cyklu miesięcznego.

Okazało się, że zainteresowała tym mnóstwo kobiet, które chciałyby wiedzieć więcej o swoich szyjkach macicy, i które również podzieliły się swoimi zdjęciami. Projekt się rozwija, zachęcamy do rzucenia okiem na stronę beautifulcervix.com a szczególnie na galerię zdjęć przedstawiających szyjki macicy w różnych fazach życia kobiety, podczas menstruacji, ciąży, a nawet podczas rozmaitych problemów zdrowotnych. Nas to zafascynowało, przyznajemy się od razu.

REKLAMA

REKLAMA


Faza folikularna

 

Faza folikularna

Czyli okres, w którym złuszczony podczas menstruacji nabłonek błony śluzowej ponownie narasta. Pod wpływem estrogenów dojrzewają pęcherzyki Graffa, z których jeden uzyska pozycję dominującą. Na zdjęciu widzimy, jak środkowa część szyjki macicy pokrywa się różowym, delikatnym nabłonkiem. Produkuje też zwiększoną ilość śluzu przygotowując się do owulacji. 


Faza owulacji

 

Faza owulacji

W jajniku dojrzały pęcherzyk Graffa pęka uwalniając komórkę jajową, którą następnie jeszcze dojrzewa w jajowodzie. Twój organizm jest gotowy na zapłodnienie, wobec tego nasz strażnik, czyli szyjka uchyla wrota dla plemników (widoczna na zdjęciu dziurka, to jest właśnie to). 

REKLAMA


Faza lutealna

Faza lutealna

W czasie trwania tej fazy pogrubia się błona śluzowa, a szyjka macicy zostaje zamknięta przygotowując się albo na ciążę, albo na menstruację. Ilość śluzu się zmienia, staje się on nieprzeźroczysty i gęsty.  

Szyjka macicy podczas menstruacji

Menstruacja

Nie było zapłodnienia, więc rozrośnięta błona śluzowa macicy zaczyna się złuszczać i strażnik - szyjka wypuszcza na zewnątrz płyn składający się głównie z krwi i tkanki błony śluzowej. Gdybyś miała jakieś wątpliwości co do swojej miesiączki, zawsze możesz poznać 10 najważniejszych faktów o krwawieniu miesięcznym.

W trakcie seksu

Seks

To zdjęcie przedstawia szyjkę macicy tuż po orgaźmie (możecie nawet zobaczyć spermę poniżej otworu w szyjce. W zależności od budowy anatomicznej partnera, bywa on zdolny do uderzania penisem w szyjkę macicy podczas seksu. Wiele kobiet uważa, że to przyjemne doznanie, a są i takie, które mają orgazm na skutek tego właśnie bodźca. Inne kobiety wręcz przeciwnie, uważają, że to bolesne i nieprzyjemne, i dlatego duże penisy mają tyle samo entuzjastek, co przeciwniczek.

Szyjka macicy w czasie ciąży

Ciąża

Nasz miesięczny cykl oraz życie seksualne dostarczają szyjce macicy sporo zajęć, ale prawdziwym wyzwaniem jest ciąża i poród. Na tym zdjęciu widzimy szyjkę kobiety w drugim miesiącu ciąży. Biała gęsta wydzielina, która niemal zasłania szyjkę macicy jest normalnym zjawiskiem.

Cytologia

Cytologia

Pobranie wymazu z szyjki macicy do badań cytologicznych nie jest może szczególnie przyjemne, ale to konieczna procedura, która umożliwia wczesną diagnozę raka i innych groźnych chorób. Rak szyjki macicy wcześnie wykryty jest niemal w 100% wyleczalny. Jak często robić badania? Ginekolodzy mówią, że jeżeli poprzednie badania wypadły dobrze, to wystarczy robić cytologię co 3 lata, chociaż, jeśli chcesz się czuć zupełnie bezpieczna, możesz sprawdzać stan szyjki macicy co roku. Oczywiście cytologia to tylko jedno z badań, które warto robić regularnie.

Komentarze

 (15)
ZOBACZ KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij