5 zaskakujących faktów na temat moczu

Czy to prawda, że mocz nie jest sterylny? Dlaczego czasami sikanie jest tak przyjemne? Podczas stosunku troszkę popuściłam. Czy to normalne? Odpowiadamy na te oraz inne pytania dotyczące sikania.

sikanie dziewczyna fot. shutterstock
fot. shutterstock

Czy to prawda, że mocz nie jest sterylny?

To pytanie ma drugie dno. Bo przecież mocz nie kojarzy się ze sterylnością, prawda? No ale długo panowało przekonanie, że mocz zdrowej osoby jest całkowicie sterylny. Niestety, w zeszłym roku precyzyjne badania, wykonane na Loyola University w Chicago, wykazały, że u każdego człowieka w pęcherzu jest trochę bakterii. Teraz uczeni zastanawiają się, jak wykorzystać tę wiedzę, by pomóc ludziom chorym na zapalenie pęcherza. Znaczenie praktyczne? Jeśli masz jakieś ranki na pośladkach lub udach, lepiej nie siadaj na desce klozetowej. Ale szczerze mówiąc, na Twoim telefonie jest zwykle więcej bakterii.

Czy to prawda, że jak już się raz pójdzie w barze do toalety, to potem się lata co chwila?

Nie do końca. Prędzej jest to kwestia tego, że po pewnym czasie zaczyna się grupowe chodzenie do toalety – to kwestia towarzystwa. Ale oczywiście alkohol ma działanie moczopędne, a jeśli alkohol jest rozpuszczony w piwie, to masz sporo płynnego balastu do zrzucenia.

Zobacz też, jak uniknąć kaca.

Dlaczego niektórzy ludzie puszczają bąki, zanim zaczną sikać? Często to słyszę w toalecie.

Żeby zacząć sikać, musisz rozluźnić mięśnie dna miednicy. Ale przy okazji rozluźnia się też nieco zwieracz odbytnicy – jeśli więc zjadłaś coś gazotwórczego wcześniej, nieco tego gazu może się wydostać.

Dlaczego czasami sikanie jest tak przyjemne?

To kwestia nerwów. Dosłownie. „Nerwy, które łączą pęcherz z rdzeniem kręgowym, i nerwy biegnące do niego od łechtaczki podążają tą samą trasą” – wyjaśnia prof. Ja- -Hong Kim, urolog z UCLA. Dlatego ulga, gdy w końcu udaje Ci się doczekać swojej kolejki, może przypominać innego typu odprężenie. Zdarza Ci się to? Nie ma co narzekać.

Podczas stosunku troszkę popuściłam. Czy to normalne?

Całkowicie. Około 12% kobiet podczas stosunku gubi kilka kropel (a czasami więcej) w czasie orgazmu (lub wcześniej). Podczas głębokiej penetracji jego penis może naciskać ściankę pęcherza. Jeśli zdarza Ci się to często, zawsze przed seksem odwiedź toaletę. I wybieraj pozycję na jeźdźca – wtedy to Ty decydujesz, jak głęboko on w Ciebie wchodzi.

Tylko się nie powstrzymuj na siłę!

Jeśli sporadycznie zdarza Ci się zaciskać uda w kinie, żeby obejrzeć ostatnie 20 minut, nic wielkiego Ci się nie stanie. Kluczem jest jednak słowo „sporadycznie”. Jeśli zbyt często zaczniesz świadomie stawiać opór sygnałom z pęcherza, że czas nieco zmniejszyć ciśnienie, w końcu Twój mózg może przestać zwracać uwagę na sygnały ostrzegawcze o przepełnionym pęcherzu. „A konsekwencją takiego przegapienia mogą być, no właśnie, mokre majtki” – przestrzega prof. Mary H. Palmer z University of North Carolina. Na dodatek, wg uczonych z University of Colorado, częste powstrzymywanie się przed spacerkiem do toalety zwiększa ryzyko infekcji pęcherza i nerek. Zdobywcy nagrody Ig Nobel z 2011 roku odkryli, że gdy czujesz silne parcie, podejmujesz gorsze decyzje. Nie wiesz, jakie buty kupić? Przed wyborem odwiedź toaletę. Dzięki pracy innych zdobywców Ig Nobla wiemy, że zajmie Ci to 21 sekund – tyle samo, co wszystkim ssakom. Zdążysz przed zamknięciem sklepu.

Zobacz też: Co kolor moczu mówi o Twoim zdrowiu oraz jak odpowiednio nawadniać organizm.

Zobacz również:
REKLAMA