5 wspaniałych korzyści płynących z drzemek

Godzina 14. Jesteś w pracy i czujesz, jak coraz mocniej zaczyna cię – mówiąc kolokwialnie – mulić. Wstajesz od komputera, podchodzisz do okna, zaciskasz mocno powieki, przeczesujesz palcami włosy, może nawet, niczym otrząsający się z wody pies, gwałtownie kręcisz głową na boki. W końcu, jak 99% ludzi w takiej sytuacji, idziesz po kubek kawy. Wszystko po to, żeby pokonać nagłą senność, znużenie i nie zapaść w drzemkę. Czy słusznie? A gdzie tam! Jak od dawna przekonują naukowcy, jedynym słusznym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest właśnie 20 czy 30 minut snu.

drzemka fot. Shutterstock.com

W naszej kulturze drzemka wciąż traktowana jest jako strata czasu (gdy myślimy o sobie) albo grzeszek, cień na wizytówce pracowitego człowieka (w przypadku innych). Dla niektórych 30-minutowy sen w ciągu dnia to wręcz świadectwo lenistwa. Ktoś ma kupę pracy, a poświęca czas na drzemanie? Leń!

Tymczasem liczne badania wskazują, że osoby decydujące się na drzemki nie są leniwe – one po prostu słuchają potrzeb swojego organizmu i naprawdę świetnie na tym wychodzą. Korzyści ze spania w dzień są tak liczne, że nowoczesne firmy decydują się na tworzenie specjalnych miejsc do drzemki… w zakładzie pracy. Do tego wrócimy jednak za chwilę - porozmawiajmy jeszcze trochę o korzyściach. 5 z nich przekona cię, że oparcie się na krześle i przymknięcie oczu w okresie najmocniejszego znużenia to naprawdę dobra decyzja.

1. Drzemki zwiększają naszą wydajność pracy i czujność

Do tego wniosku doszli między innymi badacze NASA, którzy sprawdzali wpływ drzemki na pracę pilotów i astronautów. Wyniki przeszły oczekiwania samych naukowców – stwierdzono bowiem, że krótka drzemka poprawia wydajność aż o 34%, a czujność… o 100%. Zazwyczaj obawiamy się, że drzemka pogorszy nasze samopoczucie, wprawi nas w jeszcze większą senność – jak widać, to bezzasadne obawy. Mała porcja snu działa stokroć lepiej niż gorące espresso.

2. Krótki sen w ciągu dnia pozytywnie wpływa na naszą pamięć

Udowodnili to naukowcy z Uniwersytetu Saarland. Zbadali oni dwie grupy studentów, którzy mieli za zadanie nauczyć się określonej ilości słówek. Po ukończeniu zadania jedna grupa udała się na drzemkę, druga oglądała film. Stwierdzono, że ci, którym pozwolono pospać, odtworzyli nawet i pięć razy więcej zapamiętanej wcześniej treści. Podobne badania przeprowadzono także w Pensylwanii, uzyskując bardzo podobne wyniki.

3. Drzemki spowalniają procesy starzenia

Wpływ drzemek na funkcjonowanie mózgów seniorów postanowili sprawdzić badacze z Uniwersytetu Johna Hopkinsa w Baltimore. Zebrano więc informacje na temat zwyczajów ponad 3 tysięcy Chińczyków powyżej 65 roku życia i zbadano ich sprawność intelektualną. Zapewne nie będziecie zaskoczeni wynikami – okazało się, że osoby regularnie drzemające odpowiadały jakby miały nie 65 lat, a 60.

SPRAWDŹ TEŻ: Budzenie się w nocy - czy to normalne?

4. Regularna drzemka zmniejsza ryzyko zawału serca

I to nie „odrobinę”, ale całkiem znacząco – ryzyko zawału i wystąpienia innych komplikacji „sercowych” u osób regularnie ucinających sobie 30-minutowe drzemki spada aż o… 37%. Do takiego odkrycia doszli badacze z Harvard School of Public Health i University of Athens Medical School. Należy tutaj dodać, że poprzez „regularne” drzemki rozumiano te, które występowały 2-3 razy w tygodniu.

ZOBACZ: Objawy chorób serca - 6 nieoczywistych oznak

5. Drzemanie poprawia nastrój

W tym przypadku już bez przytaczania badań – zostawiamy ten eksperyment tobie. Zapewniamy jednocześnie, że wyniki będą bardzo satysfakcjonujące. Drzemka w pracy? W tych firmach to możliwe. Trudno nam sobie wyobrazić, że podchodzimy do szefa i rzucamy: „Panie Tomku, idę na małą drzemkę, będę za 30 minut” – bawi już samo wyobrażenie sobie takiej rozmowy, a co dopiero miny samego szefa. Nie doceniamy mocy drzemek, w przeciwieństwie do firmowych gigantów, którzy zauważają, że krótka porcja snu fantastycznie wpływa na wydajność pracowników. W Google nie tylko można zrobić sobie drzemkę, ale służą temu komfortowe fotele-kapsuły, zwane Energy Pod. Na podobne udogodnienia zdecydowała się firma Cisco. Z kolei ogólne pozwolenie na drzemanie to standard w Ben & Jerry, Potato albo PwC.

Idealna drzemka – jak powinna wyglądać?

Według niektórych specjalistów, w tym autorki książki „Take a Nap! Change Your Life”, należy dołożyć wszelkich starań, aby drzemka była dobrej jakości – ma to zapewnić między innymi ciemne, ciche pomieszczenie czy unikanie ciężkiego jedzenia przed snem. Oczywiście nie zawsze mamy taką możliwość, ale nie ma to też aż tak ogromnego znaczenia. O wiele istotniejsze jest na przykład to, żeby drzemanie odbywało się między godziną 13 a 15, i aby nie trwało dłużej, niż 20-30 minut. Po przekroczeniu tego czasu wchodzimy w fazę snu głębokiego, który spowoduje nie orzeźwienie, a jeszcze większe znużenie i dezorientację.

Nie narzekaj na drzemających – dołącz do nich

Zdarzyło ci się narzekać na drzemki partnera? Krytycznie myśleć o ludziach, który rzucają hasło „pół godzinki dla słoninki” i po obiedzie zapadają w sen? Przestań więc – dołącz do nich i w największej przyjemności czerp z tego źródła siły, energii i zdrowia.

ZOBACZ TEŻ: Jak sen wpływa na jakość treningu?

REKLAMA