W naszej kulturze drzemka wciąż traktowana jest jako strata czasu (gdy myślimy o sobie) albo grzeszek, cień na wizytówce pracowitego człowieka (w przypadku innych). Dla niektórych 30-minutowy sen w ciągu dnia to wręcz świadectwo lenistwa. Ktoś ma kupę pracy, a poświęca czas na drzemanie? Leń!
Tymczasem liczne badania wskazują, że osoby decydujące się na drzemki nie są leniwe – one po prostu słuchają potrzeb swojego organizmu i naprawdę świetnie na tym wychodzą. Korzyści ze spania w dzień są tak liczne, że nowoczesne firmy decydują się na tworzenie specjalnych miejsc do drzemki… w zakładzie pracy. Do tego wrócimy jednak za chwilę - porozmawiajmy jeszcze trochę o korzyściach. 5 z nich przekona cię, że oparcie się na krześle i przymknięcie oczu w okresie najmocniejszego znużenia to naprawdę dobra decyzja.
1. Drzemki zwiększają naszą wydajność pracy i czujność
Do tego wniosku doszli między innymi badacze NASA, którzy sprawdzali wpływ drzemki na pracę pilotów i astronautów. Wyniki przeszły oczekiwania samych naukowców – stwierdzono bowiem, że krótka drzemka poprawia wydajność aż o 34%, a czujność… o 100%. Zazwyczaj obawiamy się, że drzemka pogorszy nasze samopoczucie, wprawi nas w jeszcze większą senność – jak widać, to bezzasadne obawy. Mała porcja snu działa stokroć lepiej niż gorące espresso.
2. Krótki sen w ciągu dnia pozytywnie wpływa na naszą pamięć
Udowodnili to naukowcy z Uniwersytetu Saarland. Zbadali oni dwie grupy studentów, którzy mieli za zadanie nauczyć się określonej ilości słówek. Po ukończeniu zadania jedna grupa udała się na drzemkę, druga oglądała film. Stwierdzono, że ci, którym pozwolono pospać, odtworzyli nawet i pięć razy więcej zapamiętanej wcześniej treści. Podobne badania przeprowadzono także w Pensylwanii, uzyskując bardzo podobne wyniki.
3. Drzemki spowalniają procesy starzenia
Wpływ drzemek na funkcjonowanie mózgów seniorów postanowili sprawdzić badacze z Uniwersytetu Johna Hopkinsa w Baltimore. Zebrano więc informacje na temat zwyczajów ponad 3 tysięcy Chińczyków powyżej 65 roku życia i zbadano ich sprawność intelektualną. Zapewne nie będziecie zaskoczeni wynikami – okazało się, że osoby regularnie drzemające odpowiadały jakby miały nie 65 lat, a 60.
SPRAWDŹ TEŻ: Budzenie się w nocy - czy to normalne?
Komentarze