5 typowych objawów cukrzycy

Objawy te mogą, choć nie muszą oznaczać cukrzycy.

GettyImages
Poniższe objawy powinny wzbudzić Twoją czujność.

1. Jesteś wciąż zmęczona i głodna

Gdy Twoje ciało produkuje za mało insuliny albo komórki stają się na nią niewrażliwe, glukoza z krwi nie dostarcza energii do komórek. W rezultacie nic Ci się nie chce i masz wrażenie, że powinnaś coś zjeść.

2. Wciąż chce Ci się pić

W upalne dni albo po treningu to normalne, ale jeśli wciąż chce Ci się pić również w chłodne i całkiem leniwe dni, może to świadczyć o cukrzycy.

3. Masz za wysokie ciśnienie krwi

Trudno jednoznacznie stwierdzić, co pojawia się pierwsze: podwyższone ciśnienie czy cukrzyca. Jednak wiadomo, że nawet niewielkie podwyższenie ciśnienia może być skojarzone z zaburzeniami wydzielania insuliny.

4. Twój oddech pachnie zmywaczem do paznokci

Gdy insuliny zamieniającej węglowodany w energię jest za mało, wątroba rozkłada tłuszcze, aby uzupełnić energię. „Acetonowy oddech” to jeden z efektów lipolizy.

5. Nagle gorzej widzisz

Za wysoki poziom cukru może uszkodzić siatkówkę, a wtedy tracisz ostrość widzenia

Czym grozi cukrzyca?

Stale podwyższony poziom glukozy we krwi powoli niszczy naczynia krwionośne, a to może mieć ponure konsekwencje. Ponure, bo wskutek powikłań cukrzycy umiera co roku w Polsce 25-30 tysięcy ludzi. Zobacz, czym grozi nieleczona cukrzyca.

Serce i mózg

Ludzie chorzy na cukrzycę cztery razy częściej niż inni cierpią na choroby układu krążenia, w tym chorobę niedokrwienną serca oraz jej ciężkie powikłania (np. zawał mięśnia sercowego lub udar mózgu)

Nerki

Nieleczona lub niekontrolowana cukrzyca może uszkodzić nerki. Zagrożenie nefropatią u cukrzyków jest kilkunastokrotnie większe niż przeciętnie. Wg tzw. Niebieskiej Księgi Cukrzycy z powodu cukrzycowej niewydolności nerek regularnie dializowanych jest ponad 3,5 tys. chorych na cukrzycę.

Wzrok

Kolejne zagrożenie związane z cukrzycą to tzw. retinopatia cukrzycowa. W jej przebiegu malutkie naczynia krwionośne w siatkówce oka pękają, krew się wylewa i następuje pogorszenie ostrości wzroku. Retinopatia cukrzycowa to najczęstsza przyczyna całkowitej utraty wzroku w Polsce

Stopa

Tzw. stopa cukrzycowa to jedno z najpoważniejszych powikłań cukrzycy. Cukrzyca powoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych, które odżywiają tkanki. Pozbawione dostaw tlenu substancji odżywczych nerwy obumierają i przestają przekazywać sygnały, również te o bólu. W rezultacie chory nie czuje bólu w stopach. Nie zauważa, że odciski zamieniły się we wrzody, że wrasta mu paznokieć albo że się skaleczył. Na dodatek nieprawidłowe ukrwienie utrudnia gojenie się ran, co często prowadzi do martwicy i konieczności amputacji stopy.

Według Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Polska należy do krajów, które mają najwięcej amputacji kończyn: średnio co drugi pacjent ze stopą cukrzycową traci nogę. W naszym kraju wykonuje się 14 tysięcy amputacji rocznie.

Przeczytaj też: Dlaczego warto badać poziom cukru?

Zobacz również:
REKLAMA