5 sposobów na piękny biust

Jędrne piersi bez operacji plastycznej? Przy odpowiedniej pielęgnacji to możliwe. Jak dodać im seksapilu po ciąży i skutecznie pokonać rozstępy? Diagnozujemy najczęstsze problemy z biustem i pomagamy skutecznie im zapobiegać.

biust, piersi, stanik fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Są jednym z najistotniejszych atrybutów kobiecości. Powinny być powodem do dumy, ale z drugiej strony większość kobiet ma do nich jakieś zastrzeżenia. Zobacz, jak zaradzić najczęstszym problemom.

Gdyby tylko chodziło o ich rozmiar, to pół biedy. Z piersiami mamy znacznie więcej kłopotów. Z wiekiem wiotczeją, zmieniają kształt, bywają asymetryczne. Zanim zaczniesz myśleć o bliższej znajomości z chirurgiem, przekonaj się, jak w mniej inwazyjny sposób rozwiązać problemy z biustem.

1. Jak powstrzymać grawitację?

20-latki mają kształtne i jędrne piersi między innymi dlatego, że proporcja tkanki gruczołowej do tłuszczowej jest wyrównana. Oprócz tego, podtrzymywane są przez zbudowane z kolagenu tzw. wiązadła Coopera. Z wiekiem, każdą ciążą, nadwagą lub utratą kilogramów zaburza się proporcja między tkankami i jednocześnie zmniejsza się produkcja kolagenu w skórze. Wiązadła się rozciągają, a nawet zrywają i przestają pełnić funkcję naturalnego stanika, przez co skóra zaczyna się rozciągać. Możesz zatrzymać ten proces za pomocą dobrego biustonosza.

„Wybieraj staniki z fiszbinami. Ta konstrukcja pomaga przytrzymać pierś w miejscu” – mówi Katarzyna Kulpa, braffiterka myBra.pl. Podkreśla, że staniki o tyłach z dobrej jakości dzianiny, z miseczkami z nierozciągliwych materiałów najskuteczniej stawiają opór grawitacji. Nie zapominaj też o właściwym doborze rozmiaru. Jeśli zawsze kupowałaś 75B, ale piersi zaczęły „wylewać” się ze stanika, poproś braffiterkę, by na nowo obliczyła Twój rozmiar (zobacz jak dobrać bieliznę do figury).

2. Moje bliźniaki nie są identyczne. W czym problem?

Twoje piersi to dwa osobne organy. Każdy z nich reaguje na hormony inaczej i wykształca własną ilość wiązań i tłuszczu, dlatego rzadko kiedy są identyczne. „Jeśli jednak, po okresie dojrzewania, nagle zmieniły swój kształt bądź wielkość, powinnaś niezwłocznie pokazać je lekarzowi” – radzi ginekolog dr Joanna Michniewicz.

Badania pokazują, że również Ty sama masz wpływ na kształt biustu. Twoja postawa, a nawet sposób spania mogą powodować różnice w wyglądzie piersi. Jeśli zazwyczaj śpisz na prawym boku, skóra lewej piersi jest bardziej narażona na defasonowanie. Połóż się na plecach i podłóż pod kolana poduszkę. Dłużej będziesz spać na wznak, a Twoje piersi będą skierowane tam, gdzie chcesz – w górę.

3. Zarost na jego klacie jest ok, ale na mojej?

Około 20% kobiet ma widoczne owłosienie na piersiach. Jest to zapisane w DNA i zależne od odwiecznej zmiany hormonów płciowych w Twoim organizmie. Zanim zabierzesz się za usuwanie, pozwól, by ginekolog ocenił problem. „Nadmierne owłosienie w nietypowych miejscach może zwiastować hyperandrogenizm, towarzyszący m.in. guzom nowotworowym jajnika czy nadnerczy” – mówi WH dr Michniewicz.

Jeśli okaże się, że to tylko problem estetyczny, możesz spróbować usunąć włoski laserem IPL. Zabieg musi zrobić doświadczony lekarz, by uniknąć poparzenia brodawki. Nie jest tani (300-400 zł), ale pozwala pozbyć się owłosienia na zawsze.

4. Czy dziecko wykręci numer moim piersiom?

No ba! Najpierw jeden w ciąży, a potem drugi w czasie karmienia. Badania w Kentucky potwierdziły, że jędrność piersi zmniejsza się z każdą kolejną ciążą. Dodatkowo, sutki mogą ciemnieć, zmieniać kształt i rozmiar, wydawać się bardziej żylaste lub pokryte wyglądającymi na pryszcze guzkami. Pamiętaj jednak, że żaden zabieg nie pomoże im bardziej zbliżyć się do kształtu sprzed ciąży, niż właśnie karmienie piersią.

Im dłużej karmisz, tym więcej czasu dajesz piersiom na powrót do pierwotnego rozmiaru. „Piersi w ciąży i czasie karmienia lub odchudzania wymagają bardziej odżywczych preparatów. Używaj balsamów z wyciągami roślinnymi zawierającymi fitoestrogeny, witaminy A i E” – radzi dermatolog dr Danuta Nowicka.

5. Czy da się uniknąć rozstępów?

Niestety... Nie da się. To naturalne predyspozycje decydują o tym, czy się pojawią, czy nie. Jeśli miała je mama, spodziewaj się ich i zaostrz działania prewencyjne. Rób intensywne masaże, a nawet mezoterapię z preparatami o działaniu ujędrniającym. Kiedy już się pojawiły, działaj szybko, gdy linie mają jeszcze różowy kolor.

Dermatolog może zaproponować Ci mezoterapię igłową (najlepiej wykonać 4 zabiegi w odstępach co 5 tygodni, 600-1500 zł), rolowanie skóry (bez preparatu), które spłyci blizny (400-800 zł) lub zabieg osoczem bogatopłytkowym (800-1500 zł). Gdy rozstępy są białe, może pomóc seria około 4 zabiegów głęboko złuszczającym kwasem TCA (ok. 500 zł za zabieg).

Co mówią o piersiach 3 specjalistki, które zajmują się nimi na 3 różne sposoby? – Sprawdź na kolejnej stronie.

biust, piersi, stanik fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Specjalistki o piersiach

Ginekolożka

„Obserwując piersi, zwracaj uwagę na wszelkie zmiany w ich wyglądzie. Pomarańczowa skórka na piersiach czy zmiany kształtu brodawek wymagają konsultacji lekarza. Badając piersi, pamiętaj, że ma to sens tylko wtedy, gdy robisz to systematycznie, raz w miesiącu. Wtedy możesz na tyle je poznać, by – jako pierwsza i w porę – wykryć jakiekolwiek zmiany” – mówi ginekolog dr Joanna Michniewicz. Jeśli robisz to rzadko, jest mało prawdopodobne, że coś zauważysz.

Dermatolożka

„Skóra na piersiach jest wyjątkowo cienka i delikatna” – mówi dermatolog dr Danuta Nowicka. Poddana działaniu hormonów, „rozciąganiu” przy zmianie wagi szybciej traci jędrność. Z tego powodu powinna być traktowana wyjątkowo. Dlatego tak ważne jest codzienne nawilżanie balsamem i masowanie. Wykonuj delikatne ruchy koliste od zewnątrz do wewnątrz. Używaj kosmetyków nawilżających z antyoksydantami.

Braffiterka

„Większość z nas przez całe życie kupuje jeden rozmiar stanika. Trzeba jednak pamiętać, że tak jak z różnych powodów zmienia się nasza figura, tak samo zmienia się rozmiar biustu” – mówi Katarzyna Kulpa z myBra.pl. Dlatego warto co kilka lat robić pomiary (najlepiej przy pomocy braffiterki) i kupować biustonosze według aktualnego rozmiaru.

Chcesz na długo zachować piękny i jędrny biust? Poznaj 5 nawyków, które są wrogiem pięknych piersi.

Tekst: Katarzyna Górna-Drzewosz

WH 02/2015

REKLAMA