5 domowych sposobów na bielsze zęby

Zdrowe i białe zęby każdemu dodają uroku. Problem w tym, że nie zawsze możemy pochwalić się śnieżnobiałym uśmiechem. Zamiłowanie do kawy, soków lub wina, stosowanie nieodpowiedniej pasty oraz brak regularnej higieny jamy ustnej to czynniki, które mogą wpływać na powstawanie nieestetycznych przebarwień. Na szczęście możesz odzyskać biel zębów bez dużych nakładów finansowych czy czasowych.

domowe sposoby na białe zęby fot. shutterstock.com

Ogromny wpływ na barwę zębów ma to, w jaki sposób dbamy o zęby na co dzień.

Białe zęby stanowią naszą wizytówkę i dają +100 punktów do atrakcyjności. Na dodatek posiadaczki hollywoodzkiego uśmiechu nie tylko odbierane są przez otoczenie jako osoby bardziej atrakcyjne, ale same, gdy mogą uśmiechać się od ucha do ucha bez żadnego skrępowania, czują się pewniej i lepiej. Żółta barwa zębów nie świadczy oczywiście o braku higieny, ale tak odbierana może być przez osoby postronne, dlatego tym bardziej warto zadbać o piękny, zdrowy uśmiech.

O kolorze zębów nie sposób mówić bez chociażby krótkiego omówienia ich budowy. Zęby składają się z dwóch części: ukrytego w dziąsłach korzenia i wystającą ponad dziąsło korony. Koronę z kolei tworzą dwie tkanki: zewnętrzna, czyli szkliwo i wewnętrzna, czyli zębina. To ich budowa decyduje o tym, jaki odcień mają nasze zęby. Zębina może mieć różne odcienie – bardziej żółty lub zbliżony do kości słoniowej. Z kolei szkliwo, które chroni zęby przed uszkodzeniami, może mieć różną gęstość. W zależności od tego, jak transparentne mamy szkliwo, nasze zęby mogą wydawać się bielsze (gdy szkliwo jest grubsze i mocniejsze lepiej odbija światło) lub bardziej żółte (gdy przez cieńsze szkliwo przebija ciemniejsza tkanka zębiny , gorzej też odbija światło). Warto wiedzieć też, że wraz z wiekiem szkliwo się ściera, co sprawia, że zęby osób starszych wydają się ciemniejsze i bardziej żółte.

Jednak poza czynnikami od nas niezależnymi jak wiek czy genetyka, na barwę zębów wpływają też nasze codzienne działania i przyzwyczajenia oraz to, czy regularnie dbamy o higienę jamy ustnej.

1. Uważaj na to, co jesz i pijesz

Czynnikiem, przez który możemy szybko stracić hollywoodzki uśmiech jest nasza dieta. Naturalne barwniki zawarte w niektórych warzywach i owocach, np. w jagodach, burakach czy marchewkach, osadzają się na szkliwie. Jeśli nie zostaną dokładnie usunięte, mogą tworzyć nieestetyczne przebarwienia, przez co nasze zęby będą wyglądały na bardziej żółte. To samo dotyczy też wielu napojów, zwłaszcza kawy, herbaty, wina, soków owocowych czy coli. To dlatego u osób, które wybielają zęby zalecane jest stosowanie tzw. białej diety, która polega na unikaniu wszelkich barwiących produktów spożywczych. Rozwiązanie sprytne, ale na dłuższą metę niepraktyczne, bo nikt nie chce na stałe pozbawiać się smaku kawy, porzeczek czy pomidorów, prawda?

Na szczęście przebarwień powstałych wskutek spożywania niektórych produktów łatwo można się pozbyć. Należy pamiętać, by po zjedzeniu czegoś barwiącego, jak najszybciej przepłukać zęby wodą, a następnie dokładnie je umyć. Mycie zębów na pewno będzie bardziej efektywne, jeśli uzbroisz się w odpowiednie narzędzia – szczoteczkę, pastę do zębów i nici dentystyczne. Tak przygotowana bez problemu odzyskasz biel swoich zębów.

2. Używaj pasty wybielającej

By utrzymać biel zębów lub pozbyć się nabytych przebarwień, należy dbać o biel zębów na co dzień. Najprostszym i skutecznym sposobem jest zastąpienie zwykłej pasty do zębów specjalistyczną pastą wybielającą. Dzięki paście możemy rozjaśnić zęby o 1-2 tony. Na rynku znajdziesz spory wybór tego typu produktów, ale my znaleźliśmy dwie bezpieczne, a jednocześnie skuteczne pasty wybielające.

Na co dzień

Pasta ELGYDIUM WYBIELAJĄCA pomaga usunąć powierzchowne przebarwienia (powstałe zwłaszcza w wyniku oddziaływania żywności, napojów czy palenia), jednocześnie dbając o zęby. Jej specjalna formuła bazuje na mikropulweryzowanych kryształkach wodorowęglanu sodu w formie mikrogranulek, które skutecznie docierają do wyżłobień w szkliwie. Pasta ma przyjemny miętowy zapach i pomaga na dłużej zachować biel zębów po usunięciu kamienia lub profesjonalnym wybielaniu.

Elgydium pasta wybielającamat. pras. Elgydium

Dwa razy w tygodniu

Dwa razy w tygodniu sięgaj po pastę ELGYDIUM BRILLIANCE & CARE przeciw przebarwieniom. Unikalna formuła zawiera połączenie krzemionki mineralnej i organicznej z bambusa oraz fluorinol. Składniki mocno wiążą się ze szkliwem, sprzyjając remineralizacji, wzmocnieniu i ochronie zębów, ale też polerują powierzchnię zębów i chronią szkliwo.

Elgydium pasta wybielającamat. pras. Elgydium

3. Wybierz odpowiednią szczoteczkę

W szczoteczce ważne jest to, by miała wygodną rączkę i odpowiednio dobraną twardość włosia. Szczoteczka wybielająca ELGYDIUM WHITENING ma coś ekstra – dzięki polerującym włoskom z mikro-gumkami (system Microball) zapewnia lepszy efekt wybielający przy jednoczesnej ochronie szkliwa. Szczoteczka jest dostępna w wersji miękkiej lub średniej i w trzech wariantach kolorystycznych, więc na pewno bez problemu dopasujesz ją do swoich upodobań. Z kronikarskiego obowiązku przypominamy: cudów nie ma i nawet najlepsza szczoteczka nie pomoże, jeśli nie będzie używana regularnie.

Elgydium pasta wybielającamat. pras. Elgydium

4. Nie zapomnij o nitkowaniu zębów

O codziennym szczotkowaniu zębów raczej nie zapominamy, ale już o codziennym stosowaniu nici dentystycznej nie każdy pamięta. Tymczasem nitkowanie może pomóc pozbyć się delikatnych przebarwień, nie wspominając już o zapobieganiu powstawania płytki nazębnej i próchnicy. ELGYDIUM CLINIC to nić dentystyczna, która pęcznieje pod wpływem śliny. Składa się aż z 276 włókien i ma delikatny miętowym smak.

Elgydium clinic Peczniejaca nic dentystyczna mat. pras. Elgydium

Jak ją stosować?

  • Utnij 30 cm nici. Owiń wokół palca wskazującego.
  • Delikatnie przeprowadzaj nić między zębami za pomocą kciuków ruchami skierowanymi do przodu i do tyłu.
  • Przyłóż nić do powierzchni zęba i przesuń ją w dół.
  • Następnie umieść nić w innej przestrzeni międzyzębowej i powtórz czynność.

5. Regularnie usuwaj kamień nazębny

Bez większego problemu zadbasz o biel zębów w domu, ale tylko jeśli będziesz też regularnie dbać o zdrowie zębów, chodząc na kontrolne wizyty do stomatologa. Pamiętaj też, by raz w roku umówić się na usuwanie kamienia, czyli tzw. skaling. Zabieg ten polega na oczyszczeniu powierzchni zębów z twardej, zmineralizowanej już, płytki nazębnej, która jest nie tylko nieestetyczna, ale może też wywoływać stany zapalne dziąseł, przyczyniając się również do powstawania próchnicy i paradontozy. Usuwanie kamienia nazębnego to żadna fanaberia, a zabieg profilaktyczny i darmowy, do którego masz prawo w ramach NFZ. Warto skorzystać.

Opisane wyżej produkty kupisz tylko w aptekach i wybranych gabinetach stomatologicznych.

Więcej informacji dotyczących domowego wybielania zębów znajdziesz na stronie Pierre Fabre Oral Care. Zajrzyj też na instagramowy profil marki.

PFM/337/2021