[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.6

4 sposoby na łatwiejsze zapamiętywanie

Zdarza Ci się zagotować wodę w czajniku, a potem zapomnieć zalać herbatę? Albo wychodzisz z domu, zamykasz drzwi i na schodach zaczynasz się zastanawiać, czy na pewno wyłączyłaś żelazko? Nie martw się tym.

dziewczyna pamięć fot. shutterstock

Nawet prawdziwym mistrzom pamięci przytrafiają się takie rzeczy, ale my wiemy, jak zmusić mózg do bardziej wytężonej pracy” – mówi Scott Hagwood, który zapamiętał kolejność 9 potasowanych talii kart w ciągu godziny, dzięki czemu został mistrzem jednego z najważniejszych konkursów pamięciowych w Stanach Zjednoczonych.

Lista zakupów

Problem: przecież doskonale wiesz, czego potrzebujesz. Wchodzisz do sklepu bez listy, bo rzeczywiście, w wąskich uliczkach znajdujesz mnóstwo istotnych drobiazgów, ale po powrocie do domu okazuje się, że tego, po co poszłaś, nie ma.

Rozwiązanie: Za każdym razem, gdy wiesz, że masz coś zapamiętać, a obawiasz się, że zapomnisz – zrób sobie w głowię listę skojarzeń. „Im dziwniejsze będą, tym lepiej” – mówi dr Shane Bush. Chcesz przynieść do domu patyczki do uszu, polędwiczki wieprzowe oraz najnowszy numer Women’s Health? Wyobraź sobie, że każdą z tych rzeczy niesie za Tobą David Beckham, Brad Pitt i Hugh Jackman. Prawda, że skuteczne?

Numery telefonu

Problem: Dostajesz numer, na którym Ci od dawna zależało, ale tak się składa, że nie masz komórki, ani długopisu, aby go zapisać. To niby tylko 9 cyfr, jednak spróbuj je tu teraz zapamiętać...

Rozwiązanie: Bez żadnego treningu jesteś w stanie przechowywać w pamięci krótkotrwałej niezbyt długie ciągi cyfr. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zamienienie ich na litery. W końcu „8” przypomina nieco „B', „1” może robić za „I”, a „0” za „O”. Potem już prosta droga do wymyślania krótkich, zabawnych opowiadanek, pod którymi będą się ukrywały całe numery. Zabawa wymaga trochę wprawy, ale warto spróbować.

REKLAMA

REKLAMA

Fakty z życia

Problem: Niezależnie, czy to Twój partner biznesowy czy kandydat na męża, zawsze dobrze w dyskusji przypomnieć jakiś fakt, który rozmówca zdradził podczas waszego ostatniego spotkania. Ale jak tu cokolwiek przypomnieć, skoro Ty niczego nie pamiętasz.
Rozwiązanie: Następnym razem, gdy kontrahent powie, że np. gra regularnie w golfa, wyobraź sobie, że robi to w pokoju. Potem w tym samym pomieszczeniu umieść jeszcze inne czynności (np. czytanie Goethego). Teraz z pewnością nic Ci nie umknie.

REKLAMA

W imię czego?

Problem: Przed chwilą usłyszałaś imię i nawet wydawało Ci się, że je zapamiętałaś. W końcu było takie zwyczajne, ale... Właśnie, ona powiedziała Kasia czy Gosia? Bo już nie masz pewności.

Rozwiązanie:Niezależnie, jak dobra jesteś w zapamiętywaniu, w Twoim mózgu może nie zapisać się żadna informacja, jeżeli zostanie podana zbyt szybko” – mówi Hagwood. Dlatego jeżeli jesteś prezentowana dużej grupie osób, możesz zrobić z tego małą grę. Zatrzymaj się przy każdym, skomplementuj jej ubiór albo fryzurę, powiedz mu, że miałaś kolegę o tym imieniu. Po przywitaniu się z kilkoma osobami możesz się cofnąć i jeszcze raz poprosić o powtórzenie imienia. Wszyscy od razu uznają Cię za sympatyczną.

Co, jeśli jesteś na spotkaniu biznesowym i nie możesz sobie pozwolić na taką swobodę? Za każdym razem, gdy usłyszysz nowe imię, powtarzaj w głowie dwa ostatnie. Tyle, w połączeniu ze sposobami, o których pisaliśmy w poprzednich rozdziałach, w zupełności wystarczy.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij