4 sposoby, by zmniejszyć ryzyko ataku serca

Kardiolodzy z USA wydali wskazówki dla kobiet, które chcą się chronić przed zawałem.

Shutterstock

1. Zażywaj aspirynę

Małe dawki zapobiegają zakrzepom, które powodują ataki serca, ale regularne zażywanie może przyczyniać się do krwawienia żołądka i wzmagać ryzyko udaru. To, czy możesz ją zażywać, zależy od Twojego wieku i historii chorób w rodzinie. Skonsultuj się z lekarzem.

2. Zmniejsz ilość nasyconych tłuszczów

Niszczące tętnice tłuszcze powinny liczyć mniej niż 10% dziennego spożycia kalorii. Idealnie by było, gdybyś mogła je utrzymać na poziomie 7%. Bądź czujna, czytając etykiety produktów, i unikaj częściowo utwardzonych tłuszczów (tzw. trans).

ZOBACZ TEŻ: Koniec z biopsją. Sonda InProbe w 30 minut powie ci, czy to rak piersi

3. Po menopauzie zetnij 200 kcal dziennie

Po „50” Twój metabolizm zwalnia o 5% na dekadę, więc Twoje ciało spala mniej kalorii, nawet jeśli jesteś umiarkowanie aktywna.

4. Ogranicz suplementowanie przeciwutleniaczy

I nie oczekuj od nich, że zapobiegną chorobom układu krążenia. Ostatnie badania sugerują, że wysokie dawki beta-karotenu, witaminy A i witaminy E właściwie mogą nawet zwiększyć ryzyko przedwczesnej śmierci, a zbyt dużo witaminy C może zwiększyć ryzyko śmierci z powodu cukrzycy u kobiet powyżej 50. roku życia. Zwiększ zamiast spożycie warzyw i owoców.

Czy to właśnie zawał?

U kobiet objawy często są dalekie od tego, co widzimy w filmach.

Jak donosi pismo „Circulation”, zaledwie 30 % kobiet, które przeżyły zawał serca, skarżyło się wcześniej na ból w klatce piersiowej. Objawy zawału u kobiet są często mniej oczywiste niż u mężczyzn. Oto sygnały, które mogą oznaczać, że Twoje serce wymaga interwencji.

Zawroty głowy

Gdy serce nie jest w stanie dostarczyć krwi do mózgu, możesz odczuwać właśnie zawroty głowy, a nawet zemdleć.

Zmęczenie

Osłabione serce nie pompuje odpowiedniej ilości natlenowanej krwi do mięśni i nie masz siły nic robić.

Nudności

Mogą oznaczać, że ciśnienie krwi gwałtownie spadło. zwłaszcza jeśli dodatkowo nagle się pocisz. Jeśli niczym się nie zatrułaś i nie jesteś w ciąży, to takie objawy powinny obudzić Twój niepokój.

Ból pleców, żołądka albo w dole klatki piersiowej

To może być kolejny znak, że serce nie nadąża z dostawami krwi i tlenu.

Zadyszka przy wykonywaniu codziennych czynności

Serce nie dostarcza odpowiedniej ilości tlenu do tkanek, więc organizm przyspiesza oddech, żeby zwiększyć ilość dostępnego tlenu.

ZOBACZ TEŻ: Fitoreksja: czy bycie „fit” może być niebezpieczne?

REKLAMA