[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.3

Depresja poporodowa: objawy

Po dziewięciu miesiącach radosnego oczekiwania na dzidziusia trafiasz do szpitala i po kilku godzinach wysiłku, którego wolisz nie zapisywać w pamięci w końcu widzisz swoje wyczekane dziecko. Tym razem nie jest już czarno-białe jak na wydrukach USG...

dziecko, bobas, niemowlak, noworodek, małe dziecko Jest krąglutkie, ma maleńki stópki i piąstki, delikatne usteczka i zaklejony plastrem pępek. Skarb.

Nie wygląda też jak kosmita jak na ekranach nowoczesnych aparatów USG 3D. Jest krąglutkie, ma maleńki stópki i piąstki, delikatne usteczka i zaklejony plastrem pępek. Skarb.

Depresja poporodowa - objawy

Powinnaś być szczęśliwa. W końcu tyle razy widziałaś to na filmach i w reklamach. Mama, wracając do domu ze szpitala zawsze przecież ląduje w wypieszczonym mieszkanku, w którym wszystko jest jak z bajki: szczęśliwy tata maleństwa jest troskliwy, babcie czekają z prezentami, koleżanki dopytują o wagę i ilość punktów APGAR. Sielanka.

Tak to powinno wyglądać. A jednak Ty jakoś nie potrafisz się cieszyć. Na początku składasz to na karb zmęczenia po porodzie, stresu związanego z całkiem nowymi obowiązkami, niewyspania... Ale spodziewane uczucie szczęścia nie przychodzi.

Najprawdopodobniej stan ten to smutek poporodowy, tak zwany baby blues. Trwa zazwyczaj kilka dni po porodzie i najczęściej mija po 10 dniach. Zjawisko powszechne, zdarza się nawet 80% świeżo upieczonych mam.

Jednak jeśli nastrój Ci wyraźnie „siada” na dłużej, możesz mieć pecha i cierpieć na depresję poporodową. Ta zdarza się rzadziej, choć też wcale nie tak rzadko jak się może wydawać. Według danych amerykańskiego Centers for Disease Control and Prevention, depresja poporodowa dotyka od 10 do 20% kobiet w ciągu pierwszego roku po urodzeniu dziecka.

Oto cztery symptomy, które mogą świadczyć, że to, co czujesz, to nie zwykły spadek nastroju, tylko depresja.

REKLAMA

dziecko, bobas, niemowlak, noworodek, małe dziecko

2. Odczuwasz silne napięcie.

Stale masz poczucie, że musisz podejmować niebywale trudne i ważkie decyzje. W połączeniu z niską samooceną sprawia to, że nawet gdy już jakąś podejmiesz, natychmiast pojawiają się wątpliwości i przekonanie, że była to decyzja zła i ktoś na tym ucierpi, zazwyczaj dziecko.

dziecko, bobas, niemowlak, noworodek, małe dziecko

3. Co chwila odkrywasz u siebie objawy jakiejś poważnej choroby.

Boisz się, że zachorujesz na raka, na cukrzycę, że grozi Ci zawał serca lub coś w tym rodzaju. Nawet jeśli lekarz mówi Ci, że nic Ci nie jest, Ty mu nie wierzysz i szukasz dalej.

dziecko, bobas, niemowlak, noworodek, małe dziecko

4. Masz kłopoty ze snem.

Oczywiście większość młodych mam jest niewyspana, bo pory karmienia są wyjątkowo niewygodne, ale Ty nie potrafisz zasnąć nawet wówczas, gdy Twoje dziecko smacznie śpi.

dziecko, bobas, niemowlak, noworodek, małe dziecko

Jeśli zauważysz u siebie któryś z tych objawów, albo – co gorsza – kilka z nich, powiedz o tym lekarzowi. On pomoże Ci ocenić, czy potrzebna jest interwencja psychiatryczna, czy też wszystko jest w porządku i wystarczy poczekać, aż maluch usamodzielni się na tyle, że w końcu zaczniesz przesypiać całe noce.

Komentarze

 (5)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij