Depresja poporodowa: objawy

Po dziewięciu miesiącach radosnego oczekiwania na dzidziusia trafiasz do szpitala i po kilku godzinach wysiłku, którego wolisz nie zapisywać w pamięci w końcu widzisz swoje wyczekane dziecko. Tym razem nie jest już czarno-białe jak na wydrukach USG...

dziecko, bobas, niemowlak, noworodek, małe dziecko fot. shutterstock.com
Jest krąglutkie, ma maleńki stópki i piąstki, delikatne usteczka i zaklejony plastrem pępek. Skarb.

Nie wygląda też jak kosmita jak na ekranach nowoczesnych aparatów USG 3D. Jest krąglutkie, ma maleńki stópki i piąstki, delikatne usteczka i zaklejony plastrem pępek. Skarb.

Depresja poporodowa - objawy

Powinnaś być szczęśliwa. W końcu tyle razy widziałaś to na filmach i w reklamach. Mama, wracając do domu ze szpitala zawsze przecież ląduje w wypieszczonym mieszkanku, w którym wszystko jest jak z bajki: szczęśliwy tata maleństwa jest troskliwy, babcie czekają z prezentami, koleżanki dopytują o wagę i ilość punktów APGAR. Sielanka.

Tak to powinno wyglądać. A jednak Ty jakoś nie potrafisz się cieszyć. Na początku składasz to na karb zmęczenia po porodzie, stresu związanego z całkiem nowymi obowiązkami, niewyspania... Ale spodziewane uczucie szczęścia nie przychodzi.

Najprawdopodobniej stan ten to smutek poporodowy, tak zwany baby blues. Trwa zazwyczaj kilka dni po porodzie i najczęściej mija po 10 dniach. Zjawisko powszechne, zdarza się nawet 80% świeżo upieczonych mam.

Jednak jeśli nastrój Ci wyraźnie „siada” na dłużej, możesz mieć pecha i cierpieć na depresję poporodową. Ta zdarza się rzadziej, choć też wcale nie tak rzadko jak się może wydawać. Według danych amerykańskiego Centers for Disease Control and Prevention, depresja poporodowa dotyka od 10 do 20% kobiet w ciągu pierwszego roku po urodzeniu dziecka.

Oto cztery symptomy, które mogą świadczyć, że to, co czujesz, to nie zwykły spadek nastroju, tylko depresja.

ZOBACZ TEŻ: Depresja poporodowa u mężczyzn - skąd się bierze, objawy

dziecko, bobas, niemowlak, noworodek, małe dziecko fot. shutterstock.com

1. Spada Ci samoocena.

Wydaje Ci się, że jesteś złą matką, złą żoną/dziewczyną, że się nie sprawdzasz i że nie podołasz nowemu wyzwaniu.

dziecko, bobas, niemowlak, noworodek, małe dziecko fot. shutterstock.com

2. Odczuwasz silne napięcie.

Stale masz poczucie, że musisz podejmować niebywale trudne i ważkie decyzje. W połączeniu z niską samooceną sprawia to, że nawet gdy już jakąś podejmiesz, natychmiast pojawiają się wątpliwości i przekonanie, że była to decyzja zła i ktoś na tym ucierpi, zazwyczaj dziecko.

dziecko, bobas, niemowlak, noworodek, małe dziecko fot. shutterstock.com

3. Co chwila odkrywasz u siebie objawy jakiejś poważnej choroby.

Boisz się, że zachorujesz na raka, na cukrzycę, że grozi Ci zawał serca lub coś w tym rodzaju. Nawet jeśli lekarz mówi Ci, że nic Ci nie jest, Ty mu nie wierzysz i szukasz dalej.

ZOBACZ TEŻ: Kancerofobia – co możesz zrobić, jeśli panicznie boisz się raka?

dziecko, bobas, niemowlak, noworodek, małe dziecko fot. shutterstock.com

4. Masz kłopoty ze snem.

Oczywiście większość młodych mam jest niewyspana, bo pory karmienia są wyjątkowo niewygodne, ale Ty nie potrafisz zasnąć nawet wówczas, gdy Twoje dziecko smacznie śpi.

dziecko, bobas, niemowlak, noworodek, małe dziecko fot. shutterstock.com

Jeśli zauważysz u siebie któryś z tych objawów, albo – co gorsza – kilka z nich, powiedz o tym lekarzowi. On pomoże Ci ocenić, czy potrzebna jest interwencja psychiatryczna, czy też wszystko jest w porządku i wystarczy poczekać, aż maluch usamodzielni się na tyle, że w końcu zaczniesz przesypiać całe noce.

ZOBACZ TEŻ: 10 zasad zdrowego snu - jak się wysypiać?

REKLAMA