3 zdrowe zamienniki cukru [WH News]

Sztuczne słodziki powinny być idealnym zamiennikiem cukru – przecież skoro nie mają kalorii, to nie ma problemu, prawda? Naukowcy z University of Sydney uważają jednak, że substancje słodzące oszukują mózg.

shutterstock.com

Spodziewa się on, że w ślad za słodkim smakiem pójdzie dawka energii, a gdy jej nie otrzymuje, dopomina się o swoje, wysyłając sygnał głodu. Efekt? Wcale nie jest lepiej niż po cukrze.

Lepiej zastosuj te zamienniki - mają sporo wartości odżywczych:

1. Miód

Pełen jest cennych enzymów (chyba że zamordujesz je gorącą wodą), ma także silne właściwości przeciwbakteryjne.

2. Owoce

Są pełne witamin i minerałów, a także smaku, który wybornie podrasuje owsiankę czy koktajl. Używaj na zdrowie.

3. Syrop klonowy

Pełno w nim przeciwutleniaczy, świetny do marynat i sosów.

Więcej zamienników znajdziesz tutaj: Czym najlepiej zastąpić cukier - zamienniki

Ukoić stres

Stres torpeduje odchudzanie nie tylko zewnętrznie (zajadanie problemów), ale też od środka. Badacze z Ohio State University twierdzą że długotrwałe napięcie wzmaga stany zapalne w przewodzie pokarmowym i zakłóca wydzielanie leptyny, hormonu sytości, przez co możesz mieć trudności z kontrolowaniem apetytu. Pomóc może Ci oliwa z oliwek, która zawiera kwas oleinowy łagodzący wspomniane stany zapalne. Bo na całkowite wyeliminowanie stresu niestety liczyć chyba nie możemy.

Nie bój się tłuszczu

Badacze z Harvard T.H. Chan School of Public Health oraz Brigham and Women’s Hospital w Bostonie dokonali podsumowania aż 53 różnych badań obejmujących 68 000 odchudzających się osób. Zaobserwowali, że osoby stosujące diety o niskiej zawartości węglowodanów były po roku trochę szczuplejsze od tych na dietach niskotłuszczowych. Różnica nie była wielka, więc badacze nie wyprowadzali wniosku o wyższości którejkolwiek z diet. Uznali jednak, że nie ma podstaw do formułowania często spotykanych zaleceń, że aby schudnąć, trzeba ograniczyć jedzenie tłuszczu.

SPRAWDŹ: Tłuszcze - które jeść, jakich unikać?

2,5

O tyle kilograma lżejsze były osoby prowadzące dzienniczki treningowo-żywieniowe w porównaniu do tych, które w żaden sposób nie monitorowały swojego odchudzania (University of Pittsburgh)

ZOBACZ TEŻ: Jak schudnąć w 7 prostych krokach

REKLAMA