3 zaskakujące skutki odwodnienia organizmu

Męczy Cię potworny ból głowy? A kiedy ostatnio sięgnęłaś po wodę? No właśnie… Okazuje się, że odwodnienie może mieć zaskakujący wpływ na funkcjonowanie organizmu. Przekonaj się, że warto pić więcej.

odwodnienie Shutterstock.com
fot. Shutterstock

Zapytaj każdego, kto zajmuje się sportem o najczęstsze przyczyny braku postępów w treningach. Dajemy sobie rękę uciąć, że na liście znalazłoby się także odwodnienie. I nic dziwnego, w końcu Twój organizm składa się w ponad 60% z wody i to dzięki niej działa sprawnie. Gdy ćwiczysz, wraz z potem pozbywasz się większej ilości płynów i tym samym zapotrzebowanie na wodę wzrasta (zobacz, jak dużo należy jej pić).

Mimo to wiele kobiet nie pije wystarczającej ilości wody. Być może dzieje się tak dlatego, że nawet nie zdają sobie sprawy z odwodnienia. Aby rozwiązać ten problem, poprosiłyśmy Grega Justice’a, fizjologa sportu i autora „Mind Your Own Fitness” o listę sygnałów, które oznaczają, że Twojemu ciału przyda się dodatkowa dawka H2O.

odwodnienieShutterstock.com
fot. Shutterstock

1. Męczy Cię ból głowy

Twój organizm bez przerwy traci płyny. Oznacza to, że bezustannie pozbywasz się także niezbędnych soli mineralnych, m.in. sodu i potasu. Utrata tych składników wpływa na zmianę składu krwi, na co wyczulony jest mózg. W konsekwencji takie zmiany mogą wywoływać ból głowy.

W zależności od tego ile wody utracisz, bóle mogą się nasilać. „Im więcej wody tracisz, tym przepływ krwi jest mniejszy, co powoduje także zmniejszone dostawy tlenu do mózgu – wyjaśnia Justice. – To z kolei sprawia, że naczynia krwionośne się zwężają, nadciśnienie wzrasta, a ból głowy staje się jeszcze dokuczliwszy”. A morał z tego jeden: zbyt mała ilość wody równa się ból głowy.

odwodnienieShutterstock.com
fot. Shutterstock

2. Twój mocz jest ciemnożółty

Mocz powinien być żółty, ale jeśli przybiera zbyt ciemny odcień, oznacza to, że jesteś odwodniona. „Gdy Twój organizm ma wystarczającą ilość wody, zbędne produkty przemiany materii, których pozbywasz się wraz z moczem, szybko i sprawnie są z niego usuwane” – tłumaczy nasz ekspert. Gdy jednak w ciele brakuje płynów, zgromadzone na ścianach pęcherza szkodliwe dla nas odpadki, nie wypłukują się już tak łatwo. Zobacz co kolor moczu mówi o Twoim zdrowiu.

Zauważ też, że po szalonej imprezie następnego dnia Twój mocz też ma ciemną barwę. Dzieje się tak, ponieważ alkohol również przyczynia się do odwodnienia organizmu. A czy zastanawiałaś się, dlaczego z wiekiem kac jest coraz gorszy? My też, dlatego poszukałyśmy odpowiedzi na to pytanie.

odwodnienieShutterstock.com
fot. Shutterstock

3. Cierpisz na zaparcia

I znów wracamy do toalety. Jeśli do miejsca, gdzie nawet król chodzi piechotą, Ty udajesz się zbyt rzadko, powód może być podobny do tego z poprzedniego punktu. Woda pomaga szybko i sprawnie pozbyć się z organizmu bezużytecznych albo wręcz szkodliwych dla nas produktów pobocznych procesu trawienia.

„Jeśli w organizmie brakuje wody, nie będzie on w stanie przetransportować tych niestrawionych resztek przez Twój układ trawienny tak sprawnie, jak powinien” – mówi Justice. I stąd właśnie biorą się zaparcia.

A skoro już zeszło na takie tematy – poznaj fakty i mity dotyczące trawienia i zobacz wszystko, co warto wiedzieć o swoim brzuchu.

Tekst: Annie Daly, Katarzyna Dwornik

Zobacz również:
REKLAMA