3 patenty na to, żeby się w końcu wyspać

Zwierzęta nocy odczuwają jet lag prawie non stop (ich wewnętrzny zegar woła o pomstę do nieba). Zaniedbując sen, zwiększają ryzyko przedwczesnej śmierci, nadciśnienia i cukrzycy. Naukowcy twierdzą, że nie musisz być skazana na żywot sowy...

sowa GettyImages
To, czy jesteś porannym ptaszkiem czy nocnym markiem, tylko w 50% zależy od Twoich genów. Hu-huuu

1. Zrób się senna

Kładź się spać 15 minut wcześniej niż zawsze. Rób tak od niedzieli do czwartku, a już w piątek powinnaś zasnąć godzinę szybciej niż zawsze. Stosuj tę technikę również w następnym tygodniu, a już za niecały miesiąc będziesz zasypiać jak dziecko.

2. Bądź strategiem w kuchni

Przygotowanie wieczornych posiłków zabiera sporo energii. Zamiast stać przy garach, gdy jesteś wykończona po całym dniu, przygotuj swoje ulubione dania w weekend. Zaoszczędzisz dużo czasu i nerwów, a podczas rozmrażania będziesz mogła odhaczyć wieczorny prysznic albo poczytać książkę.

3. Ogranicz drinki

Nocne marki bardziej niż reszta mają skłonność do nocnych wyjść. Dla własnego dobra staraj się zbilansować happy hours ze spotkaniami przy kubku herbaty. Na każde wyjście z drinkiem w tle zaplanuj dwa wyjścia bez procentów.

Nie tylko sen

Nie mniej jak o zdrowy sen, powinnaś zadbać też o swoje uszy. Bo to, co sprawia w życiu największą przyjemność, niekoniecznie jest dla nich dobre. Nawet jeden wieczór w hałaśliwym miejscu może trwale uszkodzić Twój słuch. Sprawdź, jak temu zapobiec.

Mniej soli

Kobiety, którym blisko do diety śródziemnomorskiej (bogatej w oliwę z oliwek, a ubogiej w sód i czerwone mięso), są o 30% mniej narażone na utratę słuchu – donoszą naukowcy. Wszystko przez odpowiednią cyrkulację.

Posłuchaj ciszy

Po każdej godzinie słuchania głośnej muzyki daj swoim uszom odetchnąć przynajmniej na 30 minut. Jesteś fanką death metalu? Przed wyjściem na koncert zaopatrz się w zatyczki do uszu. Albo zrób je sama, z wacików.

Uważaj z kawą

Kofeina zwęża naczynia krwionośne, co może zaszkodzić tym zlokalizowanym w Twoich uszach. Dla świętego spokoju staraj się nie przekraczać 4 kubków kawy dziennie.

ZOBACZ TEŻ: Sen lekiem na Alzheimera?Co się dzieje, gdy śpisz i śnisz? oraz Co oznaczają nocne koszmary?

Zobacz również:
REKLAMA