Na symbolicznej trasie symbolicznego marszu nordic walking, największej polskiej inicjatywy społecznej promującej świadome dawstwo narządów, wystąpią jak zawsze osoby po przeszczepieniu, przedstawiciele świata medycyny oraz osoby znane z ekranów telewizyjnych, świata filmu, teatru, estrady, sportu czy mediów.
Wśród nich będą między innymi prezes Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego prof. Alicja Dębska- Ślizień, przewodniczący Polskiej Rady Transplantacyjnej prof. Roman Danielewicz, dyrektor ds. medycznych Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji Poltransplant dr hab. Jarosław Czerwiński, kierownik Kliniki Kardiochirurgii UCK WUM w Warszawie prof. Mariusz Kuśmierczyk, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej UCK WUM prof. Sławomir Nazarewski, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus UCK WUM prof. Maciej Kosieradzki, kierownik Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego UM w Poznaniu prof. Marek Jemielity, koordynator oddziału kardiochirurgii dziecięcej Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu dr Szymon Pawlak, koordynator programu przeszczepiania płuc w ŚCCS w Zabrzu dr Maciej Urlik, oraz kierownik Pododdziału Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia Oddziału Klinicznego Kardiochirurgii USK we Wrocławiu prof. Michał Zakliczyński i Kierownik Odcinka Transplantologii i Mechanicznego Wspomagania Krążenia Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II dr hab. Karol Wierzbicki. Do Wisły przyjedzie także dr Igor Gumenniy, kardiochirurg, transplantolog z lwowskiego szpitala klinicznego.

Już w piątek do Wisły przyjedzie również dr Robert Montgomery, który jest dyrektorem Instytutu Transplantologii Langone Health Uniwersytetu Nowojorskiego /NYU/. W październiku zeszłego roku kierował zespołem chirurgów, którzy dokonali pionierskiego przeszczepienia nerki z genetycznie zmodyfikowanej świni do człowieka. Przeszczepienie przeprowadzono u kobiety, która po śmierci była podłączona do aparatury podtrzymującej funkcje organów. Zabieg wykonano za zgodą rodziny, która uszanowała wolę zmarłej, by po śmierci oddać jej narządy do celów naukowych. Przez trzy dni przeszczepiona nerka świni była przymocowana do naczyń krwionośnych pacjentki i utrzymywana poza jej ciałem. Jej funkcjonowanie monitorowali lekarze.

"Testy przeszczepionej nerki przebiegły pomyślnie – opowiadał po tym zabiegu dr Robert Montgomery. - Nerka świni produkowała tyle moczu, ile można by oczekiwać od przeszczepionej ludzkiej. Organ skutecznie filtrował krew, nie dostrzegliśmy objawów odrzucenia przeszczepu – dodał. Teraz nasz cel jest jasny – chcemy, by w przyszłości, takie organy były udostępnione każdemu kto ich potrzebuje, w dowolnym momencie".
Zdaniem lekarzy taki zabieg może być wstępem do rozwiązania wielkiego problemu transplantologii – braku odpowiedniej ilości narządów do przeszczepienia.

Na aspekt medyczny Biegu po Nowe Życie mocno zwraca uwagę jeden z partnerów wydarzenia - Aegon – Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. "My jako Aegon czujemy się firmą odpowiedzialną społecznie. Odpowiedzialność dla nas to wspieranie ważnych inicjatyw wykraczających poza nasza podstawową działalność związaną z zabezpieczaniem finansowym życia i zdrowia naszych klientów. Dlatego bliska jest nam kampania wspierająca ideę transplantologii i edukację związaną z tą bardzo ważną gałęzią medycyny. Dla nas to naturalne uzupełnienie naszej podstawowej działalności" – mówi Jan Zimowicz, członek zarządu firmy.
Jednym z takich chorych, którzy powrócili do zdrowia i regularnie uczestniczą w Biegu po Nowe Życie jest Henryk Kulikowski. Biorąc udział w wydarzeniu, łączy dwie role – osoby po przeszczepieniu i właściciela firmy SIPEKO – jednego z partnerów Biegu po Nowe Życie. Henrykowi Kulikowskiemu przeszczepiono nerkę i trzustkę.

"Ja żyję nawet z trzema nowymi narządami, bo prowadząc badania naukowe lekarze zaobserwowali, że trzustka znacznie lepiej się przyjmuje, jeśli jest przeszczepiona razem z dwunastnicą. Dlatego mnie przeszczepiono także fragment dwunastnicy dawcy. Zabieg przeprowadził profesor Marek Durlik, lekarz, który jako pierwszy w Polsce przeszczepił jednocześnie nerkę i trzustkę. Było to zaledwie rok przed moją operacją" – mówi.
Wśród znanych osób ze świata filmu, teatru, estrady, sportu i mediów, które wezmą udział w 20. Biegu po Nowe Życie, są między innymi Przemysław Saleta, Lucyna Malec, Jarosław Kret, Kamila Kamińska, Ada Palka, Marcin Mroczek, Bartosz Obuchowicz, Piotr Gruszka, Joanna Kuberska, Olga Kalicka, Łukasz Kadziewicz, Anita Jańcia, Krzysztof Wielicki, Rafał Mroczek, Cezary Trybański i Olga Łasak.

Przy kawie o transplantologii
W przeddzień 20. Biegu po Nowe Życie organizatorzy zapraszają na cykl wywiadów "na żywo" pod hasłem "Przy kawie o transplantologii" z osobowościami polskiej medycyny transplantacyjnej, które odpowiedzą na pytania o teraźniejszość i przyszłość transplantacji narządów w Polsce. Porozmawiają o problemach i wyzwaniach, jakie stoją przed tą ważną gałęzią medycyny. W studiu telewizyjnym, które rozpocznie się w piątek, 13 maja, o godz. 16:00, pojawi się w ciągu ponad 3 godzin audycji ponad 20 gości. Spotkania transmitowane będą na Youtube oraz Facebooku.
ZOBACZ TRANSMISJĘ NA ŻYWO ZE SPOTKANIA
Po raz kolejny patronami medialnymi Biegu po Nowe Życie będą magazyny "Women's Health", "Men's Health" i "Runner's World".
Program 20. Biegu po Nowe Życie
piątek, 13 maja
sobota, 14 maja
-
15:00 – przywitanie uczestników
-
15:10 – rozgrzewka i prezentacja sztafet
-
15:45 – start 20. Biegu po Nowe Życie
-
17:40 – wręczenie pucharów dla zwycięzców