12 sposobów na zdrowie dla zabieganych

Dosłownie kilka chwil wystarczy, żebyś poczuła się lepiej i żyła dłużej. Oto 12 sposobów na zdrowie dla zabieganych i leniwych. Czyli dla wszystkich.

Kobieta pije na ulicy Shutterstock
fot. shutterstock

Wpadnij na herbatę

Kubek gorącej herbaty codziennie rano potrafi zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka nereko 15% – donosi „International Journal of Cancer”. Zamiast zielonej czy zwykłej czarnej, spróbuj czerwonej, tzw. puerh – ona najskuteczniej chroni przed uszkodzeniami DNA.

Śpij tyle, ile trzeba

Niedobór snu jest szkodliwy – to wiadomo. Ale co za dużo, to też niezdrowo. Jak wyliczyli brytyjscy uczeni, spanie powyżej 9 lub mniej niż 6 godzin na dobę dwukrotnie zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci.

Pod prysznic bez szkieł

Kąpanie się w szkłach kontaktowych może narazić Twoje oczy na zakażenie mikrobami żyjącymi w wodzie – wykazują uczeni z University of Illinois w Chicago.

Pij wino i nie tyj

Wino pomoże Ci zachować dobry nastrój i... linię. Jak wynika z badań izraelskich uczonych, zawarte w winie polifenole blokują przyswajanie tłuszczów.

Zmień proszek

Jeśli masz skłonność do alergii, nie oszczędzaj na proszku do prania. Substancje piorące potrafi ą podrażnić skórę. Sięgnij po antyalergiczne proszki dla dzieci – są najbezpieczniejsze.

Sprawdź szyję

„American Journal of Medicine” donosi, że nawet lekka niedoczynność tarczycy zwiększa ryzyko chorób serca aż o 85%. Proste i szybkie badanie krwi pozwala określić poziom produkowanego przez tarczycę horomonu TSH.

Odchyl się na krześle

Siedzenie w pozycji wymaganej przez panie w szkole, czyli z ciałem zgiętym dokładnie pod kątem prostym, zwiększa obciążenie kręgosłupa – ostrzegają lekarze. Żeby ulżyć kręgosłupowi, odchyl oparcie nieco mocniej niż dotychczas. Idealna pozycja to 45 stopni od pionu. Pisać w tej pozycji niełatwo, ale im bliżej będziesz ideału, tym lepiej dla Twoich pleców.

Wywietrz

Niektóre odświeżacze powietrza zawierają substancje, które zaburzają gospodarkę hormonalną – ogłosiła amerykańska Rada Ochrony Zasobów Naturalnych. Zamiast wystawiać pięć odświeżaczy powietrza, po prostu porządnie wywietrz pokój. Wyjdzie zdrowiej i taniej.

Wzmocnij obronę

Pismo „Archives of Internal Medicine” ogłosiło, że zażywanie 400 IU witaminy D dziennie redukuje ryzyko nagłej śmierci o 7%. Poza suplementami najlepszym źródłem wit. D są ryby, jajka i mleko.

Nie psikaj

Wystarczy, że raz w tygodniu używasz środków czyszczących w spreju, a „szansa” na astmę rośnie aż o 76% – przestrzegają hiszpańscy lekarze. Zamiast spreju używaj wilgotnych ściereczek.

Gotuj na parze

Najlepiej brokuły. Włoscy uczeni odkryli niedawno, że brokuły gotowane na parze zawierają o jedną trzecią więcej związków przeciwrakowych niż w stanie surowym. Gotowanie w wodzie zmniejsza ich stężenie.

Wyciągnij się na sofie

Wysiadywanie godzinami przed telewizorem, komputerem czy nad książką może „aktywować” geny odpowiedzialne za choroby serca, cukrzycę i otyłość – donosi miesięcznik „Diabets”. Wyłącz je, odrywając się na godzinę od tych – skądinąd zajmujących, wiemy – czynności i wyciągając się wygodnie na kanapie.

Czytaj też: Co się dzieje, gdy masz deadline?

REKLAMA