Czujesz się bardziej zmęczona niż kiedykolwiek? Jeśli nie jesteś świeżo upieczoną mamą, studentką przed obroną pracy magisterskiej ani pracownicą u progu awansu, wydaje się to nieco dziwne. Teoretycznie teraz, kiedy wiele z nas nie jeździ do biura wcale lub tylko kilka razy w tygodniu, powinnyśmy odpoczywać więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Pozornie. To właśnie przez niepewną, pandemiczną sytuację umysł przez cały czas jest nadaktywny, co skutkuje objawami wyczerpania.
Według psychologa klinicznego, dr Emmy Hepburn, znanej również jako @thepsychologymum, stan napięcia nerwowego jest w obecnych czasach dość typową reakcją na to, co dzieje się na świecie.
„W obecnej sytuacji nasze mózgi fachowo wykrywają wszystkie dodatkowe zagrożenia i przewidują, że będziemy potrzebować więcej energii, aby sobie z nimi poradzić. W efekcie nasze organizmy zużywają więcej energii, by pomóc nam przygotować się na gorsze czasy.” – napisała w niedawnym poście na Instagramie.
Jak zatem rozpoznać, że jesteś w stanie przewlekłego zmęczenia? I co w tej sytuacji zrobić? Zjedź w dół i dowiedz się, co radzą eksperci.
ZOBACZ: Ile powinno się spać i inne fakty zdrowotne
Jak wygląda zespół przewlekłego zmęczenia?
„To przytłaczający stan, nieporównywalny do zwykłego zmęczenia – mówi dietetyk Jennie Gough, która sama cierpiała na tę dolegliwość i ją przezwyciężyła. - Czujesz, jakbyś próbowała poruszać się w gęstym błocie, a Twoje myśli przesłaniała nieprzenikniona mgła. Jedyne, o czym marzysz, to położyć się i spać. A potem spać jeszcze dłużej. Jakakolwiek aktywność wydaje się zbyt męcząca.”
Najbardziej zagrożone przewlekłym zmęczeniem mogą być wielozadaniowe kobiety sukcesu. „Obserwujemy coraz większą liczbę kobiet z objawami wyczerpania – mówi dr Sarah Brewer, lekarz pierwszego kontaktu i dyrektor medyczny Healthspan. - Być może dlatego, że są bardziej skłonne do żonglowania obowiązkami z różnych dziedzin życia i mają mniej czasu na priorytetowe traktowanie własnego zdrowia."
SPRAWDŹ: Stres w pracy – jak go zwalczyć?
Jakie są najczęstsze objawy przemęczenia?
- Nie możesz jasno myśleć – albo myśleć w ogóle.
- Jesteś więcej niż zestresowana.
- Twoje codzienne zdrowe przekąski zostały zastąpione przez czekoladę, chipsy i colę.
- Zauważasz, że nie możesz zasnąć już którąś noc z rzędu.
- Twoje usta są stale popękane i suche.
- Nie możesz nawet myśleć o siłowni – a kiedy już uda Ci się tam doczołgać, ćwiczysz dużo gorzej niż zwykle.
- Twój nastrój pikuje w dół.
- Czujesz zadyszkę – nawet gdy nic nie robisz.
- Ciągle Ci zimno, mimo że nie włączasz klimatyzacji.
- Sofa w salonie stała się się Twoim nowym najlepszym przyjacielem
Zespół przewlekłego zmęczenia - kiedy zmęczenie staje się chorobą?
Jeśli twoje przemęczenie trwa dłużej niż cztery miesiące, może zostać zdiagnozowane jako zespół przewlekłego zmęczenia (CFS - chronic fatigue syndrome). Według specjalistów CFS jest długotrwałą chorobą z wieloma objawami, z których jeden jest uczuciem skrajnego zmęczenia. Nie ma na tę przypadłość konkretnego testu, więc diagnoza opiera się na obserwacji objawów i skreślanie innych potencjalnych chorób z listy. Dlatego jeżeli przez kilka dobrych tygodni czujesz, że zmęczenie nie pozwala Ci normalnie funkcjonować, nie szukaj porad w internecie, tylko skonsultuj się z lekarzem.
ZOBACZ TEŻ: Jak zlikwidować worki pod oczami - domowe sposoby, zabiegi, kosmetyki