[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA

10 sygnałów, że za mało śpisz

Naukowcy już wiedzą, że to, ile potrzebujemy snu, zależy od genów. Jedni muszą spać 9 godzin, innym wystarczy 5. Skutki niedosypiania mogą być poważne. Skąd mamy wiedzieć, ile spać?

fot. shutterstock

Albert Einstein sypiał 11 godzin na dobę, Margaret Thatcher mawiała, że sen jest dla mięczaków i co noc kładła się tylko na 3 godziny. Nikoli Tesli również wystarczyły 3 godziny snu, zaledwie godzinę więcej potrzebuje Donald Trump. Naukowcy już dawno odkryli, że zapotrzebowanie na sen nie zależy jednak od siły charakteru, ale od genów.

Czytaj: Dlaczego Einstein spał 11 godzin, a Tesla 3?

Długotrwały brak snu może być przyczyną takich chorób jak cukrzyca, otyłość, atak serca, udar. Zwyczajne niedosypianie, jakie zdarza się każdemu z nas, skutkuje częstszym podjadaniem, spadkiem libido, szarą skórą, obniżeniem nastroju i odporności organizmu. Całkiem poważne konsekwencje, jak na tak powszechną przypadłość. Dlatego powinniśmy się nauczyć rozróżniać, chwilową senność od objawów permanentnego niedosypiania.

Oto 10 sygnałów:

1. Zawsze potrzebujesz budzika, żeby wstać o odpowiedniej porze.

2. Zasypiasz w kinie, podczas czytania książki/gazety.

3. Robisz się senny po nieforsownych ćwiczeniach fizycznych.

4. Kiedy prowadzisz samochód, masz napady senności.

5. Masz „muchy w nosie”, łatwiej wpadasz w złość niż zwykle.

6. Masz kłopoty z pamięcią, nie możesz przypomnieć sobie nazw, nazwisk, numerów.

7. Stałeś się mniej towarzyski, wolisz spędzać czas w samotności.

8. Nie masz dobrego refleksu, masz wydłużony czas reakcji.

9. Podejmujesz złe decyzje, twoja intuicja cię zawodzi.

10. Po położeniu się do łóżka zasypiasz w czasie krótszym niż 10 minut.

Zdaniem naukowców zdrowy człowiek powinien zasypiać po 10-20 minutach od momentu zgaszenia światła w sypialni. Żeby samemu zmierzyć ten czas proponują zrobić małe doświadczenie: koło łóżka kładziemy metalowa tacę i zasypiamy z kluczami w ręce ustawionej nad tacą. Kiedy odetnie nam świadomość, upuścimy klucze, a hałas nas zbudzi.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij