Czy doświadczasz takich objawów, jak chroniczny stres, niepokój, pobudzenie nerwowe, napięcie, przyspieszone bicie serca i ból w klatce piersiowej? Być może cierpisz na zaburzenia lękowe, ale nie jesteś w tym sama. Zaburzenia lękowe, niegdyś zwane nerwicą lękową dotykają ok. 15-20% populacji. To jeden z najczęstszych problemów ze zdrowiem psychicznym. Na szczęście, jeden z najlepiej przebadanych. Z lękiem można sobie poradzić za pomocą terapii, naturalnych metod, zmiany stylu życia i leków.
ZOBACZ: Nerwica - choroba perfekcjonistek [jak sobie z nią radzić?]
Naturalne metody, które łagodzą nerwicę – spis treści
- Podejście tradycyjne
- Czy naturalne metody mogą być alternatywą?
- Aktywność fizyczna
- Medytacja, ćwiczenia uważności
- Ćwiczenia relaksacyjne
- Kreatywne pisanie
- Planowanie dnia
- Aromaterapia
- Olej konopny
- Herbatki ziołowe
- Suplementy ziołowe
- Czas spędzany ze zwierzętami
Podejście tradycyjne
Zanim podejmiesz decyzję o rodzaju terapii, najlepiej skontaktować się z lekarzem, który zleci badania medyczne, aby sprawdzić, czy przyczyną tych objawów nie jest jakaś choroba somatyczna, na przykład problemy z tarczycą. Jeśli nie, to warto rozważyć terapię psychologiczną, która pomoże zrozumieć, co wywołuje lęk i jak dokonać pozytywnych zmian w życiu. Jedną z najskuteczniejszych metod jest terapia poznawczo-behawioralna. Dzięki niej zrozumiesz, w jaki sposób nasze myśli wpływają na emocje i zachowanie oraz jak zmienić sposób myślenia i reagowania na zdrowszy. W poważnych przypadkach warto rozważyć farmakoterapię i w tym celu należy skontaktować się z lekarzem psychiatrą, który najprawdopodobniej przepisze leki przeciwlękowe, lub przeciwdepresyjne. Może będziesz musiała wypróbować kilka kombinacji leków, zanim znajdziesz taki, który na Ciebie działa.
Czy naturalne metody mogą być alternatywą?
W każdym przypadku, jeśli objawy lękowe utrudniają Ci normalne funkcjonowanie, odbierają radość życia i energię do wykonywania codziennych czynności, należy skontaktować się z lekarzem. Tym pierwszego kontaktu, albo z psychiatrą, do którego nie trzeba mieć skierowania. Naturalne środki przeciwlękowe mogą doskonale uzupełnić tradycyjne metody leczenia. Mogą też być alternatywą w lżejszych przypadkach, albo działać prewencyjnie. Jednak zmiany w diecie i niektóre naturalne suplementy mogą zmienić sposób działania leków przeciwlękowych, dlatego przed wypróbowaniem tych rozwiązań konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem. Lekarz może również zalecić inne naturalne środki. Istnieje też spora grupa ludzi, którzy z jakichś powodów nie tolerują leków antydepresyjnych, czy przeciwlękowych, a tradycyjna terapia na nich nie działa. Jest to, niestety, częste. 30 do 60% pacjentów nie osiąga remisji po leczeniu, dlatego naturalne sposoby mogą stanowić dobrą opcję.
Aktywność fizyczna
Czytelniczkom WH prawdopodobnie nie trzeba tego powtarzać, ale jakby ktoś ostatnie lata spędził na dnie Rowu Mariańskiego, to warto, żeby się dowiedział, że aktywność fizyczna łagodzi objawy nerwicy lękowej. Przewlekły stres charakterystyczny dla nerwicy negatywnie wpływa na całe ciało, przemianę materii, podnosi ciśnienie tętnicze krwi, niekorzystnie wpływa na parametry biochemiczne krwi i układ hormonalny. Regularne ćwiczenia pomagają odwrócić te procesy i mamy tysiące badań na potwierdzenie tej zależności. Problem polega na tym, że osobie dotkniętej silnymi objawami bardzo trudno jest zmusić się do ćwiczeń. Sprawdzonym sposobem na zwiększenie prawdopodobieństwa, że dotrzesz na ćwiczenia jest ich regularność i umawianie się z wyprzedzeniem. Czyli nie wtedy, kiedy Ci się zachce, bo może tak być, że się nie zachce przez następny rok, tylko np. zawsze we wtorki i czwartki o 17.30 i nie ma zmiłuj. Kolejnym „wzmacniaczem” jest umawianie się na ćwiczenia z solidną koleżanką, przed którą będzie Ci głupio, jeśli nawalisz.
Medytacja, ćwiczenia uważności
Medytacja może Ci pomóc spowolnić gonitwę przerażających myśli, ułatwić radzenie sobie ze stresem i lękiem. Mamy do wyboru rozmaite techniki medytacji, wśród których największą popularnością cieszy się ostatnio medytacja uważności. Budzi ona też zainteresowanie naukowców. Trening uważności uczy uczestników technik, które zwiększają świadomość doświadczania chwili obecnej, w tym myśli, emocji i doznań cielesnych, a to wszystko łączy się z łagodnym i akceptującym podejściem do siebie. To się idealnie wpasowuje w problem, ponieważ osoby cierpiące na zaburzenia lękowe często mają problem z koncentracją uwagi na chwili obecnej. W badaniach opublikowanych przez Center for Anxiety and Traumatic Stress Disorders, Massachusetts General Hospital zaobserwowano, że pacjenci, którzy nauczyli się medytacji uważności, poprawili radzenie sobie podczas stresujących sytuacji i nabyli większej odporności na wyzwania psychologiczne.
Ćwiczenia relaksacyjne
Nieustanne napięcie nerwowe odbija się w ciele, powodując napięcia, a nawet swego rodzaju przykurcze mięśniowe. To jest nawet widoczne gołym okiem, terapeuci rozpoznają lękowego pacjenta po lekko przygarbionej sylwetce i nieco sztywnym kroku. Dlatego pomocne mogą by wszystkie ćwiczenia rozciągające mięśnie, masaże relaksacyjne a także rolowanie za pomocą wałka do masażu. W domu pomocne mogą się okazać ćwiczenia, które sama możesz zrobić przed snem leżąc w łóżku. Zapewniamy, że szybkie zaśnięcie jest niemal gwarantowane. Jak to zrobić? Bardzo prosto. Połóż się na plecach w wygodnej pozycji i powoli napinaj, a następnie rozluźniaj każdą grupę mięśni, zaczynając od palców u stóp, kończąc na mięśniach szczęki.
Kreatywne pisanie
Znalezienie sposobu na wyrażenie niepokoju może sprawić, że będzie on łatwiejszy do opanowania. Wiele badań pokazuje, że prowadzenie dziennika i inne formy pisania mogą pomóc ludziom lepiej radzić sobie z lękiem. Opisywanie zdarzeń, które Cię dotykają, ludzi, którzy wzbudzają u Ciebie negatywne emocje, jest metodą na zobaczenie ich w nowym świetle. To jest tzw. przeformułowywanie sytuacji - zaczynasz inaczej o niej myśleć, już nie wydaje się taka zagrażająca, widzisz swoją rolę w zdarzeniach i rozumiesz, jak można było się zachować. Również inne formy kreatywnego wyrażania swoich emocji, takie jak pisanie wierszy, malowanie, rzeźba są cenne, bo pomagają rozładować nagromadzone napięcie. W dodatku przynoszą autentyczne zadowolenie i radość z efektów.
SPRAWDŹ: Czy ćwiczenia są skutecznym lekiem na nerwicę lękową?