Zmysł węchu odgrywa ważniejszą rolę w naszym życiu, niż nam się wydaje. Jest powiązany z mózgiem, który zapamiętuje konkretne zapachy, a te z kolei przywołują pozytywne bądź negatywne emocje. To właśnie zmysł powonienia jest podświadomym doradcą w podejmowaniu decyzji o wyborze życiowego partnera. Z kolei konkretne zapachy podkręcają libido i podgrzewają atmosferę w sypialni.
Wspomnienia i emocje
Jak działa nasz zmysł węchu? Impuls nerwowy wysyłany przez receptor węchowy trafia do trzech osobnych miejsc w mózgu. Pierwsze to hipokamp, odpowiedzialny za pamięć. Drugie: ciało migdałowate, czyli centrum emocji. Trzecie: kora oczodołowo-czołowa, w której zachodzi uświadomienie zapachu.
ZOBACZ TEŻ: Strach przed koronawirusem. Jak go zmniejszyć
Za każdym razem więc, gdy towarzyszą nam silne emocje – radość, wzruszenie, duma, strach czy podniecenie – zapisują się one w naszym mózgu wraz z towarzyszącym im zapachem. Zapamiętujemy całość doznania, które towarzyszyło zapachowi, m.in. dźwięki, dotyk, krajobraz i ludzi. To właśnie dlatego konkretny zapach jest w stanie przenieść nas do konkretnego dnia z dzieciństwa czy wyjątkowego, a nawet traumatycznego dla nas wspomnienia czy wydarzenia.
Na przykład aromat pierników zazwyczaj kojarzy nam się z magią świąt, a zapach goździków, które są składnikiem eugenolu – preparatu używanego w gabinetach dentystycznych – może niektórym z nas kojarzyć się negatywnie. Warto zaznaczyć, że zapach, który utożsamiamy z bliską nam osobą, potrafi obniżyć poziom stresu. Dlatego też małym dzieciom na czas rozłąki z mamą (przedszkole, szpital) czasem daje się noszoną przez nią koszulkę lub chustę.
Wiek
Jak wynika z badań, które przeprowadził amerykański profesor Steven D. Munger, nasze preferencje zapachowe tworzą się już w łonie matki. „Dziecko połyka płyn owodniowy, w którym pływa w macicy, a w nim zawarte są właśnie lotne substancje z jedzenia, które spożywa mama. Nie jest to więc nic dziwnego, że wasze preferencje smakowe są zbliżone – podkreśla senselierka. I dodaje: – Jeżeli nie mamy polipów w nosie, przewlekłych obrzęków śluzówki, problemów z zatokami, a także jeśli nie cierpimy na choroby neurodegeneracyjne, to nasz węch będzie tak samo sprawny w każdym wieku. Natomiast preferencje zapachowe zależą od naszej osobowości i nie są stałe przez całe życie, lecz zmieniają się wraz z naszymi doświadczeniami”.
ZOBACZ TEŻ: Jak zrobić domowe sushi - poradnik